Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de învaţământ: Profesor coord.

de practică:
Data: Profesor metodist:
Clasa: Practicant:

Proiect de lecţie
(ce este cu roșu și italic se sterge)

Obiectul:
Subiectul:
Tipul de lectie: mixta (de predare-invatare-evaluare) sau de verificare sau de consolidare si fixare…….
Scopul – informativ: de ex: familiarizarea elevilor cu notiunile:………
însuşirea cunoştinţelor cu privire la…………..
- formativ: dezvoltarea proceselor psihice: gandirea cu operatiile ei, imaginatia, limbajul de specialitate……
- educativ: educarea interesului pentru studiul respectivei discipline

Obiective operaţionale: Pe parcursul și la sfârșitul activitatii toti elevii vor fi capabili: (de ex.):
O1: să indice cel putin 2 din 4 elemente principale ale aspectului……………, pe baza informatiilor primite de la profesor;
O2: să defineasca în max. 1 min notiunea de ……………….pe baza informatiilor anterioare;
O3: să găsească răspunsurile corecte la min. 75% dintre intrebarile chestionarului, pe baza explicatiilor primite;

Strategia didactică:
- metode de învăţământ: ex.: conversatia, explicatia, demnostratia, exercitiul, brainstorming, tehnica Lotus, metoda RAI, etc.
- forme de organizare a colectivului: ex.: colectivă, pe perechi, grupala sau/şi individuală
- materiale didactice: fișe, planșe etc.

Material bibliografic:......
Desfaşurarea activităţii

Obiective Momentele lecţiei Timp Conţinutul lecţiei Strategia Evaluare


operaţionale didactică
1. Momentul
organizatoric
2. Verificarea
cantitativă și calitativa
a temei
3. Reactualizarea
ideilor-ancoră
4. Captarea atentiei
5. Anntarea
subiectului lectiei noi
si a obiectivelor pt
elevi
6. Dirijarea invatarii
O1
7. Obtinerea
O2 performantei
8. Fixarea
cunostintelor,
O3 priceprilor si
deprinderilor
9. Tema pt acasa
10. Aprecieri generale
si individuale

S-ar putea să vă placă și