Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Propunător:
Şcoala:
Data:
Obiectul: Educaţie Plastică
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţare: Studiul după natură, creion culoare: natură statică, portret, proportiile
corpului omenesc.
Subiectul: Natura statică
Tipul lecţiei: predare-învăţare-evaluare ( formare de priceperi si deprinderi; de evaluare)
Scopul- însuşirea noţiunii de natura statica, dezvoltarea gândirii divergente

Competenţe generale:
- dezvoltarea capacităţii de exprimare plastică utilizând materiale, instrumente şi tehnici
variate;
- dezvoltarea sensibilităţii a imaginaţiei şi a creativităţii artistice;
- cunoaşterea şi utilizarea elementelor de limbaj plastic;
- dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului vizual –artistic.

Competenţe specifice:
1.1 reprezintarea după natură a aspectului exterior şi structura interioară a formelor
3.1 organizarea elementelor de limbaj plastic într-un spaţiu dat
3.2 evidenţierea centrelor de interes ale compoziţiei prin mijloace plastic
3.4 exprimarea prin culoare, apropierea şi depărtarea, senzaţia de greu-uşor şi de
cald-rece

Competenţe operaţionale:
C1- să înţeleagă şi să respecte etapele realizării unei naturi statice;
C2- să observe şi să le recunoască pe imagini din manual, albume de arta, planse-model a
naturii statice ;
C3 - să realizeze o compoziţie cu subiectul - Natura statică
C4- să analizeze obiectiv lucrările proprii si pe cele ale colegilor, în funcţie de următoarele
criterii: respectarea temei, realizarea unei compoziţii plastic prin diversificarea
materialelor de lucru.
C5- să exerseze deprinderi de comunicare şi colaborare cu profesorul şi colegii;
C6- să-şi dezvolte o atitudine pozitivă faţă de studiul educaţiei plastice.
Forme de organizare
- a conţinuturilor: integratoare, interdisciplinară.
- a activităţii: frontală, individuală.
Tipuri de interacţiuni: profesor-elev, elev- profesor; elev-elev.
Tipuri, forme, strategii şi instrumente de evaluare: formativă, individuală.
Evaluare: curentă, finală.
Resurse:
 Pedagogice (metode şi procedee):
Conversaţia
Expunerea
Observaţia
Dialogul dirijat
Activitatea independentă.
 Materiale:
- foaie A3, creioane b1, b2, tempera, apă, pensule, planşe realizate de elevi din anul
anterior, reproduceri, manual.
 Bibliografice: specifice disciplinei:
o Manual Educaţie plastică clasa a VIII a
o Camelian Demetrescu - Culoarea suflet şi retină
o Marc Havel- tehnica tabloului
o Şuşală, ion, Curs de desen, culoare, modelaj, compoziţie şi metodică.
o Paul, Klee, Dialogul cu natura.
o Programa şcolară, Curriculum arte Bucureşti, 1999, Editura M.E.N.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
SECVENŢE COMPETENŢE CONŢINUTUL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTICE OPERAŢIONALE
Activitatea Activitatea Metode şi Mijloace de
profesorului elevilor procedee învăţământ
- să exerseze deprinderi de Asigurarea unui climat favorabil pentru
comunicare şi colaborare cu buna desfăşurare a lecţiei. Verific prezenţa, În sala de clasă, elevii aşteaptă Conversaţia Elemente Frontală şi
Moment profesorul şi colegii; ţinuta elevilor şi esteticul clasei. Îndrum în linişte începerea lecţiei. euristică specifice unei individuală
organizatoric - să-şi dezvolte o atitudine elevii în activităţi de pregătire a naturi statice
pozitivă faţă de studiul materialelor necesare şi de stabilire a
educaţiei plastice. ordinii şi disciplinei.
Captarea - să exerseze deprinderi de Frontală şi
atenţiei comunicare şi colaborare cu Pentru ce oră va-ţi pregătit acum? Pentru ora de desen Conversaţia individuală
profesorul şi colegii.
Anunţarea - să-şi dezvolte o atitudine In cadrul acestei ore, vom încerca să Frontală şi
obiectivelor pozitivă faţă de studiul realizăm un studiu de natură statică, - discuţii cu rol clarificator Conversaţia individuală
şi a temei educaţiei plastice. utilizând principalele etape de realizare a Expunerea-
unei naturi statice. Dialogul dirijat

Voi face o scurtă recapitulare a


Prezentarea C1- să înţeleagă şi să respecte cunoştinţelor învăţate în clasa VII, - elevii răspund la întrebările Conversaţia - lucru cu Frontală şi
situaţiei de etapele realizării unei naturi referitoare la natura statică. profesorului Expunerea mijloace individuală
învaţare statice; Din cele mai vechi timpuri oamenii au (explicativă) didactice:
C2- să observe şi să le încercat să reprezinte cât mai fidel obiectele - elevii urmăresc imaginile şi Dialogul dirijat reproduceri,
recunoască pe imagini din din jurul lor, lucrul acesta fiind o carte de modul de realizare planşe
manual, albume de arta, planse- vizită pentru noi în sensul că putem colecţii de
model a naturii statice; cunoaşte câte ceva despre trecutul nostru imagini+
istoric, ce preocupări aveau oamenii, ce digitale/PC
obiecte foloseau, ce fructe şi legume - elevii notează în caiete noile
consumau. cunoştinţe
Avem în faţă o draperie şi câteva elemente,
un ulcior şi un vas din ceramică, precum şi
două mere. Studiate la prima vedere poate
ele nu spun nimic, dar noi putem să dăm o
nouă expresivitate imaginii, prin aportul
personal, fiecare percepe aceeaşi imagine
diferit. Puteţi schimba locul obiectelor,
culoarea, elementele expuse sunt doar un
pretext de pornire a acestei compoziţii.
Explic etapele naturii statice:
pentru realizarea unei naturi statice trebuie
să urmăm mai multe etape;
- paginaţia- toate elementele în ce formă
geometrică se încadrează? Vom folosi
întreaga foaie de bloc, nu vom face
elementele prea mici, sau prea mari încât să
iasă din pagină ;
- vom trasa perpendiculare – unde se află
fiecare element component;
- vom efectua măsurători, şi vom încerca să
reprezentăm prin construcţie liniară
obiectele naturii statice - se va ţine cont de
înălţime, poziţie
- elementul de limbaj plastic este linia, care
la inceput are un caracter tehnic.
Cand se trece la redarea plastica a
conturului, linia dobandeste o expresivitate
artistica
-ultimele două etape este cea a redarii
volumului, a umbrei şi a luminii; - elevii sunt atenţi la cerinţele
- acest efect poate fi obtinut folosind oricare profesorului
din elementele de limbaj plastic (punctul ,
linia, forma, pata, valoarea sau de culoare) Elevii urmăresc imaginile
Se discuta imagini din manual si album de
arta constructia unor obiecte.

C1- să înţeleagă şi să respecte - Cer realizarea compozitiei Natura statică


etapele realizării unei realizat în culoare:
Etapa de naturi statice; Vor încerca să respecte culoarea locală din
creatie si de natura statica, vor studia cu mare atentie - elevii sunt atenţi la cerinţele
formare a C2- să observe şi să le culoarea, la lumina si umbra de pe vas, de profesorului şi realizează
priceperilor recunoască pe imagini din pe draperii, structura vaselor din lut. compoziţia plastică.
si manual, albume de arta, planse- Ei vor trebui sa parcurga toate etapele
deprinderil model a naturii statice ; învatate pentru realizarea naturii statice.
or C3 - să realizeze o compoziţie cu Se vor corecta răspunsurile prin
subiectul - Natura statică. observarea unor ilustraţii reprezentative
pentru tema studiată.

Profesorul se asigură că informaţiile şi


Corecţii şi - să exerseze deprinderi de cerinţele au fost înţelese şi le cere elevilor să - elevii sunt atenţi la cerinţele Conversaţia Frontală şi
feedback- comunicare şi colaborare cu realizeze o compoziţie folosindu-se de profesorului şi realizează Dialogul dirijat individuală
uri profesorul şi colegii. elementele specifice toamnei, folosind culori compoziţia plastică.
calde/ reci, şi alte materiale, ingrediente,
mac , mălai, orez, frunze mici, etc pentru a
diversifica ca şi tehnică compoziţia plastică.

Profesorul urmăreşte activitatea elevilor, - elevii aplică pe planşă, prin


Obţinerea C3 - să realizeze o compoziţie cu pune întrebările în aşa fel încât să conducă colare, diferite materiale cu Frontală şi
performanţei subiectul - Natura statică. la realizarea obiectivelor propuse, şi aduce scopul de a diversifica şi individuală
corecţii în momentul în care acest lucru se înfrumuseţa textura culorii şi
impune. a imaginii plastice.
Asigurarea C4- să analizeze obiectiv Profesorul urmăreşte -respectarea temei - elevii realizează ansamblul Conversaţia Frontală şi
retenţiei şi a lucrările proprii si pe cele ale date şi a modalităţii de realizare; pictural, utilizând diferite Dialogul dirijat individuală
transferului colegilor, în funcţie de originalitatea în compunerea spaiului instrumente de lucru.
următoarele criterii: plastic .
respectarea temei, realizarea Se va realiza pe suprafaţa
unei compoziţii plastic prin tablei o expoziţie cu cele mai
diversificarea materialelor de reuşite lucrări, cu scopul de a
lucru. vizualiza
C5- să exerseze deprinderi de
comunicare şi colaborare cu
profesorul şi colegii;
C6- să-şi dezvolte o atitudine
pozitivă faţă de studiul
educaţiei plastice.

Încheierea C5- să exerseze deprinderi de Frontală şi


lecţiei/apreci comunicare şi colaborare cu Activitatea din această oră a luat sfârşit, aţi Elevii îşi strâng lucrurile şi fac Conversaţia individuală
eri şi profesorul şi colegii; fost foarte activi şi foarte harnici. Bravo! curăţenie în jurul lor. Dialogul dirijat
recomandări C6- să-şi dezvolte o atitudine
pozitivă faţă de studiul
educaţiei plastice.

S-ar putea să vă placă și