Sunteți pe pagina 1din 12

Ciurea Ionuţ Cătălin

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Ciurea Ionuţ Cătălin


Data:
Unitatea de învăţământ: Şcoala de Arte şi Meserii Turburea
Clasa: a VII-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Aria curriculară: om şi societate
Unitatea de învăţare: „Credinţa creştină”
Titlul lecţiei: „Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie”
Tipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: - dobândirea unor cunoştinţe despre Sfânta Scriptură şi Sfânta Tradiţie;
- educarea elevilor în spiritul respectării acestor valori ale revelaţiei divine.

Competenţe vizate:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
C1 – să explice cuvintele: Biblie, Testament, canonic şi Sfânta Tradiţie;
C2 – să descrie alcătuirea Sfintei Scripturi;
C3 – să prezinte, pe scurt, conţinutul Vechiului Testament şi a Noului Testament;
C4 – să demonstreze capacitatea de a găsi o trimitere biblică;
C5 – să argumenteze importanţa cunoaşterii Sfintei Scripturi şi a Sfintei Tradiţii în viaţa creştinilor.

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 1


Ciurea Ionuţ Cătălin

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea dirijată, exerciţiul, expunerea, argumentarea, lectura expresivă.
2. Mijloace de învăţământ: Biblia, fişa de lucru 1 şi 2.
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate individuală.

Resurse:
1. Oficiale:
- Programa şcolară pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a;
- Planificarea calendaristică orientativă pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a;
- Planificarea unităţii de învăţare „Credinţa creştină” pentru disciplina Religie ortodoxă, clasa a VII-a.
2. Temporale:
- număr de lecţii: 2
- durata: 50’ x 2
3. Bibliografice:
1. Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1982;
2. Cucoş, Constantin, Educaţie religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999;
3. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom”, Iaşi,
1998;
4. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea”, Alba – Iulia, 2000;
5. Todoran, Pr. Prof. Dr. Isidor, Zăgrean, Arhid. Prof. Dr. Ioan, Teologia Dogmatică, Manual pentru Seminariile teologice, Editura
I.B.M.B.O.R., Bucureşti, 1991;

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 2


Ciurea Ionuţ Cătălin
Desfăşurarea lecţiei:
Nr. Etapele Metode Mijloace Forme
crt. lecţiei Comp. Timp Activitatea profesorului Activitatea elevilor şi de de Evaluare
procedee învăţământ organizare
1. Momentul 2’  Salutul  Salutul
organizatoric  Rugăciunea  Rugăciunea Activitate
 Notarea absenţelor  Pregătirea pentru frontală
 Pregătirea pentru începerea începerea lecţiei
lecţiei
2. Verificarea 15’  Profesorul solicită elevii să  Elevii rezolvă exerciţiile
cunoştinţelor rezolve individual exerciţiile de pe din fişa de lucru Exerciţiul Activitate
însuşite fişa de lucru nr. 1. individuală Aprecieri
 Se cere elevilor să prezinte oral  Elevii prezintă oral Conversaţia Activitate verbale
rezolvarea exerciţiilor exerciţiile rezolvate. frontală
3. Pregătirea 5’  Profesorul reaminteşte elevilor  Elevii ascultă cu atenţie
elevilor că Dumnezeu s-a descoperit explicaţiile profesorului.
pentru oamenilor încă din Grădina Explicaţia
receptarea Raiului şi până la venirea
noilor Domnului Hristos. Adevărurile
cunoştinţe necesare pentru mântuire au fost Activitate Aprecieri
împărtăşite oamenilor treptat, în frontală verbale
decursul veacurilor prin profeţi, iar
apoi prin Însuşi Iisus Hristos, Fiul
lui Dumnezeu, şi Apostolii Săi.
- Unde găsim aceste adevăruri de - În Biblie
credinţă?
- Cum de nu s-au pierdut cu - …………. Conversaţia
trecerea timpului?
4. Anunţarea 3’  Se anunţă şi se scrie pe tablă  Elevii scriu data şi titlul
titlului şi a data şi titlul lecţiei: lecţiei în caiete şi ascultă
obiectivelor „Sfânta Scriptură şi Sfânta explicaţiile profesorului Explicaţia Activitate
lecţiei Tradiţie” frontală
 Se precizează obiectivele lecţiei.
5 Comunicarea 25’  Profesorul prezintă elevilor  Elevii sunt atenţi la

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 3


Ciurea Ionuţ Cătălin
/ însuşirea Sfânta Scriptură, specificând explicaţiile profesorului
noilor însemnele celei ortodoxe: are pe ea
cunoştinţe semnul Sfintei Cruci şi este tipărită
sub îndrumarea şi purtarea de grijă
a Prea Fericitului Părinte Daniel,
Patriarhul Bisericii Ortodoxe
Române. Explicaţia
C1  Se explică termenul „Biblie” =  Elevii ascultă cu atenţie. Activitate Aprecieri
carte, cărţi – provine din limba frontală verbale
greacă, deoarece o bună parte din
Sfânta Scriptură a fost scrisă în
această limbă, iar în primele
veacuri creştine, învăţătura Sfânta
creştină a fost propovăduită în Scriptură
limba greacă.
 Se îndrumă elevii să deschidă  Elevii citesc pe rând câte
Biblia la cuprins şi să citească în o carte. Se constată că
ordine cărţile. Biblia are două părţi.
Vechiul Testament şi Noul
Testament.
 Profesorul adresează elevilor  Elevii răspund la
următoarele întrebări: întrebări: Conversaţia Activitate Aprecieri
C1 - Ce înseamnă testament? - act juridic prin care frontală verbale
cineva îşi exprimă
dorinţele ce urmează a-i fi
împlinite după moarte.
Precizare:
Vechiul Testament şi Noul  Elevii ascultă cu atenţie.
Testament reprezintă hotărârea lui
Iisus Hristos de a face moştenitori Explicaţia
ai Împărăţiei Cerurilor pe cei ce
vor crede în El.
- De cine au fost scrise cărţile - de oameni aleşi de
C2 Sfintei Scripturi? Dumnezeu, oameni cu
viaţă sfântă: profeţi,
Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 4
Ciurea Ionuţ Cătălin
Apostoli etc. Activitate Aprecieri
- Tot ceea ce au scris oare au fost - nu. Ei au scris adevăruri Conversaţia frontală verbale
invenţii ale lor? ce au fost descoperite de
Dumnezeu. Cărţile Sfintei
Scripturi sunt cărţi
inspirate.
- Ce este inspiraţia divină? - este acţiunea prin care
Sfântul Duh luminează
mintea unui autor, Conversaţia Activitate Aprecieri
descoperindu-i adevăruri frontală verbale
de credinţă, îl îndeamnă să
scrie şi îl fereşte de greşeli
C1 în timpul scrierii.
 Profesorul explică termenul  Elevii ascultă cu atenţie
„canonic” = inspirat, recunoscut de Explicaţia
Biserică.
 Se cere elevilor să enumere  Elevii îndeplinesc
cărţile Vechiului şi Noului sarcina dată de profesor Exerciţiul Sfânta Activitate
Testament şi să specifice numărul Scriptură individuală
lor.
Concluzie:
Vechiul Testament este alcătuit
din 39 de cărţi canonice, adică Activitate Aprecieri
inspirate, şi 14 cărţi necanonice, frontală verbale
dar „bune de citit”.
Noul Testament este alcătuit din
27 de cărţi canonice (inspirate).
- Ce cuprinde Biblia? - cuvântul lui Dumnezeu Conversaţia
descoperit oamenilor.
Precizare:
Vechiul Testament cuprinde istoria  Elevii ascultă cu atenţie
omenirii de la Adam şi Eva până la
venirea lui Hristos.
C3 Noul Testament cuprinde viaţa,
minunile şi învăţăturile Domnului Explicaţia

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 5


Ciurea Ionuţ Cătălin
nostru Iisus Hristos, precum şi
viaţa, faptele şi învăţăturile Activitate Aprecieri
Sfinţilor Apostoli. frontală verbale
- Ce este Biblia? - este o colecţie de cărţi
sfinte scrise de unii oameni
aleşi (profeţi, Apostoli),
sub inspiraţia Sfântului
Duh. Conversaţia
- Mai ştiţi cine a scris primele cărţi - Moise.
ale Bibliei? Activitate Aprecieri
Precizare frontală verbale
Biblia a fost scrisă într-o  Elevii ascultă cu atenţie
perioadă de aproximativ 1500 de Explicaţia
ani (de la 1400 î. Hr. până la 100
d. Hr.: Apocalipsa).
- Oare în Biblie sunt descrise - a fost scris doar ceea ce
Ora a doua 14’ amănunţit toate evenimentele şi era esenţial. Conversaţia Sfânta
învăţăturile Mântuitorului? Scriptură
Precizare
Învăţătura dată de Mântuitorul  Elevii ascultă cu atenţie
Sfinţilor Apostoli a fost transmisă şi notează definiţia în
prin viu grai, iar mai târziu, o parte caiete.
din ea a fost scrisă pentru a nu se Activitate Aprecieri
pierde. Explicaţia frontală verbale
Învăţătura dată de Hristos prin
viu grai Bisericii şi din care o parte
C1 s-a fixat în scris mai târziu, se
numeşte Sfânta Tradiţie sau
Predania.
- Care credeţi că este mai - amândouă au aceeaşi
importantă? Sfânta Scriptură sau valoare pentru că provin Conversaţia
Sfânta Tradiţie? din aceeaşi descoperire
dumnezeiască.
 Profesorul enumeră elevilor  Elevii ascultă cu atenţie
Monumentele Sfintei Tradiţii: şi notează în caiete.

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 6


Ciurea Ionuţ Cătălin
- simbolurile de credinţă;
- definiţiile sinoadelor
ecumenice; Explicaţia
- cărţile de slujbă;
- 85 de canoane apostolice; Activitate Aprecieri
- scrierile sfinţilor Părinţi, frontală verbale
6 Fixarea şi C1 15’  Profesorul solicită elevii să  Elevii răspund la
sistematizare explice noţiunile: Biblie, solicitările profesorului
a testament, canonic, Sfânta Exerciţiul Activitate
cunoştinţelor Tradiţie. individuală
 Se împart elevilor fişa de lucru  Elevii rezolvă exerciţiile Fişa de
C2 nr. 2 şi li se cere să rezolve lucru Nr. 2 Aprecieri
C3 exerciţiile din fişă ( acestea pot verbale
dovedi competenţele 2 şi 3) Activitate
 Se verifică oral exerciţiile  Elevii prezintă oral Conversaţia frontală
exerciţiile
7 Asocierea, 15’  Se adresează elevilor  Elevii răspund la
generalizarea următoarele întrebări: întrebări:
, aplicarea - Biblia este o carte importantă? - este cea mai importantă
carte pentru că ea cuprinde Conversaţia
cuvântul lui Dumnezeu. Activitate
- Cum mai este numită Biblia? - Cartea cărţilor, Cuvântul frontală Aprecieri
lui Dumnezeu, Cartea verbale
Sfântă
Precizare
Biblia este cea mai importantă,  Elevii ascultă cu atenţie Sfânta
cea mai citită şi cea mai răspândită Scriptură
carte. Explicaţia
Prima Biblie tipărită în limba
română este Biblia de la Bucureşti
din 1688 sau Biblia lui Şerban
Cantacuzino.
Dacă în trecut Biblia se putea
procura foarte greu şi era o carte
foarte scumpă (unii vindeau o
Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 7
Ciurea Ionuţ Cătălin
turmă de oi sau o pereche de boi
pentru a şi-o procura) neputând fi Activitate Aprecieri
la îndemâna oricui, astăzi nu mai frontală verbale
este aşa scumpă şi cu puţin efort
şi-o poate procura orice om.
- Cum este împărţită o carte a Conversaţia
Sfintei Scripturi? - în capitole şi versete
 Profesorul explică elevilor cum
se găseşte o trimitere biblică,  Elevii urmăresc
executând pe tablă schema: explicaţiile profesorului, Explicaţia Activitate
apoi notează în caiete frontală
Facere 1 ; 3: „Şi a zis …..”
C4

numele nr. nr.


cărţii capitol verset
 Elevii răspund la Sfânta
 Profesorul cere elevilor să solicitările profesorului Scriptură Aprecieri
găsească în Biblie următoarele Lectura verbale
trimiteri: - „… să nu ai alţi dumnezei Exerciţiul Activitate
- Deuteronom 5:7 afară de Mine” individuală
- „Deci voi aşa să vă
- Matei 6:9 – 13 etc. rugaţi: Tatăl nostru ….”
 Elevii dau variante de
C5  Profesorul cere elevilor să răspunsuri Argumentar Activitate
argumenteze importanţa ea frontală
cunoaşterii Sfintei Scripturi şi a
Sfintei Tradiţii de către creştini
8. Aprecierea 2’  Se fac aprecieri generale şi  Elevii ascultă aprecierile
activităţii individuale, privind atât pregătirea făcute de profesor.
elevilor elevilor pentru lecţie, cât şi Explicaţia Activitate Aprecieri
implicarea lor în predarea noilor frontală verbale
cunoştinţe.
 Se notează elevii care au
participat la lecţie.
Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 8
Ciurea Ionuţ Cătălin
9. Precizarea 2’  Se anunţă şi se explică tema  Elevii notează tema în
şi explicarea pentru acasă: caiete şi ascultă explicaţiile
temei 1. Identificaţi şi notaţi în caiete profesorului.
pentru următoarele trimiteri scripturistice: Explicaţia Activitate
acasă Matei 28:19-20, I Corinteni 13:1-8 frontală
2. Scrieţi titlurile a câte 5 cărţi din
Vechiul Testament şi Noul
Testament
10 Încheierea 2’  Rugăciunea  Rugăciunea
activităţii  Salutul  Salutul

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 9


Ciurea Ionuţ Cătălin

Fişa de lucru nr. 1

b) Stabileşte corespondenţa între text şi tipul Revelaţiei:

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 10


Ciurea Ionuţ Cătălin
În Rai, Adam şi Eva puteau să vorbească direct cu Dumnezeu

Dumnezeu a vorbit părinţilor noştri prin prooroci


Revelaţia pe cale
supranaturală
Omul înzestrat de Dumnezeu cu raţiune îşi poate da seama că toată lumea
înconjurătoare este creaţia Sa

Îngerul o vesteşte pe Fecioara Maria că va naşte un prunc

„Prin credinţă înţelegem că s-au întemeiat veacurile prin cuvântul lui


Dumnezeu, de s-au făcut cele ce se văd” (Evrei 11;3) Revelaţia pe cale
naturală
Domnul nostru Iisus Hristos le vorbea oamenilor despre Împărăţia lui
Dumnezeu.

2. Completează spaţiile punctate din enunţuri, folosind cuvintele: inspiraţia, Revelaţia divină, revelată:
a) Dumnezeu se descoperă oamenilor prin ……………….…………….. pentru ca aceştia să-L poată cunoaşte. De aceea, religia creştină este o religie
………............. ….

b) Cărţile Sfintei Scripturi sunt scrise sub ……………………. Sfântului Duh.

Şcoala de Arte şi Meserii Turburea 11


Fişa de lucru nr. 2

1. Completează spaţiile punctate cu informaţiile corespunzătoare:

a) Biblia sau ……………… lui Dumnezeu are două părţi:


- Vechiul ………………. – cuprinde istoria omenirii de la …………….………..…… până la ……………………..….
- ………………….. Testament – cuprinde viaţa, învăţătura şi activitatea ……………………………….. precum şi a …………………………

b) Vechiul Testament cuprinde …….. de cărţi inspirate sau ………………

(prezintă istoria neamului omenesc de la crearea primei familii până la


cărţi istorice Avraam, precum şi istoria poporului evreu până la venirea Mântuitorului
Iisus Hristos, primele cinci cărţi ale Vechiului Testament au fost scrise de
Moise şi sunt cunoscute sub numele de Pentateuh
Cărţile Vechiului Testament
sunt grupate în: cărţi poetice „Psalmii” şi „Iov”

cărţi profetice sunt în număr de 16 şi conţin profeţii despre venirea lui Mesia

c) Noul Testament cuprinde ……… de cărţi ……………….. sau canonice


- Sfintele Evanghelii, în număr de …. – consemnează viaţa şi învăţăturile lui ………………………………….

- Faptele Sfinţilor Apostoli – scurtă istorie a începuturilor Bisericii şi a călătoriilor misionare ale unora dintre …………………………….

- Epistolele, în număr de …… – scrisori scrise de unii dintre ……………………….. unor biserici sau unor persoane apropiate.

- Apocalipsa – o profeţie despre luptele Bisericii şi despre timpurile din urmă, scrisă de Sfântul Apostol şi Evanghelist Ioan.

S-ar putea să vă placă și