Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Proiectarea bugetului familiei

Dișciplina: Educaţie tehnologică


Modulul: Economia familiei
Clasa:a VI-a
Tipul lecției: Evaluarea cunoștințelor.
Competenţe specifice:
2.1 Elaborarea unor strategii pentru realizarea unui buget.
2.2 Identificarea unor prioritati în consum si cheltuieli în functie de nevoile proprii si ale familiei.

Obiective operationale:
a) cognitive:
O1- să evalueze noțiunile despre venit și cheltuieli.
O2- să evalueze noțiunile despre buget.
O3- să argumenteze noțiunile despre proiectarea bugetului.
O4- să analizeze o situație de buget.
b) afective
O1- să manifeste interes pentru reflectarea noţiunilor despre proiectarea bugetului.

Strategia didactică:
 Metode și procedee: Conversația, explicația, aprecieri verbale.
 Mijloace de învățamânt : Fișă de evaluare.
 Forme de organizare a învățării: Frontală, individual

Bibliografie:
1. Bunaciu, M.C., Capotă, V., Dinescu, M., Marinescu, I., Educaţie tehnologică- manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, Bucureşti, 2005
2. Lichiardopol, G., Stoicescu, V., Educaţie tehnologică- manual pentru clasa a VI-a, Editura Aramis Print s.r.l., Bucureşti, 2005
3. M.E.C.I., Programă şcolară, Educaţie tehnologică, clasele a V-a – a VIII-a, Bucureşti, 2009
4. Manualul profesorului de educatie tehnologica, Mariana Marinescu, Editura Pro Universitaria, 2014.
5. Lenuţa Nedelcu Proiectarea activităţii didactice, Educaţie tehnologică, clasele V-VIII Editura Performantica, Iaşi, 2010
Probă de evaluare
Competente de evaluat:
C1 – evaluează noțiunile despre despre venit și cheltuieli.
C2 – evaluează noțiunile despre buget.
C3 – argumentează noțiunile despre proiectarea bugetului.
C4 – analizează o situație de buget.

Matrice: Competente de evaluat - itemi de evaluare

C1 C2 C3 C4
I1 *
I2 *
I3 *
I4 * *
I5 *
I6 *

Șcenariu didactic
Momentele lecţiei/ Ob. Activitatea propunătorului Activitatea elevilor Resurse procedurale Modalitati
durată op. Metode/Materiale/Forme de organizare de evaluare

Moment Noteaza elevii absenţi, Nominalizează absenţii. Conversația -


organizatoric asigura trecerea de la starea Sunt pregătiti pentru Catalog
1-2min. specifia de recreatie la aceea desfăşurarea lecţiei. Frontal
de activitate.

Captarea atenţiei Împarte fișele cu testul Elevii sunt atenți la Conversația, explicația -
5 min. sumativ. explicații și își prezintă Colectiv
Prezintă structura logică a parerea sau întrebările. Frontal
conţinutului testului. Fișă
Explică modul de rezolvare a
cerințelor.
Verificarea O1 Supraveghează elevii în caz Elevii adresează întrebări Conversația, explicația Evaluare
cunoștințelor O2 că au întrebări sau neclarități. și cer lămuriri pe parcursul Individual scrisă
40 min. O3 testului. Fișă
O4
Aprecierea Formulează aprecieri Elevii pot interveni în Aprecieri verbale Evaluare
3 min. colective și individuale, formul aprecierilor. orală
având drept criterii: corectând Ofera solutii pt
răspunsurile, frecvența și imbunatatirea rezultatelor
inventivitatea lor, rapiditatea invatarii lor viitoare.
observațiilor.
Numele şi prenumele…………………………………………… Data .........................................
Clasa a VI-a
Disciplina Ed. Tehnologica

TEST DE EVALUARE

1. Stabiliţi valoarea de adevăr (A) sau fals (F) a enunţurilor următoare: ( 8p )


a. Cheltuielile pentru nevoi sunt egale în fiecare lună?

2. Încercuiţi litera corespunzătoare răspunsului corect: (12p)


 Din ce este format venitul :
a) salariu;
b) bursă;
c) furt;
d) alocație;

3. Asociaţi corespunzător cifrele cu literele


din coloanele următoare:
( 3 x 4 = 12p )
A B
1. Cheltuieli pentru nevoi a. Abonament TV 4. Raspunde la întrebari: ( 20p )
2. Cheltuieli pentru dorințe b. Vilă 1) Care sunt cele trei tipuri de buget?
c. Plată energie ( 10p )
electrică 2) Atunci când proiectăm un buget, de ce
d. Pișcină anume trebuie să tinem seama?
( 10p )

5. Completaţi corespunzător enunţurile următoare: ( 2 x 5 = 10p )


a. Bugetul este o evidență cât mai clară a ……………….. și ……………………… unei familii.
b. Din familie fac parte: ...................., ............................. si .............................

6. Rezolvă următoarea problemă: (28 p)

Familia Marinescu este formată din soţ, soţie şi 2 copii. Tata lucrează la o firmă de avocatură şi câştigă
1600 lei pe lună. Mama este profesoară şi are un salariu de 1300 lei. Unul dintre copii primeşte alocaţia
de 80 lei pe lună și bursă de merit de 200 lei.
Ei au lunar cheltuieli pentru nevoi: 100 de lei telefonul, 80 de lei curentul electric, 140 de lei întreţinerea,
iar pentru mâncare alocă 500 lei. Baiatului cel mare, care este student, familia îi trimite lunar câte 450 de
lei. Pentru băiatul cel mic pregătesc câte 3 lei pentru fiecare zi de şcoală, iar la sfârşitul săptamănii îi mai
dau câte 5 lei. În luna respectivă trebuie să plătească pentru cheltuielile neprevăzute, impozitul de 300 lei
şi plecarea băiatului cel mare la o bursă în Franța de 1300lei.

a) Calculaţi bugetul de venituri pe o lună. (5p)


b) Calculați cheltuielile pentru nevoi pe o lună. Pentru băiatul cel mic sunt alocate 21 de zile, cu 4
săptămâni de școală. (8p)
c) Calculați cheltuielile neprevăzute din luna respectivă. (5p)
d) Stabiliți dacă apare economia. (5p)
e) Ce tip de buget are familia? (5p)

Notă: se acordă 10 puncte din oficiu.


8+12+12+20+10+28+10of. = 100 puncte.
Barem de corectare

1. a. A; (8p )

2. 1.a,b,d (12p )

3. 1-a,c; 2-b,d; (3 x 4 = 12p)

4. 1) excendentar, echilibrat, deficitar; (10p)


2) estimarea veniturilor; anticiparea cheltuielilor; stabilirea economiilor; fixarea pe termen scurt
sau lung a prioritatilor; (10p)

5. a. venituri, cheltuieli; b. tata, mama si copii; ( 2 x 5 = 10p)

6. a.V= 1600+1300+80+200=3180 lei;


b.Cnevoi=100+80+140+500+450+3*21+4*5=1353 lei
c.Cneprevazute=300+1300=1600 lei
d.V-C=E; 3180-(1353+1600)=3180-2953=227 lei
e.buget excedentar; ( 28p)

Notă: se acordă 10 puncte din oficiu.


8+12+12+20+10+28+10of. = 100 puncte.

S-ar putea să vă placă și