Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT EDUCAȚIONAL JUDEȚEAN ”ProDIDACT – PROIECTARE DIDACTICĂ-EXEMPLE DE BUNE PRACTICI” Ediția I, 2016-2017

Proiect de activitate didactică


Numele şi prenumele: Raluca Voina
Funcţia didactică: profesor pentru învăţământ primar
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială nr.6 “Iacob Mureşianu” Braşov
Clasa: a II-a
Unitatea tematică: O lume minunată
Disciplina: Comunicare în limba română
Forma de realizare: activitate integrată
Domenii integrate: muzică şi mişcare, matematică şi explorarea mediului, arte vizuale şi abilităţi practice
Subiectul lecţiei: Lectură – Cartea cu Apolodor de Gellu Naum
Tipul activităţii: transmitere şi consolidare de cunoştinţe
Competenţe specifice:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral din texte accesibile variate
1.2 Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
Obiective operaţionale:
O1 - să identifice o secvenţă din filmul de desene animate Happy Feet şi pe personajul principal, Mumble
O2 - să audieze pasaje din text puse pe melodie şi să identifice locurile în care ajunge Apolodor
O3 - să citească corect, cursiv şi expresiv pasaje din textul Cartea cu Apolodor de Gellu Naum
O4 - să traseze pe planiglob traseul parcurs de Apolodor
O5 - să confecţioneze cărticica Itsy-Bitsy
O6 – să citească şi să traducă textul din cărticica Itsy-Bitsy
O7 – să completeze corect şi în timpul dat fişa de lectură
O8 – să manifeste interes şi iniţiativă în activitatea în perechi
Strategia didactică:
Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia
Mijloace de învăţământ: videoproiector, computer, secvenţă din filmul de desene animate Happy Feet, Cd Ada Milea – Apolodor,
Cartea cu Apolodor de Gellu Naum, planiglob (Anexa1), şablon cărticica Itsy-Bitsy(Anexa2), foarfecă, creioane colorate, lipici, fişa
de lectură(Anexa3)
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi
Forme de evaluare: observarea sistematică, probă practică, probă scrisă
Timp: 2 ore

*Elemente componente ale activităţii integrate:


DP: întâlnirea de dimineaţă
MM: audierea fragmentelor muzicale Apolodor în interpretarea Adei Milea
MEM: urmărirea pe planiglob a traseului parcurs de Apolodor prin lume
AVAP: confecţionarea cărticelei Itsy-Bitsy

Bibliografie:
- Şerdean, I.(1993) - Metodica predării limbii române la clasele I-IV – manual pentru şcolile normale, Bucureşti: EDP
- Norel, M.(2010) - Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul primar, Bucureşti; ART
- Egan, K. (2007) - Predarea ca o poveste, Bucureşti: Didactica Press
- Naum, G. (2013) - Cartea cu Apolodor, Bucureşti: Humanitas
- www.kidzone.ws
- www.util21.ro
Etapele Ob. Activitatea didactică profesor/elev Resurse Forma de Evaluare
lecţiei op. cadrului didactic elevilor Procedurale/ Materiale şi Temporale organizare (forme/
Metode mijloace tipuri/
didactice didactice metode
evaluare)
Întâlnirea de Elevii prezintă 3’ - frontal
dimineaţă în faţa clasei
noutăţi şi
lucruri
deosebite
petrecute în
ziua anterioară.
Captarea şi O1 Învăţătoarea Elevii - exerciţiul, videoproiector, 5’ - frontal -
orientarea proiectează o vizionează conversaţia computer, observarea
atenţiei secvenţă din filmul secvenţa secvenţă din sistematică
de desene animate filmul de
Happy Feet desene
Din ce film este animate Happy
secvenţa? Elevii răspund: Feet
Cine este personajul Happy Feet /
principal al Mumble
secvenţei? Nu putea să
Ce problemă avea cânte.
micul pinguin?

Precizarea Astăzi vom face - explicaţia volumul 3’ - frontal


obiectivului cunoştinţă cu un alt Cartea cu
principal al pinguin care are o Apolodor de
lecţiei altă problemă: el este Gellu Naum
artist la circul din
Bucureşti, dar într-o
zi i se face dor de
familia lui. De aceea
el pleacă într-o
călătorie în care
trece prin tot felul de
aventuri, în jurul
lumii, până ajunge la
familia lui din
Antarctica.
Cartea se numeşte
Cartea cu Apolodor
şi este scrisă de
Gellu Naum sub
formă de poezie – se
arată volumul.
Transmierea O2 Copiii audiază - exerciţiul, - Cd – Ada 44’ - individual observarea
cunoştinţelor secvenţe din conversaţia Milea - sistematică
noi text în euristică Apolodor
interpretarea pe - Cartea cu
muzică a Adei Apolodor de
Milea, având Gellu Naum
sarcina de a
reţine locul în
care ajunge
O3 Apolodor.
După fiecare
secvenţă copiii
citesc strofele
audiate:
-plecarea din
Bucureşti
- aventurile din
Africa
Învăţătoarea citeşte
alte secvenţe mai
dificile ca pronunţie,
precum:
- aventurile din Asia
- aventurile din
Texas
- întâlnirea cu
familia în Antarctica
Se afişează
planiglobul, apoi se
fixează pe el un fir
roşu în principalele
O4 locuri în care ajunge - exerciţiul, - planiglob – 15’ - probă
Apolodor. explicaţia, Anexa 1 practică
Simultan copiii demonstraţia
desenează pe
planiglobul lor
traseul.

Dirijarea O5 Se prezintă elevilor - exerciţiul, - şablon – 20’ - individual - probă


învăţării cărticica Itsy-Bitsy şi explicaţia, cărticica Itsy- practică
modul de realizare a demonstraţia Bitsy
ei: (Anexa2),
- colorare foarfece, lipici
- decupare
- asamblare

O6 Înainte de a
începe
confecţionarea
cărticelei, elevii
vor citi
propoziţiile de
pe fiecare
pagină, în limba
engleză, apoi le
vor traduce şi
comenta:
- Hi, I am
a
penguin
!
- I love to
dive.
- I love to
fish.
- I love to
slide.
- I love to
play.
- But, I
O5 wish I
could
fly.
Elevii
confecţionează
cărticica.

Asigurarea O7, Învăţătoarea cere - exerciţiul - Fişa de 10’ - în perechi - proba


feed-back- O8 elevilor să lectură scrisă
ului completeze în (Anexa3)
perechi Fişa de
lectură. Realizează
sarcina

Anexa1
Anexa2
Anexa3 Data_________

Fişă lucru clasa a II a

Cartea cu Apolodor de Gellu Naum

1. Din ce oraș pleacă Apolodor în marea lui călătorie?

__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

2. Ce făcea pinguinul la circ?

__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

3. De ce era trist Apolodor?

__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________

4. Cum se numește dirijorul corului?

__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

5. Care era țara de destinație, acolo unde credea pinguinul că sunt frații lui?

____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Enumeră câteva țări prin care a călătorit personajul principal.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

7. Scrie câteva cuvinte care rimează cu (te poți inspira din carte ).

tenor________________________________________________________________

mure________________________________________________________________

acrobatic_____________________________________________________________
pescador _____________________________________________________________
citate _______________________________________________________________
câmpii ______________________________________________________________
rămurică ____________________________________________________________
Tibet________________________________________________________________
Connecticut___________________________________________________________

8. Cum este pinguinul Apolodor? Fă-i o mică descriere.

____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

9. Ce ți-a plăcut cel mai mult la acestă povestire?

__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

S-ar putea să vă placă și