Sunteți pe pagina 1din 2

Proiect didactic

Profesorul: Spînu Marcela Disciplina: Matematica Clasa: a V-a Data: 28.01.2020


Subiectul lecţiei: Evaluare sumativa. Fractii
Tipul lecţiei: Lectie de evaluare a cunostintelor

Obiectivele operaţionale:
O1-să aplice proprietatile adunarii;
O2-să efectueze corect calculele ( adunare, scadere, inmultire, impartire);
O3-să intoduca intregii in fractie;
O4-să afle o fractie dintr-un intreg;
Strategii didactice:Metode: observarea, Exercitiul, Expunerea, Problematizarea, Demonstratia
Forme: frontal, grup, individual
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII: (sugestii de structurare schematică)
Nr. Etapele Timp Obiect Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii
crt. lecţiei didactice
1. Evocare 1min Salut elevii, formez un climat Răspund la salutul Observaţie
psihologic pozitiv pentru activitatea profesorului, şi pregătesc
Moment la oră. materialele necesare pentru
organizatoric. desfăşurarea lecţiei.
Profesorul imparte fisele cu
Captarea evaluarea. Explica cum sa rezolve
atenţiei evaluarea
2. Realizarea O1 Evaluare in scris
sensului 43 O2 Profesorul urmarește cum rezolva Rezolvă testul propus.
min O3 evaluarea.
O4

4. Extinderea 1 Profesorul strânge lucrarile.


min

EVALUARE SUMATIVA – FRACȚII


1. Calculați:
3 1
a)  
5 2
7 1
b)  
2 3
8 3
c)  
15 2
21 42
d) : 
10 15
3 5
2. a) Aflați suma dintre 1 și inversul fracției .
5 7

15 1
b) Aflați câtul dintre suma și diferența fracțiilor și .
8 8

3. Câte kg reprezintă trei pătrimi din 20 kg?

1
5. Efectuaţi :
5 3 1
a)   =
12 4 3
4 3 4
b) 3  1  =
5 10 15

6. Efectuaţi şi aduceţi rezultatul în formă ireductibilă:


10 12
a)  =
11 11
23 39 12
b)   =
50 50 50

1  1 
7. Efectuați:  2  1  3  
2  4 

S-ar putea să vă placă și