Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.12..2014
Clasa : a II-a
Propunător: Șandru Cornelia
Aria curricular: Matematică și științe ale naturii
Obiectul: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematică: Medii de viață de la noi
Subtema: Înmulțirea numerelor naturale în concentrul 0-100
Tipul lecței: consolidare de priceperi și deprinderi
Competențe generale:
1. Utilizarea numerelor în calcule elementare;
3.Identificarea unor fenomene /relații/ regularități/ structuri din mediul apropiat;
4.Generarea unor explicații simple prin folosirea unor elemente de logică;
5. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea și reprezentarea unor date
Competențe specifice:
Matematică și explorarea mediului
1.5. Efectuarea de înmulțiri/ împărțiri , în concentrul 0-100, prin adunări și scăderi repetate;
1.6. Utilizarea unor denumiri și simboluri matematice( sumă, total, termenii unei sume, diferență, rest, descăzut, scăzător, produs, factorii unui produs, +
,- , x ,...) în rezolvarea și/sau compunerea de probleme;
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social;
4.2.Formularea unor consecințe rezultate în urma observării unor relații, fenomene, procese simple;
5.2. Rezolvarea de probleme de tipul a+b=x, a+/-b+/-c=x, în concentrul 0-1000; a.b=x,,a:b=x, în concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau
reprezentări schematice

Comunicare în limba română:


2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite context de comunicare.

Arte vizuale și abilități practice:


2.3. Realizarea de produse utile și/sau estetice combinând materiale ușor de prelucrat și tehnici accesibile.
Obiective operaționale:

- să identifice adunările repetate/înmulțirile corespunzătoare unor imagini date;


- să transforme adunările repetate în înmulţiri cu ajutorul algoritmului cunoscut;
- să transforme înmulţirile date în adunări repetate cu ajutorul algoritmului cunoscut;
- să compună oral problema având ca sprijin imagini date;
- să-și exprime părerea în legătură cu necesitatea protejării pădurilor.

Strategii didactice:
a) Resurse procedurale: explicația, exercițiul, conversația, problematizarea,jocul Bingo;
b) Resurse:-materiale: jetoane sub formă de globuri,braduti din carton,plansa Bingo,recompense .
- umane: 18 elevi
- temporal: 50 min.
c) Forme de organizare: frontal, individual.

Forme și tehnici de evaluare: observare sistematică, evaluare orală, aprecieri verbale,autoevaluare.


Bibliografie:

1. Pachiţa Domniţeanu- Didactic matematicii în învăţământul primar, Editura Geneze, Galaţi, 2002;
2. Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, Curriculum pentru clasa I, Bucureşti, 2013;
3. Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie la şcolarii mici. Program de formare de tip
„blended learning” pentru cadrele didactice din învăţământul primar, 2012

Resurse

Secvențele instruirii Procedural Materiale Organizatorice

Conținutul informațional al lecției Evaluare

Moment Asigurarea condiţiilor optime de desfăşurare a lecţiei. Toate


organizatoric materialele
necesare

Captarea atenției *Se realizează printr-o conversație care face referire la Conversația frontal
ora anterioara, mai exact la cum putem noi să împlinim
dorința brăduțului din textul Vreau să trăiesc printre
stele de Victor Eftimiu.

Reactualizarea *-Unde trăiește bradul?Ce fel de mediu de viață este Exercițiul frontal Observare
cunoștințelor pădurea?De câte feluri sunt pădurile?Unde întâlnim
păduri de conifere ?Dar de foioase? Explicatia Sistematică
*Verificarea terminologiei matematice.
_Cum se numesc numerele care înmulțesc?Dar rezultatul
inmulțirii?
*Calcul mintal. Calcul mintal
-5 adunat de 2 ori egal cu..;
-Dacă adun pe 3 de 3 ori obțin….;
-10 repetat de 4 ori egal cu…..;
-9 luat de 2 ori egal cu ….;
-11 adunat cu el însuși face….;
Aprecieri
-dublul lui 7 este ……;
-numărul de 2 ori mai mare decât 50 este….; verbale
-de 3 ori mai mare decât 100 este….;
-4 grupe a câte 25 de obiecte fac……
Anunţarea -Astăzi, la matematică și explorarea mediului vom Conversația frontal
subiectului continua să rezolvăm exerciții și probleme folosind
operația de înmulțire, vom afla rezultatul înmulțirilor
prin adunare repetată de termeni egali.

Dirijarea învăţării - *Elevii vor avea de rezolvat niste fise de lucru.Se va explicatia Fișe de lucru individual Observare
verifica la tablă modul de lucru.Pentru fiecare exercițiu Exercițiul
lucrat corect elevii vor lipi cate un glob pe brăduț. Sistematică
Calcul oral
Obținerea Elevii , având ca suport o imagine, vor avea de alcătuit o Explicația Plansă cu frontal Observare
performanței problemă care să se rezolve prin operația de înmulțire, Problematizarea problema
printr-o operație de scădere sau prin două operații. Sistematică
exercițiul ilustrată Evaluare orală
Evaluarea Serealizează prin jocul Bingo.La tablă ,pe o planșă sunt Exercițiul Braduți cu frontal Observare
performanței scrise adunări repetate sau exerciții de înmulțire.Elevul Munca adunări
care are brăduțul cu înmulțirea sau adunarea repetată sistematică
independentă repetate/înmulțiri
corespunzătoare fiecărei situații, strigă: Bingo și așază pe
plansă brăduțul.Așezând toți brăduții ei vor obține
mesajul:Protejați pădurile!
Asigurarea retenției *Elevii își exprimă părerea cu privire la necesitatea Exercițiul frontal Observare
protejării pădurilor.
si a transferului
sistematică
Încheierea activității *Aprecieri individuale și colective. Conversația frontal Aprecieri
*Oferirea de recompense.
verbale

S-ar putea să vă placă și