Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Achim Mihaela Nicoleta


Tema : Cariera
Clasa a X-a - Educatie antreprenoriala
Data: 09.10.2020
Tipul lectiei: Mixta, de verificare si asimilare de cunostiinte
Unitatea de învăţare: Managementul resurselor personale
Subiectul lecţiei : Cariera
 Conceptul de cariera;
 Insusirea notiunilor de cariera ,profesie, ocupatie, functie;
 CV, scrisoare de intentie.

Competente generale: Aplicarea cunostintelor in analizarea posibilitatilor de dezvoltare


personala.

Competenţe specifice vizate:


3.1. Stabilirea, în cooperare cu ceilalţi, a rolurilor proprii, actuale şi de perspectivă, într-un mediu de afaceri
4.1. Analiza critică a comportamentului în alegerea traseului profesional, precum şi a disponibilităţii de
reorientare profesională în raport cu dinamica mediului economico-social

Competente derivate:
C1: definirea conceptelor de cariera,functie, profesie, ocupatie
C2: insusirea notiunii de plan de cariera
C3: realizarea CV personal si scrisoare de intentie;
Obiective formative:
1. Sa exerseze rationamentul de tip economic pentru a explica deciziile intreprinzatorilor in
conditii de concurenta pe piata;
2. Sa-si formeze un comportament rational in conditiile unui mediu concurential ,economic
si social.
Locul desfăşurării lecţiei : Sala de clasa
Strategia didactică:
A. Resurse procedurale: conversaţia, exerciţiul,explicaţia, jocul didactic, observarea, munca
cu manualul-învăţarea prin descoperire;
B. Resurse materiale: internet, fişe de lucru, fotografii;
C. Forme de organizare: frontală, individuală.
Modalităţi de evaluare: formativă, prin fişe de lucru
Surse de documentare:
 Ghid metodic pentru aplicarea programei şcolare din aria curriculară Om şi societate-înv.liceal- CNC, Editura Aramis,
Bucureşti,2006;
 Reviste economice, „Educatie antreprenoriala” - Manual pentru clasa a X-a ,editura:Humanitas Educational.
 https://europa.eu/europass/ro/create-europass-cv

Stiluri de
Activitatea
Secventele Scopul invatare Resurse si EVALUAR
profesorului Activitatea elevilor
lectiei predarii V P A metode E

Se vor urmări:
Organizarea Dezvoltarea -Asigurarea ordinii şi a Isi organizeaza X X X Fise de lucru Orala
clasei de lucrului in disciplinei; materialul primit in - 5’
elevi echipa -Prezenţa elevilor (cauza vederea studierii lui
absenţelor);
-Verificarea condiţiilor
de muncă în clasă.
-Distribuirea de FISE de
lucru cu obiective de
urmarit pentru fiecare
grup
Actualiza *jocul didactic,
rea Legarea Recapituleaza cunostinte Prezintă răspunsul; X X X conversaţia Orala
selectivă a teoriei de anterioare cerand elevilor Se corectează. *expunerea
cunoştin practica o definitie pertinenta a -5’
ţelor cunoasterii de sine si a Cunoasterea de sine sta
identitatii personale; la baza respectului de
anterioare
sine si determina in
mare masura
comportamentul pe
care il avem in
societate,siguranta cu
care actionam etc.
Cunoasterea de Observarea
sine,respectul de sine si sistematica a
perceptia celorlalti comportamen
despre noi formeaza tului elevilor
identitatea personala
care devine baza
identitatii vocationale.

Anunţă titlul lecţiei şi Elevii


subtitlurile; -Receptează conţinutul
Enumeră şi explică mesajului;
obiectivele operaţionale -Notează titlul;
(informative) ale lecţiei; *expunerea
Anunţarea X X X -3’
subiectului Cere elevilor sa incerce Orala
lecţiei şi a sa spuna ce cred ei ca
este cariera.
obiectivelor
Captarea Profesorul le înmânează Elevii citesc *conversaţia,
atenţiei elevilor un material exerciţiul. Orala
(pregătirea pentru lecturare(articol). X X X *fişa de lucru
psihologică (fotografie)
a elevului ) *activitate
individuala

-5’

-Utilizând permanent -Recepteaza


corelarea cu noţiunile informatiile,solicita *explicaţia,
însuşite de elevi în informatii suplimentare; observarea,
lecţiile precedente, se -Rezolvă sarcinile munca cu fisa de
Comunicare Analiza prezintă, succesiv, noile respectiv completarea X X X documentare Scrisă
a invatarii si noţiuni referitoare la schemei lectiei expuse pe *activitate
noilor evaluarea cariera tabla; pe grupe
cunoştinţe invatarii - Expune schema lecţiei -Se corectează. 10’
pe tabla, în funcţie de -Noteaza in caiete
punctele analizate; schema lectiei.

*fisa de lucru in
echipa
*dialog frontal
Profesorul dirijeaza Elevii intra pe site-ul - 5’ Orala
Dirijarea invatarea . https://europa.eu/europas X X X
invatarii -Le vorbeste elevilor s/ro/create-europass-cv
despre portofoliul si isi completeaza CV-ul
personal si despre locul sub supravegherea
important al CV-ului in profesorului.
mapa personala.

Realizarea -ii orienteaza catre site-ul -Rezolvă sarcinile; X X X *explicaţia,


feed- unde isi pot crea propriul -Răspund; conversaţia Orala
backului CV online -Se corectează;
-Cer informaţii 4’
suplimentare;

*explicaţia, Orala
Tema pentru Cere elevilor să - Receptează X X X Conversaţia;
acasa si întocmească un referat : recomandările *manualul,
„Cariera mea ” profesorului; reviste
incheierea
-Precizează partea din - Solicită informaţii; - 3’
activităţii schemă care le este de - Prezintă carnetul de
folos; note;
-Apreciază activitatea -Îşi exprimă aprecierile la
elevilor din timpul orei; adresa muncii colegilor.
-Notează 2-3 elevi.

S-ar putea să vă placă și