Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Școala: Liceul Tehnologic „Paul Bujor” Berești


Data : 07.12.2019
Clasa a VII-a A
Disciplina: Matematică/Algebră
Profesor : Teliceanu Virginia
Tema : OPERAȚII CU RADICALI
Unitatea de învăţare: Numere reale
Tipul lecţiei : Recapitulare

Competenţe generale :
1.Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2.Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse
informaționale
3.Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4.Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare
pentru o situaţie dată
5.Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6.Modelarea matematică aunei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competențe specifice:
1.1. Folosirea terminologiei aferente noțiunii de număr real (semn, modul, opus, invers).
3.1.Utilizarea unor algoritmi și a proprietăților operațiilor în efectuarea unor calcule cu numere reale.
5.1.Elaborarea de strategii pentru rezolvarea unor probleme cu numere reale.
6.1.Modelarea matematică a unor situații practice care implică operații cu numere reale.

Obiective:
A: operaţionale:
O1. să enumere și să identifice operațiile cu radicali învățate.
O2. să efectueze operații cu numere reale.

B: Psiho-motorii:
CP1: Aşezarea corectă în pagină;
CP2: Scrierea lizibilă pe caiete şi pe tablă;

C: Afective:
CA1: Dezvoltarea gândirii creative si a spiritului de observaţie;
CA2: Dezvoltarea interesului pentru studiul matematicii;
CA3: Dezvoltarea tenacităţii, perseverenţei, capacităţii de concentrare si a atenţiei distributive;
CA4: Manifestarea spiritului de competiţie,ordine şi disciplină;
CA5: Manifestarea dorinţei de a învăţa lucruri noi;
STRATEGIA DIDACTICĂ

Principii didactice:
 Principiul participării şi învăţării active,
 Principiul asigurării progresului gradat al performanţei.

Metode şi procedee:
 conversaţia (euristică, examinatoare),
 explicaţia,
 învăţarea prin problematizare,
 metoda exerciţiului,
 transferarea cunoştinţelor,
 problematizarea,
 învăţarea prin descoperire,
 observaţia sistematizată,
 acvariul sentimentelor.

Mijloace didactice :
 cretă albă, tabla,
 flipchard
 fişe de lucru
 catalog
Resurse:
a)umane: clasă neomogenă de elevi;
b) temporale: 50 minute.
c) oficiale: programa şcolară; planificarea

Forme de organizare:
 frontal, individual.

Forme de evaluare:
 analiza răspunsurilor date, observarea sistematică, aprecierea.
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE
DESFĂȘURAREA LECȚIEI FORME DE EVALUARE
LECŢIEI METODE MIJLOACE
ORGANIZARE
Moment - notarea absenţelor;
Conversaţia
organizatoric
(3 min) - stabilirea ordinii în clasă;

- asigurarea celor necesare lecţiei.

Verificarea temei Se verifică frontal tema, calitativ şi cantitativ Conversaţia Caietul de Individual Evaluare
Explicaţia teme Frontal orala
(prin sondaj)
Observația
Reactualizarea Se reactualizează cunoștințele anterioare Munca
teoretice referitoare la operații cu numere reale. independentă
cunoştinţelor
anterioare şi
(2 min)
Captarea atenției Profesorul anunță titlul lecției şi informează Caietul de Individual
Conversaţia notițe Frontal
și elevii asupra obiectivelor principale ale lecţiei . Explicaţia
Anunțarea lecției Propune spre rezolvare următorul exercițiu :
noi și a Găsiți perechile de expresii numerice cu aceeași
obiectivelor valoare:
(2 min) A. B.
1
4 √ 2⋅ ⋅√ 8
1. 2 a.
√ 15
2. √ 3⋅√ 5 b. 8
√18
3. √3 c. √8
√6
4. 2 √3 d.
√2
2
e. √6
Profesorul întreabă cum se introduc Fișa de lucu Individual
Frontal
Dirijarea factorii sub radical după care propune
învățării următorul exerciţiu:
(34 min)
Exercițiul
1. a) Introduceţi factorii sub radical: Explicația
2 7; 4 6;12 3 Munca
independentă

b) Scoateţi factorii de sub radical:

24; 180; 99; 1620

Profesorul întreabă elevii ce sunt


termenii asemenea şi le cere să dea
exemple. Apoi elevii cum se adună sau se
scad numerele reale care conţin radicali?
Dar pentru înmulţire sau împărţire cum se
procedează, după care se propune următorul
exerciţiu:

2. Calculaţi produsul a·b:

a= √ 48−√18−√ 108+√128; Exercitiul


Explicația
Munca

b= √ 162−√ 75−√ 32+√ 147 independentă

Profesorul întreabă:
Cum înmulţim o sumă de numere reale
cu un număr real? Dar două paranteze care
conţin numere reale?
Se propune exerciţiul:
3. Să se calculeze:
a ) 11(2  3 3)  3( 33  5)  2 11;
b) 8(3 3  5 2)  6( 6  4);
c )(3 2  1)(4 2  5)  (6 2  11)(2 2  5)
Profesorul întreabă ce înseamnă a
raţionaliza numitorul unei fracţii, apoi se
propun exerciţiile:
4. Raţionalizaţi numitorii fracţiilor:
12 8 3 5 2
; ; ;
6 3 2 2 5 2 5.
5. Calculaţi, raţionalizând mai întâi
numitorii:
18 12 6 8 4 3 40
(    )(   )
5 3 4 3 2 3 2 3 3 2 2 2 12 2
Observaţie: exerciţiile propuse sunt
grupate într-o fişă de lucru nr. 2.

Asigurarea Elevii vor rezolva independent exercițiile de pe Conversația Auto-


Munca evaluare
retenției și a fișa de autoevaluare. independentă
transferului Se vor discuta dificultățile întâlnite pe parcursul
(5 min) lecţiei.
Aprecierea Concluziile si aprecierile profesorului vor fi Conversaţia Activitate
frontală
activităţii orale, critice (dacă este cazul), dar, mai ales, de
elevilor încurajare pentru toți elevii . Se vor nota elevii
(2 min) care au fost activi si au răspuns corect la
întrebările adresate.

Concluzii şi Elevii vor primi ca temă , exerciţiile rămase Conversaţia Activitate


frontală
enunţarea nerezolvate din fişa de lucru.
temei pentru Se verifică dacă au rămas nelămuriri / neclarităţi
acasă în ceea ce priveşte lecţia, respectiv rezolvarea
(1min) temei pentru acasă.

I. Exercitii pentru consolidarea cunostintelor de baza:

Completati regulile : √ m⋅√ n=√ ........ , m si n nenegative


w ...
√ =
z ....
2
w nr pozitiv, z>0
√ f ⋅p=....... p≥0
f q= ....cuf ≥0,q≥0
√ √
a) Sa se scoata factorii de sub semnul radical :
√ 32⋅5=
√ 20=
√ 60=
√ 128=
b) Sa se introduca factorii sub semnul radical :
2 √6=
- 4 √3=
8 √2 =
- 9 √ 11=
II . Exercitiu cu nivel medu de dificultate ( pentru formarea deprinderilor)
a) Stabiliti valoarea de adevar a urmatoarelor propozitii :
P1 : «  6 √ 2=√ 72 « 
P  : «  4 √ 10=√ 4⋅10=√ 40
2 « 
P  : «  √ 500=10 √ 5 « 
3

P : «  5 √ 3>6 √ 2 « 

3 9 18
P5 : « - 5 25 25 √ √
√ 2= ⋅2= } {¿

P6 : «  |2 √3−3 √ 2|=3 √ 2−2 √ 3


Obs. Valoarea de adevar a unei propozitii matematice este 1, daca propozitia este adevarata si 0, daca prop este
falsa.
b) Gaseste perechile de numere egale :
- 3 5, 72, 486 ,−
√ √ √ √ 45, √ 3600,−6 √ 2,9 √ 6, √ 1800,−90,
c) Ordonati crescator :
4 3,3 2,2 6,4 5,3 7,2 11
√ √ √ √ √ √
d) Scoateti factorii de sub radical :
√ 24⋅5=  ; √ 24⋅53=  ; √ 102⋅27=  ;
50 75
√ ⋅ =
60 2  ;
√ 38⋅53=
√ 2101 =

e) Calculați √(3 √2−2 √5)2−2 √ 5+3 √ 2


FIŞĂ DE LUCRU Nr. 2
1. a) Introduceţi factorii sub radical:
2 7; 4 6;12 3

b) Scoateţi factorii de sub radical:


24; 180; 99; 1620 .

2. Calculaţi produsul a·b:


a= √ 48−√18−√ 108+√128;
b= √ 162−√ 75−√ 32+√ 147 .
3. Să se calculeze:
a ) 11(2  3 3)  3( 33  5)  2 11;
b) 8(3 3  5 2)  6( 6  4);
c )(3 2  1)(4 2  5)  (6 2  11)(2 2  5) .

4. Raţionalizaţi numitorii fracţiilor:


12 8 3 5 2
; ; ;
6 3 2 2 5 2 5.
5. Calculaţi, raţionalizând mai întâi numitorii:
18 12 6 8 4 3 40
(    )(   )
5 3 4 3 2 3 2 3 3 2 2 2 12 2 .
6. a)Introduceţi factorii sub radical:
5 3; 3 5;6 15
b) Scoateţi factorii de sub radical:
32; 160; 96; 448

7. Calculaţi a/b:
a= 2 50  3 128  4 72  5 162  6 98;
b = 2 54  3 384  4 96  5 216  6 150.
8. Să se calculeze:
a ) 7 (3 2  2 7)  3( 14  5);
b) 27(2 2  3)  6( 6  2);
c )(2 5  1)(3 5  5)  (4 5  11)(2 5  5)

S-ar putea să vă placă și