Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect de activitate didactica

DISCIPLINA: Activitati de socializare


TEMA: Activitati de socializare
SUBIECTUL: „Mijloace de transport”
CLASA:
DATA:
ORA:
TIP LECTIE: mixta
MATERIALE DIDACTICE: Planse cu mijloace de transport, jucarii de reprezinta mijloace de
transport, planse cu ariile de circulatie, jetoane cu imagini
METODE DIDACTICE: Conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, analiza, demonstratia
MODURI DE ORGANIZARE: Frontal, individual
OBIECTIVE CADRU:
1. Formarea si dezvoltarea comunicarii verbale in mediul social si natural (mijloace de transport)
2. Cunoasterea denumirilor si formarea deprinderilor de comunicare verbala in mediul social
(mijloace de transport)
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Sa recunoasca mijloacele de transport prezentate de profesor (masina, tramvai, avion, vapor, tren)
2. Sa denumeasca corect cele cinci mijloace de transport prezentate
3. Sa asocieze corect mijlocul de transport scris pe jeton cu imaginea lui
4. Sa asocieze corect mijloacele de transport cu aria de circulatie specifica
5. Sa recunoasca mijlocul de transport desenat pe jeton intre jucariile de pe masa
OBIECTIVE SPECIFICE:
1. Dezvoltarea interesului si a motivatiei ptr limbajul verbal
2. Dezvoltarea capacitatii de labiolecturare
3. Dezvoltarea auzului fonematic

237
ETAPE O
MATE MOD
ACTIVITATE CONTINUTUL ACTIVITATII OB. METODE B
RIAL ORG.
S
Se pregatesc toate materialele necesare. Se executa Exercitiul Frontal
1. Moment
exercitiile respiratorii si de antrenare a mobilitatii
organizatoric
organelor fonatoare
Se prezinta elevilor o scurta povestire despre 2 prieteni Conversatia Frontal
care locuiesc in tari diferite. Ei doresc sa se intalneasca si
unul pleaca spre casa celuilalt. Ptr a ajunge cat mai repede
2. Captarea
el trebuie sa foloseasca mai multe mijloace de transport.
atentei
Prima data merge cu masina la gara, apoi ia trenul, apoi
trebuie sa mearga cu vaporul, ia avionul iar cand ajunge in
orasul prietenului lui merge cu tramvaiul pana la el acasa.
“Astazi ne vom aduce aminte cum se numesc aceste Conversatia Frontal
3. Anuntarea mijloace de transport cu care a calatorit prietenul baiatului
temei din poveste si vom vedea pe unde circula aceste
mijloacele de transport.”
Se prezinta plansa cu mijloacele de transport. Elevii vor O1 Conversatia Panou cu Frontal
citi denumirea in cor, apoi 2-3 elevi vor citi individual. mijloacele de
Se desprind denumirile de pe panou si se aseaza cu fata in O2 Explicatia transport
jos pe masa. Cate un elev vine, alege un cartonas, citeste
denumirea si o aseaza in dreptul mijlocului de transport
potrivit de pe panou. Planse cu
Cu ajutorul intrebarilor se stabileste aria de circulatie ptr O3 Exercitiul ariile de Frontal
mijloacele de transport prezentate. „Voi stiti pe unde Conversatia circulatie
merge masina?” (pe sosea) Un elev vine, alege plansa cu
soseaua si o aseaza pe panou alaturi de mijlocul de
transport corespunzator. Asemanator se procedeaza si ptr
celelalte mijloace de transport.
Se insista pe pronuntarea corecta a cuvintelor
reprezentand mijloacele de transport. Se insista pe Jetoane cu
exprimarea in limbaj gestual si pe cat posibil verbala a imaginea
ariilor de circulatie. O4 Jocul mijloacelor Individu
Se introduce jocul „cartonasul calator” didactic si de transport al
Varianta 1 „ Potriveste imaginea cu jucaria”: pe o masa se demonstratia
aseaza jucarii reprezentand mijloacele de transport
4. Desfasurarea
invatate. Jetoane cu
activitatii
Separat profesorul va avea jetoane cu aceste mijloace de imaginea
transport. Se va da un jeton elevului din prima banca, el O5 Jocul mijloacelor
trebuie sa transmita mai departe colegului din dreapta lui. didactic si de transport
La semnal elevul la care sa oprit jetonul va denumi demonstratia
mijlocul de transport si il va aseza in dreptul jucariei
corespunzatoare de pe masa. Copiii vor fi apreciati ptr
raspunsul corect si recompensati.

Varianta 2 Se impart elevilor plicuri care contin cate un O4 Jocul Imagini cu Individu
mijloc de transport. Se alege un elev, acesta alege didactic si mijloace de al
mijlocul de transport, arata jucaria apoi aseaza imaginea demonstratia transport
pe aria de circulatie corespunzatoare. Ptr raspuns corect Jucarii
elevii vor fi recompensati cu buline. Planse cu
ariile de
circulatie

Se impart elevilor fise de lucru individuale si diferentiate. O4 Munca Fise de lucru Individu
Pe fise vor fi desenate mijloacele de transport. Sarcina independenta al
5. Evaluarea
elevilor este de a completa cu cuvinte potrivite spatiile Analiza
performantei
libere. Elevii vor fi recompensati cu note ptr prestatia din
ora respectiva

238

S-ar putea să vă placă și