Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect de activitate

Data:

Unitatea de invatamant: Gradinita nr.211, Bucuresti

Educatoare: Simon Marinela Monica

Grupa Mica nr.4, Grupa Buburuzelor

Domeniul de activitate: Limba si Comunicare

Categoria activitatii : Educarea limbajului

Tema anuala:" Cine sunt/suntem?"

Subtema: "Familia mea"

Tema activitatii :" Bunica" de B.S.Delavrancea – poveste populara

Mijloc de realizare : Povestirea educatoarei

Tipul activitatii : transmitere de noi cunostiinte

Forma de realizare: Frontal

Scopul activităţii: Dezvoltarea capacităţii copilului de a asculta cu atenţie un text şi de a se concentra asupra acţiunii prezentate în
poveste.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe intreg parcursul activitatii,pe baza explicatiilor primite si avand la dispozitie materialul
didactic,toti copii vor fi capabili:

O1. Să redea prin cuvinte proprii continutul precizand titlul si personajele.

O2. Să comunice impresii pe baza celor observate si a analizei comportamentului personajelor.

O3. Să identifice emotiile si posibilele situatii in care au trait acestea.

O4. Sa asocieze continutul povestii cu intamplari din viata reala.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode şi procedee: instructajul, conversaţia, povestirea, expunerea, explicaţia, observaţia, exerciţiul.

Mijloace de învăţământ: imagini cu scene din poveste, laptop, recompense (autocolant – faţă zâmbitoare).

Forme de organizare: frontal, individual.

Durata activităţii: 15-20 de minute

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru învăţământul preşcolar, D.P.H., Bucureşti 2009

Carte de poveşti (volumul IV) – Editura Diana

Strategii didactice
Eveniment Conţinut ştiinţific al Evaluare
didactic activităţii
Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţămân organizar
t e

I. Moment Pentru o bună desfăşurare a Instructajul Frontal Observarea


organizatoric sistematică
activităţii voi avea în vedere
următoarele:

- Aerisirea sălii de grupă;


- Aranjarea mobilierului;
- Pregătirea materialul
didactic.

Captarea atentiei se va face Observarea


2. Captarea print-o ghicitoare: Observatia
atentiei comportamentului
"Seara la culcare,
Ea imi spune povesti, copiilor
E batrana tare,
Cred ca o ghicesti.."
Strategii didactice

Eveniment Conţinut ştiinţific al Evaluare


didactic activităţii Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţămân organizar
t e

3. Anunţarea Îi voi anunţa pe copii că astăzi ne vom Conversaţia Frontal Observarea


temei şi a reaminti cum ne spunea bunica odata sistematică a
obiectivelor povesti. copiilor
operaţionale „Copii, astăzi vă voi spune o poveste
frumoasă, povestea se numeste
"Bunica" de B.S.Delavrancea.
Se va reda conţinutul poveştii cât mai
expresiv şi nuanţat folosindu-se o Povestirea Frontal Observarea
mimică adecvată. Se vor explica sistematică a
4. Dirijarea cuvintele şi expresiile necunoscute: copiilor
învăţării fus, caier,toarce.

Textul povestirii va fi expus


Imagini cu
concomitent cu imaginile.
Observaţia scene din
Se va urmări succesiunea momentelor poveste
principale:
Strategii didactice

Eveniment Conţinut ştiinţific al Evaluare


didactic activităţii Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţămân organizar
t e
1. O vad ca prin vis. O vad
limpede, asa cum era.Inalta,
uscativa, cu paul alb si cret, cu
ochii caprui cu gura stransa si
dintii lungi, ca de pieptene.
2. Cum deschidea poarta, îi
săream înainte. Ea băga binişor
mâna în sân şi-mi zicea:
– Ghici…
– Alune!
– Nu.
Până nu ghiceam, nu scotea Observarea
mâna din sân. Şi întotdeauna capacitatilor
Povestirea de atentie
sânul ei era plin. Îi sărutam
mâna. Ea îmi da părul în sus şi voluntara
mă săruta pe frunte.

Ne duceam la umbra dudului


din fundul grădinii.
3.
Ea îşi înfigea furca cu caierul de
in în brâu şi începea să tragă şi
să răsucească un fir lung şi
subţire. Eu mă culcam pe spate
şi lăsam alene capul în poala ei.
Fusul îmi sfârâia pe la urechi.
Mă uitam la cer, printre
frunzele dudului. De sus mi se
părea că se scutură o ploaie
albastră.
Si bunica isi incepea povestea:
– A fost odată un împărat
mare, mare…
4. Câte-o frunză se desprindea din
ramuri şi cădea legănându-se.
Eu mă luam cu ochii după ea şi
ziceam:
– Spune, bunico, spune.
5. Pleoapele-mi cădeau încărcate
de lene, de somn, de
mulţumire. Şi mă simţeam
uşor, ca un fulg plutind pe o
apă care curge încet, încetinel,
încetişor…
6. Cu capul în poala bunicii,
niciodată n-am putut asculta
un basm întreg.
7. Avea o poală fermecată, şi un
glas, şi un fus care mă furau pe
nesimţite şi adormeam fericit
sub privirile şi zâmbetul ei.
Strategii didactice

Conţinut ştiinţific al activităţii Evaluare


Metode şi Mijloace de Forme de
Eveniment procedee învăţămân organizar
didactic t e

5.Obtinera
performantei Se va face printr-o conversatie pe baza
povestii:

"Cum s-a numit povestea?" Evaluarea


raspunsurilor
Conversatia copiilor
"Care sunt personajele?"

"Cum arata bunica ta?"

"Crezi ca bunica trebuie respectata? De


ce?"

6. Încheierea În încheierea activităţii se vor face Conversaţia Recompense Individual


activităţii aprecieri generale şi individuale asupra
Frontal Aprecieri
comportamentului copiilor şi asupra
participării acestora la activitate. verbale

Copiii vor primi recompense

S-ar putea să vă placă și