Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA GIMNAZIALA NR. 1 CĂLUGĂRENI


STRUCTUR : ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 UZUNU
CLASA: a IV- a
DATA: 25.02. 2013
PROPUNATOR:Inst. Cristea Fulvia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Romani cu care ne mandrim
SUBIECTUL: Pronumele personal
TIPUL LECŢIEI: predare- învăţare
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
- să recunoască în textele studiate elementele de construcţie a comunicării învăţate;
- să utilizeze corect, în textele redactate, elementele de construcţie a comunicării studiate

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să definească pronumele personal;
O2 – să enumere formele pronumelui personal;
O3 - să înlocuiască substantivele din propoziţiile date cu pronume personale;
O4 – să identifice pronumele personale într-un text dat;
O5 – să alcătuiască enunţuri cu pronumele personale;
STRATEGII DIDACTICE:
a) procedurale: conversaţia , explicaţia, , munca în echipă, harta poeziei, jocul didactic ,exerciţiul,problematizarea,ciorchinele
b) forme de organizare: individual, frontal, pe grupe
c) materiale: postere, fişe de lucru, , tabla, creta, caietul, cartea, planşe, jetoane
d) temporale: 50 min
e) umane: elevii clasei a IV- a, învăţătoarea.
BIBLIOGRAFIE:
Consiliul Naţional pentru Curriculum, (2005).“Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a IV-a”, Bucureşti;
Elena Mândru, Aneta Niculae, Lucica Barbeli... (2010) . “ Strategii didactice interactive ” Ed. Publishing House, Bucureşti;
Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu,(2006).”Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a IV-a ”,Ed. Aramis, Bucureşti;
Ob Conţinutul informaţional şi demersul didactic Strategii didactice
Etapele lecţiei op. Evaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor Procedural Materiale Forme de
e organizare
Moment - Se asigură climatul necesar desfăşurării lecţiei Se pregătesc pentru ora
organizatoric în condiţii optime. Organizarea colectivului de de limba romana Conversatia Frontal
elevi.

Reactualizarea -Elevii primesc fişe de lucru. Elevii încep să Conversatia Fisa cu Individual Aprecieri
structurilor -În timp ce ei lucrează verific temele pentru completeze fişele de Exercitiul harta verbale
cognitive acasă cantitativ şi calitativ. lucru. poeziei,,
anterioare -Evaluarea fişelor se va face frontal. Fiecare elev îşi Muma lui
corectează fişa. Ştefan cel
Mare” , de
Dimitrie
Bolintinea
nu
Captarea atenţiei -Se prezintă primele patru versuri din strofa a Urmăresc explicaţiile Explicatia Caietele Frontal Aprecieri
doua a poeziei “Muma lui Stefan cel Mare”, de învăţătoarei. Conversaţia elevilor verbale
Dimitrie Bolintineanu. Se subliniază pronumele Elevii sunt atenţi . Îşi
personale şi elevii sunt întrebaţi dacă îşi mai reamintesc că este
amintesc de această parte de vorbire . vorba de pronumele
personal. Manualul

Anunţarea temei -Se descopera astfel titlul lecţiei: “Pronumele Îşi noteaza titlul pe Conversatia Caietele Frontal
şi a obiectivelor personal ” şi se enunţă obiectivele pe înţelesul caiete. elevilor
elevilor.
Se scrie titlul la tablă.
Dirijarea - Ne reamintim cateva notiuni despre pronumele
invăţării personal: Elevii sunt atenţi şi Conversatia Caietele Frontal Aprecieri
-Pronumele personal este partea de vorbire care receptează. Explicaţia elevilor verbale
O1 ţine locul unui nume ( unui substantiv ) . Îşi notează în caiete.
Ex. Noi pregătim o serbare.
Organizatorul este el.

-Pronumele personal îşi schimba forma dupa :


gen , numar, persoana
-Pronumele personal ARE TREI PERSOANE :
-persoana I sg. eu , pl. noi
-persoana a II-a sg. tu, pl. voi
-persoana a III-a sg. el/ea, pl. ei /ele

-Pronumele personale au forme accentuate şi


forme neaccentuate

O2 Forme accentuate:
-pers. I, sg. (pe) mine, pl. (pe) noi;
-pers. a II-a , sg. (pe) tine, pl. (pe) voi;
-persoana a III-a sg.(pe) ea/el, pl. (pe) ei/ele Explicaţia Caietele
Forme neaccentuate: Conversaţia elevilor
-pers. I, sg. mă, -mă, mă-,m-,-m, pl. ne,-ne, ne-;
-pers. a II-a , sg. te, -te, te-,pl.vă, -vă, vă-, v-, -v;
-persoana a III-a sg. îl, -l, l-, o, -o, o-, pl. îi, -i, i-
le, -le, le-
O3 Se propune un exerciţiu în care să înlocuiască Explicaţia Caietele Frontal Observarea
Elevii lucrează la tablă.
substantivele cu pronumele personale Exerciţiul elevilor sistematică
corespunzătoare: Conversaţia
L-am văzut pe Grivei.
Maria şi George au venit la Andreea.
Fetiţa priveşte spre pisică.

O4 În continuare cer elevilor să identifice pronumele Explicaţia Caietele Frontal Observarea


Elevii lucrează la tablă
personale din textul: Exerciţiul elevilor sistematică
,,Întreabă pe băieţi, vorbeşte şi el; spune lucruri Conversaţia
care şi pe el îl mişcă şi-l ajung la inimă.’’
(M. sadoveanu, Domnu’ Trandafir)

O5 -Se joacă jocul ,, Cine sunt?“,împreună cu elevii. Explicaţia Jetoane Frontal Observarea
Fiecare formă a pronumelui personal este scrisă Elevii ies pe rând, aleg Conversaţia Planşă sistematică
pe câte un jeton. Câte un elev vine, extrage şi prin câte un jeton şi le spun Problemati Caietele
întrebări adresate clasei, se va descoperi ce este colegilor câteva zarea elevilor
scris pe jeton. Elevul va alcătui o propoziţie cu caracteristici.
ajutorul pronumelui respectiv. Rezolvă sarcina.
Le spun elevilor că vor realiza un poster cu un Problemati- Fise Pe grupe Observarea
ciorchine care va reprezenta toate noţiunile despre Elevii rezolvă; zarea sistematică
Obţinerea pronumele personal. vor completa ovalele Jocul
performanţei Vor avea ca sarcină de lucru să completeze câte pentru a realiza didactic
un oval cu noţiunile învăţate.( pe un oval se va posterul. Ciorchinele
scrie definiţia, pe altul formele accentuate ale
pronumeluipersonal,iar pe altul formele
neaccentuate ale pronumelui personal).

Asigurarea Elevii vor dialoga pe teme la alegere. Trebuie să Elevii dialoghează. Explicaţia Planşe În perechi Observarea
retenţiei şi folosească cel puţin trei pronume personale. Conversaţia sistematică
transferului Problemati-
zarea

Tema pentru -Se vor face aprecieri verbale asupra Isi noteaza tema . Aprecieri
acasă răspunsurilor şi comportamentului elevilor. Vor fi verbale
încurajaţi şi notaţi. Calificative
-Tema pentru acasă va consta în exerciţii din
caietul special.

S-ar putea să vă placă și