Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data:
Nivel I/Grupa: Mică
Efectiv: 21 copii
Durata: 30 minute
Prof:

TEMA DE STUDIU: „Când/cum şi de ce se întâmplă?”


SUBTEMA: „Sunt mic, dar ştiu multe!”
TEMA ZILEI: „Surprizele iernii”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi recreative
TEMA: 1.„Dă mai departe omul de zăpadă”;
2.,,Cursa pinguinilor”.
TIPUL DE ACTIVITATE: Evaluarea capacităţii de concentrare în jocul de mişcare
FORMA DE REALIZARE: Jocuri de mişcare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Relaxarea şi refacerea organismului copiilor, prin jocuri distractive şi de
mişcare;crearea unei bune dispoziţii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a)Cognitiv-informaţionale:
-să reţină conţinuturile jocurilor propuse de educatoare;
-să respecte regulile de desfăşurare a jocurilor;
-să lucreze organizat, pe echipe.
b)Psiho-motorii:
-să execute cu rapiditate mişcările sugerate de joc;
-să-şi coordoneze mişcările corpului în concordanţă cu cerinţele jocului;
-să-şi dezvolte îndemânarea.
c)Afective:
-să colaboreze cu colegii de grupă;
-să accepte că la sfârşitul unei întreceri există învingători şi învinşi;
-să participe la joc în spiritul fair-play-ului.
METODE ŞI PROCEDEE:
a)Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
b) Material didactic folosit: 2 mingi, 2 jaloane, ecusoane, 2 oameni de zăpadă.
BIBLIOGRAFIE:
 “Curriculum pentru învatamantul preşcolar, 3-6 (7) ani”, MECT 2008, Editura Didactica
Publishing House Bucureşti 2009;
 „Jocuri pentru preşcolari”- Editura Aramis Bucureşti, 2000.
DURATA: 30 minute

EVENIMENT CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE (instrumente şi
indicatori)

I. Moment Asigurarea condiţiile necesare


organizatoric desfăşurării activităţii:
1’ -Pregătirea sălii de grupă;

1
-Intrarea organizată a copiilor;
II. Anunţarea Voi anunţa tema şi obiectivele activităţii
temei şi a ce urmează a fi desfăşurată. -conversaţia
obiectivelor - Astăzi ne vom juca două jocuri: „Dă
1’ mai departe omul de zăpad㔺i,,Cursa -explicaţia
pinguinilor”. Copiii reţin tema şi obiectivele.
III. 1. JOC: „Dă mai departe omul de zăpadă”
Desfăşurarea Copiii sunt aşezaţi pe scăunele. Pe covor -conversaţia
jocurilor este schiţat un cerc din buline colorate. Un -explicaţia
a)Explicarea şi copil va primi, un om de zăpadă, care trebuie
demonstrarea să îl ţină pe palmă şi va merge pe cercul
jocului I trasat din buline, o dată încercând să nu îi -demonstraţia -evaluare
2’ scape, când a finalizat de încercuit îi va -exerciţiul formativ-
preda omul de zăpadă celuilalt coleg. Toţi continuă
preşcolari vor trebui să parcurgă la rândul lor
acest traseu.
b) Jocul de Jocul de probă se va desfăşura împreună
probă cu copiii, reluându-se regulile şi modul de -demonstraţia
2’ desfăşurare pentru o mai bună înţelegere a
acestora.
c) Jocul În desfăşurarea jocului propriu-zis,
propriu-zis educatoarea va interveni numai dacă este -exerciţiul -observarea
8’ cazul, va stimula copiii şi îi va îndemna să frontală;
respecte regulile jocului.
d) Încheierea Va fi anunţată încetarea jocului şi apreciez
jocului comportamentul copiilor pe durata jocului.
1’
a)Explicarea şi 2. JOC: „Cursa pinguinilor”.
demonstrarea Copiii sunt împărţiţi în două echipe şi sunt
jocului II aranjaţi în două şiruri. O echipă se va -relaţionarea în
numi ,,echipa pinguinilor roşie” şi cealaltă cadrul grupului
2’ ,,echipa pinguinilor albaștră”. Cele două prin comunicare
echipe vor avea in piept ecusoane cu un şi acţiune;
pinguin pe fond roşu şi cealaltă echipă
ecuson cu un pinguin pe fond albastru. La -explicaţia
semnalul educatoarei primul copil din
coloană va pleca prin săritură cu mingea
ţinută la glezna piciorului, va sări pana la un
punc de întoarcere care este un jalon, de
unde se întorce tot prin săritură dând mingea -demonstraţia
la finiş colegului. Dacă mingea cade se reia
cursa din nou, din locul unde a căzut. Va fi
declarată câştigătoare echipa care realizează
corect cursa şi termină prima.
b)Jocul de probă Jocul de probă se va desfăşura împreună cu -exerciţiul
2’ copiii, reluându-se regulile şi modul de
desfăşurare pentru o mai bună înţelegere a
acestora

2
c) Jocul În desfăşurarea jocului propriu-zis, -exerciţiul
propriu-zis educatoarea va interveni numai dacă este
9’ cazul, va stimula copiii şi îi va îndemna să
respecte regulile jocului.
d) Încheierea Va fi anunţată încetarea jocului şi apreciez -conversaţia
jocului comportamentul copiilor pe durata jocului şi
1’ voi anunţa echipa câştigătoare.
IV. Concluzii şi Se fac aprecieri generale asupra -evaluarea în
aprecieri desfăşurării jocurilor, obiectivele -conversaţia funcţie de
1’ operaţionale devin criterii de evaluare şi obiectivele
apreciere. operaţionale.

S-ar putea să vă placă și