Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

1. Data: 7 noiembrie 2007


2. Nivel II, Grupa Mare „Mămăruţele”
3. Educatoare: Sucală Lucia Ioana
ACTIVITATE CU CONŢINUTURI INTEGRATE
4. Tema: „Roata toamnei”
5. Tipul de activitate: mixtă
6. Forma de realizare: joc-exerciţiu
7. Scop:
CUNOAŞTEREA MEDIULUI:
 Îmbogăţirea cunoştineţelor copiilor despre transformările naturii specifice
anotimpului toamna;

EDUCAREA LIMBAJULUI:
 Dezvoltarea capacitaţii de a descrie imagini, obiecte;
 Educarea unei exprimări verbale orale corecte din punct de vedere fonetic,
lexical şi sintactic;

ACTIVITĂŢI MATEMATICE:
 Dezvoltarea deprinderii de a grupa obiecte (castane, sâmburi, sâmburi)
după un anumit criteriu (mărime, culoare);
 Dezvoltarea capacităţii de a exprima verbal acţiunile efectuate utilizând
propoziţii adecvate;
 Dezvoltarea capacităţii de a colabora la rezolvarea unor sarcini în perechi
sau în grup;

EDUCAŢIE MUZICALĂ:
 Formarea capacităţii de exprimare prin muzică;
 Formarea capacităţii de receptare a lumii sonore şi a muzicii.

8. Obiective operaţionale:
CUNOAŞTEREA MEDIULUI:
- să precizeze caracteristicile obiectelor, alimentelor din imagini specifice anotimpului
toamna;

EDUCAREA LIMBAJULUI:
- să recite clar şi expresiv poezii;
- să se exprime corect în propoziţii;
- să dea răspunsuri corecte la ghicitori lipind apoi buline sub imaginea ce reprezintă
răspunsul corect al acestora;

ACTIVITĂŢI MATEMATICE:
- să formeze şirul crescător al frunzelor galbene şi şirul descrescător al frunzelor
roşii;
- să constituie mulţimi de obiecte după criteriul mărimii;
- să numere obiectele unei mulţimi;
EDUCAŢIE MUZICALĂ:
- să intoneze corect cântece despre anotimpul toamna;
- să asocieze cântecelor mişcări sugerate de text;

9. Strategii didactice:

METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,


problematizarea, munca în echipă/ individual.

MIJLOACE DIDACTICE: Zâna Toamnă, clownul Hapciu, bileţele, roată din carton,
jetoane cu fructe şi legume, fişe cu aspecte de toamnă punctate, frunze presate,
castane, lipici, hârtie, carioca, planşe, flipchart, culegere de cântece, culegere de poezii,
culegere de ghicitori, recompense

10. Durata: 40’


EVENIMENT
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
1.Moment * Aerisirea sălii de grupă.
organizatoric * Pregătirea scăunelelor
sub formă de semicerc, a
meselor sub formă de
grupuri mici, a decorului,
precum şi a altor materiale
necesare unei optime
desfăşurări a activităţii;
* intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
2.Captarea Îl invit în grupă pe clownul Hapciu, prieten al Zânei Toamnă, care - Conversaţia -Sesizarea atenţiei
atenţiei l-a trimis la noi căci era supărat că nu are cu cine să se joace. Acesta - Explicaţia copiilor
le spune copiilor că în buzunarele sale are o mulţime de jocuri pentru
copii şi că azi a adus câteva şi pentru grupa „Mămăruţelor”, dar nu a
uitat să le pregătească şi o surpriză deosebită care se află sub pălăria - Elementul surpriză
sa.
„Jocurile sunt descrise sub formă de răvaşe şi trebuie să trecem
peste nişte probe pentru a putea primi surpriza de la clown”.
3.Anunţarea „Azi ne vom juca împreaună cu Hapciu cu roata toamnei, vom cânta, - conversaţia -observarea
temei vom recita poezii, ..mai pe scurt vom face ce ne cere pentru a-i comportamentului
demonstra că merităm surpriza pe care ne-a pregătit-o.” verbal şi nonverbal
„Acesta ne roagă să ne împărţim în două grupe: grupa frunzelor al copiilor
galbene şi grupa frunzelor portocalii”.
4.Dirijarea
jocului Cunoaşterea mediului:
Desfăşurarea jocului didactic „Roata toamnei”: Conversaţia
Scot din buzunarul clownului primul răvaş pentru a afla prima probă: Explicaţia
„Învârte roata toamnei şi câand s-a oprit spune ceea ce ştii despre ce Demonstraţia - aprecierea
vezi pe jeton.” răspunsurilor
- precizez regulile jocului: din ambele echipe vin pe rând copii care să corecte acordate;
execute sarcina lui Hapciu. Pentru răspunsurile corect acordate echipa
câştigă o bulină roşie, iar pentru şoptit pierde una. Nu se răspunde
neîntrebat. -aprecierea
modului de
Educarea limbajului: Conversaţia recitare a
Iau dintr-un buzunar un alt răvaş pe care scrie: poeziilor;
Sarcina 1: „Zâna Toamnă mi-a spus că aţi învăţat nişte poezii
frumoase despre toamnă şi vreau să mi le recitaţi şi mie să văd dacă nu Recitarea poeziilor
cumva le ştiu şi eu de la alţi copii. Grupa frunzelor galbene va recita
poezia „Toamna”, iar grupa frunzelor portocalii va recita poezia „În - aprecierea
grădina de legume””. corectitudinii unirii
- copiii recită poeziile, apoi se aşează la măsuţe; Munca individuală punctelor şi a
Sarcina 2: „Uneşte punctele şi spune ce ai descoperit!” denumirii fructelor
- fiecare copil primeşte o fişă cu un fruct sau o legumă punctate; sau legumelor;
aceştia trebuie să unească punctele pentru a descoperi ce fructe şi Concursul de ghicitori - aprecierea
legume de toamnă îi plac lui Hapciu, apoi să le numească. răspunsurilor date
Sarcina 3: „Răspunde corect la ghicitori şi lipeşte sub imaginea la ghicitori;
care reprezintă răspunsul ghicitorii o bulină (bulină galbenă pentru
fructe şi albastră pentru legume).”
Munca în echipă -aprecierea
Activităţi matematice: corectitudinii
Pe răvaş scrie asa: rezolvării
„Grupa frunzelor galbene trebuie să formeze grupa sâmburilor mici şi sarcinilor;
mari, apoi să formeze un şir crescător din frunzele din coşuleţ;”
„Grupa frunzelor portocalii trebuie să formeze mulţimea castanelor
mici mulţiema castanelor mijlocii şi mulţimea castanelor mari şi să Intonarea cântecelor - aprecierea
aşeze frunzele în şir descrescător.” modului de
-fiecare echipă rezolvă cu atenţie sarcina; intonare a
După rezolvarea acestora clownul întreagă grupa frunzelor galbene: Problematizarea cântecelor
„Câte mere sunt în pom? (R:5 mere); Dar dacă eu aş mânca două câte
ar mai rămâne?”; apoi grupa frunzelor portocalii: „ Câte nuci sunt în
coş? (R: 3 nuci), Dar dacă eu mai pun una câte vor fi?”
Educaţie muzicală:
Pe ultimul răvaş clownul le cere copiilor să cânte câteva cântecele
despre toamnă.
- copiii intonează cântecele despre toamnă învăţate.
5.Încheierea Clownul Hapciu le mulţumeşte copiilor pentru că s-au jucat cu el şi Conversaţia Aprecieri
activităţii le împarte surprizele pregătite (stickere cu clowni) felicitându-i Acordarea recompenselor colective,
pentru răspunsurile corecte acordate. stimulative
Copiii părăsesc sala de grupă cântând. adresate copiilor.

S-ar putea să vă placă și