Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ

a. Profesor: dr. Precup Mirela–Maria Data: 27.09.2017


b. Unitatea de învăţământ: Colegiul Național „Doamna Stanca” Satu Mare
c. Clasa: a X-a
d. Disciplina: Biologie
e. Subiectul lecţiei: Țesutul nervos
f. Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 minute
g. Obiectivul central (scopul lecţiei): Dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la țesutul nervos
h. Competenţe specifice:
1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare în scopul asimilării de cunoştinţe despre structura şi funcţiile organismelor ;
1.3 Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale şi animale în vederea explicării relaţiei dintre structură şi funcţie;
3.1. Reprezentarea structurii şi funcţiilor organismelor pe baza modelelor;
4.1. Utilizarea corectă a terminologia specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;
4.2. Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.
Obiective operaţionale (competenţe derivate): La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
O1 – să identifice componentele neuronului pe baza atlaselor, manualelor și internetului;
O2 – să descrie alcătuirea și funcționarea sinapsei, cu ajutorul manualelor și al atlaselor;
O3 – să stabilească caracteristicile și funcțiile celulelor gliale, pe baza materialelor didactice puse la dispoziție.
i. Tipul şi varianta lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştinţe – varianta bazată pe activităţi pe grupe.
j. Resurse procedurale: observaţia, învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, modelarea.

1
k. Resurse materiale: videoproiector, laptop, filme didactice, manuale, atlase anatomice, fişe de lucru, microscoape optice, preparate microscopice
permanente, fișe de autoevaluare (rebus).
i. Tipul de organizare a activităţii: frontală, pe grupe, individuală.
m. Anticiparea dificultăţilor:
- neîncadrarea în timp → reorganizarea grupelor;
- întrebări suplimentare → asigurarea unui fond de documentare.
n. Bibliografie:
1. Ene Stelică, Sandu Gh., Gămăneci Gh. – Manual de Biologie, cls. a X-a, Editura LVS Crepuscul, 2010;
2. Lazăr Viorel, Nicolae Mariana – Lecţia forma de bază a organizării procesului de predare - învăţare – evaluare la disciplina Biologie, Editura
Arves, Colecţia Ştiinţele Educaţiei, 2007;
3. Todor Virginia – Metodica predării biologiei, Editura Didactică şi Pedagogică, 1979.

2
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Ob.
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluarea
op.
1. Organizarea Profesorul salută. Elevii răspund la salut.
clasei Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
2 minute Pregăteşte materialul didactic necesar pentru desfăşurarea lecţiei.
2. Reactualizarea Prin chestionare orală: Răspund la întrebări:
cunoştinţelor - Care sunt țesuturile animale? - Epiteliale, Conjunctive, Musculare,
anterioare Nervos;
- Unde întâlnim țesuturi epiteliale? - În structura pielii, a mucoaselor etc.; Activitate frontală Evaluare orală
- De câte tipuri sunt țesuturile conjunctive? - 4 tipuri: moi, semidure, dure și fluid; conversaţia euristică
- De câte tipuri sunt țesuturile musculare? - 3 tipuri: striat, neted și striat de tip
cardiac;
- Care tip de țesut a mai rămas de studiat? - țesutul nervos.
3 minute - Unde întânim acest tip de țesut? - în structura organelor nervoase, ex.
creierul.
3. Captarea Situație problemă: Emit idei. Activitate frontală
atenţiei Ce se întâmplă în cazul în care o persoană suferă un accident (de ex. de Răspuns: Dacă a fost afectată și problematizarea
mașină) cu leziuni grave la nivelul coloanei vertebrale. măduva spinării, persoana respectivă
2 minute va rămâne paralizată, deoarece este
întreruptă legătura dintre organele
corpului și encefal (creier).
4. Anunţarea temei O1 Anunţă că vor studia o nouă temă şi anume: Țesutul nervos, care intră Notează în caiete titlul lecţiei şi
şi a obiectivelor. O2 în alcătuirea organelor nervoase, inclusiv a măduvei spinării, encefalului urmăresc obiectivele.
O3 (creierului) și nervilor.
Prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le atingă până la terminarea
1 minut
lecţiei, și anume: să identifice componentele neuronului, să descrie
alcătuirea și funcționarea sinapsei, să stabilească caracteristicile și
funcțiile celulelor gliale.
5. Dirijarea Pentru îndeplinirea obiectivelor stabilite, profesorul împarte elevii în 3 Se grupează şi studiază sarcinile de Activitate pe grupe
învăţării grupe (sau multiplu de 3), a câte 4-5 persoane: lucru din fişa de lucru. observaţia, învăţarea
Grupa I: Neuronul Observă preparatele microscopice prin descoperire,
Grupa II: Sinapsa permanente puse la dispoziție modelarea
O1
Grupa III: Celulele gliale Notează concluziile pe fişa de lucru. fişe de lucru, Observaţia
Elevii primesc fişele de lucru diferențiate pe grupe, atlasele anatomice, microscoape, sistematică a
microscop optic, preparate microscopice permanente (secțiuni prin preparate activităţii
O2 creierul mare și/sau prin cerebel). Ascultă explicaţiile profesorului. Pun microscopice, elevilor
Monitorizează şi orientează activitatea elevilor. întrebări. manuale, atlase

3
O3 Explică noțiunile noi. Dă răspunsuri la întrebări. Liderul fiecărei grupe prezintă anatomice
Pe baza observaţiilor realizate de către elevi în timpul activităţii pe grupe, observațiile realizate. Acestea vor fi
notate în fișele de lucru, profesorul, realizează schiţa lecţiei pe tablă, cu notate la tablă și în caietele elevilor.
30 minute ajutorul elevilor. Completează schiţa lecţiei în caietele
Notă: În cazul în care timpul nu permite realizarea schiței lecției pe tablă de notiţe.
de către elevi, atunci profesorul proiectează schiţa lecţiei cu ajutorul
videoproiectorului.
6. Fixarea şi O1 Cu ajutorul videoproiectorului, profesorul prezintă elevilor 1-2 filmulețe Urmăresc cu atenție materialul Activitate frontală
consolidarea O2 referitoare la sinapsă și la celulele gliale, în care le sunt explicate prezentat, și ascultă explicațiile date. explicația,
cunoştinţelor O3 fiziologia sinapsei și funcțiile celulelor gliale. observația
6 minute videoproiector,
laptop,
filme didactice
7. Evaluarea O1 Prin completarea fişei de autoevaluare (rebus). Baremul va fi proiectat, la Completează fişa de autoevaluare. Activitate
cunoştinţelor O2 final, cu ajutorul videoproiectorului. individuală Autoevaluare
5 minute O3 Fişe de
autoevaluare
(rebus)
8. Încheierea Profesorul evidențiază elevii care au dat cele mai multe răspunsuri bune
activităţii de şi care s-au implicat activ în derularea lecţiei. Strânge materialul didactic.
predare-învăţare Salută.

1 minut

S-ar putea să vă placă și