Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Obiective operaţionale 2*
CODUL Competenţele specifice vizate1*
C. 3. Aplica informatii proprii si delegate O.4 La finalul activitatii elevi vor fi capabili sa aplice informatiile
obinute la curs prin rezolvarea unui studiu de caz.
Elaboreaza planul de ingrijire O.5 La finalul activitatii elevii vor fi capabili sa elaboreze planul de
C. 4. ingrijire specific pacientilor cu hepatita virala de tip B si C.
2
ANEXA 4
Metode moderne
Problematizare
3
ANEXA 4
IX. ORGANIGRAMA INSTRUIRII
operaționaleObiective
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Salutul cadrului didactic.
Moment
4
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Cadrul didactic anunţă şi notează pe
tablă titlul lecţiei, enumeră noţiunile Titlul lectiei: Hepatitele virale
activitaţii şi a
obiectivelor
Anunţarea
5
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Cadrul didactic utilizeaza ca suport de
curs un o prezentare in power point .
Solicita elevilor sa raspunda la Cate tipuri de hepatite virale
intrebari. cunoasteti ?
.Realizeaza o scurta introducere in Raspunsul elevilor : A, B, C, D ,E
tema Care din aceste hepatite prezinta
Abordeaza primul subpunct al lectiei interes in mod deosebit pentru noi?
si invita elevii sa raspunda la intrebari. De ce?
Ofera informatii elevilor si ii roaga sa Raspunsul elevilor : B, C
noteze in caiete notiunile essentiale. Datorita impactului asupra
Cunostintelor
Transmiterea
pacientului.
Mijloace
O.2 Utilizeaza comportamente de intarire CD
audio- F --- 7
O.4 pozitiva,completeaza raspunsurile ME
vizuale
elevilor ,si corecteza atunci cand
situatie o impune pe tot parcursul
lectiei.
Roaga elevii sa noteze notiunile
esentiale.
Incurajeaza elevii sa raspunda si sa
argumenteze.
Cadrul didactic explica amanuntit
elevilor raspunsul la intrebarile
anterioare..
6
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
7
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
Cadrul didactic le explica modul in Evolutia hepatitelor virale.
care evolueaza hepatitele virale in mod Meteode de tratament .
diferentiat pentru hepatita B si C. De
asemenea mentioneaza evolutia
Cunostintelor
Transmiterea
Imparte fise de lucru ce contin un caz prezentatele datele clinice a unei Fise de
O.5 CD F EF 5
clinic ce trebuie rezolvat de studenti. pacient. lucru
Se cere insistuirea unui plan de
tratament.
8
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
CD --- F ---- 3
9
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
10
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
11
ANEXA 4
onaleoperațiveObiecti
Metode
Timp
Secvenţele Metode și Mijloace Forme de și forme
Activitatea didactică Conţinutul instruirii
instruirii4* procedee didactice organizare de
evaluare
0 1 2 3 4 5 6 7 8
12