Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

INSTITUȚIA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: -
PROPUNĂTOR:-
DATA:04.11.2019
GRUPA: Mică
PROFESOR MENTOR: -
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când/ cum și de ce se întâmplă?
TEMA PROIECTULUI / TEMA SĂPTĂMÂNII: „ Legumele de toamnă”
DOMENIUL DE ACTIVITATE (DISCIPLINA): Domeniul Științe- Cunoașterea mediului
TEMA / SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Morcovul”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Dobândire de cunoștințe
MIJLOC DE REALIZARE: Observarea

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Îmbogățirea cunoștințelor copiilor cu privire la caracteristicile


legumei, morcovul: culoare, mărime, formă, miros, gust, locul în care crește, beneficiile
consumului acestuia.

COMPORTAMENTE MĂSURABILE / OBIECTIVE OPERAŢIONALE:


-Să privească morcovul
-Să recunoască morcovul
-Să îl denumescă
-Să descrie părțile componente pe care le observă

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode: observația, explicația, conversația

Mijloace: morcovul, sucul de morcovi, iepure de pluş

Forme de organizare: frontal, individual

EVALUARE: aprecieri verbale,recompense

BIBLIOGRAFIE:1. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., (2014) Piramida Cunoașterii, Pitești,
Editura Diamant

2.Curriculum pentru educaţie timpurie (2019)


Strategia didactică
Etapele Forme de Evaluare
Demersul didactic organizare
activităţii Metode Mijloace
C G I
1. Captarea și Introducerea în activitate va fi făcută prin
Iepure de Observarea
orientarea apariția lui „Rilă Iepurilă”, care le-a adus
Conversaţia pluş x comportamentului
atenției morcovi, pe care îi vor degusta la finalul
copiilor
activității.
2. Anunțarea Astăzi, musafirul nostru, Rilă Iepurilă, ne-a
subiectului adus în dar, leguma lui preferată,
Observarea
activității și a „Morcovul”, despre care vrea să Conversaţia
Morcovul x comportamentului
obiectivelor descoperim cât mai multe lucruri. Datorită Explicaţia
copiilor
vitaminelor pe care le găsim în morcov, el
este atât de sprinten și curajos.
3. Reactualizarea Observarea
Pentru început vom purta o discuție despre
cunoștințelor comportamentului
morcov, daca știu unde crește, ce culoare Conversaţia x x
copiilor.
are, daca au mâncat până acum un morcov.
Aprecieri verbale
4. Prezentarea Acum, putem observa în sfârșit morcovul. Observaţia Morcovul x x Observarea gradului
noului conţinut şi Pe parcursul observării, le voi prezenta Explicaţia de înţelegere a
dirijarea învăţării componentele morcovului. Conversaţia sarcinii.
„Acesta este format din frunze, tulpină şi Evluarea
rădăcină. Partea care se mănâncă este raspunsurilor
rădăcina. Ea creşte în pământ. Frunzele copiilor.
pornesc de la rădăcină, ca un
mănunchi.Această parte din care cresc
frunzele, se numeşte tulpină.”

Pentru a reţine noul conţinut prezentat, le


voi adresa câteva întrebări ajutătoare:
-Ce părţi observaţi la morcov?
-Ce creşte deasupra pământului?
-Ce creşte în pământ?
-Care e partea care se mănâncă?

„Morcovul, are culoare portocalie şi creşte


în mai multe mărimi, dar au aceeaşi formă,
ovală alungită. Acesta este mai gros în
partea de sus şi se subţiază din ce în ce mai
mult spre celălalt capăt. Din loc în loc pe
suprafaţa morcovului, se află nişte firişoare
mici, prin care acesta îşi ia hrana din
pământ. “

Pentru a reţine noul conţinut prezentat, le


voi adresa câteva întrebări ajutătoare:

-Ce culoare are morcovul?


-Ce formă are morcovul?
-Cum este morcovul în partea de sus?
-Prin ce îşi ia morcovul hrana?

„Morcovul este acoperit cu o pieliţă


subţire, care se îndepărtează cu cuţitul. Sub
pieliţă se află o parte cărnoasă de culoare
mai închisă, iar în mijloc o parte mai
gălbuie.”

Pentru a descoperii şi copii ce se află sub


pieliţa morcovului, voi curăţa un morcov.
Iar pentru a vedea şi partea gălbuie, îl voi
tăia în două.

„Morcovul are un gust bus, este dulceag şi


forte hrănitor. El are un miros
plăcut.Acesta conţine foarte multe
vitamine, care ne sunt benefice fiecăruia.”

Voi împărţi fiecărui copil o bucăţică de


morcov, pentru a descoperii gustul
morcovului. Iar pentru a simţi mirosul
acetuia, le voi da câte un morcov fiecăruia.

5. Obținerea Pentru a demonstra că au reţinut multe


performanței lucruri interesante despre morcovi, copii îi Evaluarea
vor spune lui „Rilă Iepuilă”, ce au reţinut Iepurele corectitudinii
despre morcov. Iar pentru al impresiona pe Conversaţia de pluş x x răspunsurilor.
„Rilă Iepurilă”, ca să le aducă cadouri Morcovul Aprecieri generale şi
frumoase, trebuie să îi spună şi alte legume individuale.
de toamnă.
6. Evaluarea

La finalul activităţii se fac aprecieri


Iepurele
generale şi individuale asupra modului de
de pluş
participare la activitate. Copiii vor fi Explicaţia x Aprecieri generale şi
Suc de
felicitaţi şi recompensaţi de către „Rilă individuale.
morcovi
Iepurilă” cu câte un pahar cu suc de
morcovi.

S-ar putea să vă placă și