Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

DISCIPLINA: Dezvoltare personală


CLASA: a IX a
TEMA: Cariera profesională
DURATA: 45 minute
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
PROFESOR:Ciobanu Zinaida

COMPETENŢE GENERALE :
1. Formarea şi dezvoltarea capacităţii de autocunoaştere, în vederea conturării unei atitudini favorabile faţă de sine
2. Dezvoltarea capacităţii de valorizare maximă a potenţialului propriu, prin deprinderi de comunicare
3. Stimularea motivaţiei învăţării continue (personale) în scopul dezvoltării propriei cariere
4. Dezvoltarea abilităţii de informare privind cariera şi identificarea stării de prioritate
5. Formarea şi dezvoltarea capacităţii decizionale
6. Armonizarea şi exersarea propriului sistem de valori în acord cu cel social, pentru o mai bună organizare (structurare) a
conştiinţei de sine

COMPETENŢE SPECIFICE: Elevii vor fi capabili :


1. să precizeze dacă s-au hotărât ce doresc să devină în viaţă;
2. să enumere factorii care au contribuit în luarea acestor decizii;
3. să-şi conştientizeze aptitudinile şi să le canalizeze către alegerea unei profesii;
4. să precizeze modalităţi de explorare a oportunităţilor de angajare;
5. să menţioneze metodele de autoprezentare;
6. să argumenteze dacă în prezent cariera profesională a unui tânăr depinde de calităţile sale şi de performanţele obţinute la
învăţătură, sau şi de cunoştinţe (relaţii) sau de bani;
7. să evidenţieze în ce măsură ar putea să se afirme în ţară peste câţiva ani dacă ar urma domeniul dorit;
STRATEGIA DIDACTICĂ
● RESURSE PROCEDURALE: metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, aprobarea, dezaprobarea, exemplul,
expunerea,descoperirea dirijată, exerciţiul, jocul de rol, turul galeriei.
 forme de organizare: frontal, individual, in grup
● RESURSE MATERIALE: fişe de lucru, chestionare individuale, videoproiector, laptop, site-ul www.didactic.ro
DESFASURAREA ACTIVITATII
NR. CONŢINULTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGIA DIDACTICĂ
CRT ETAPELE
LECŢIEI ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE ŞI FORME DE RESURSE
DIRIGINTELUI ELEVILOR PROCEDEE ORGANIZAR MATERIALE
E
1 2 3 4 5 6 7
 Se consemnează absenţele.
Moment  Se discută despre problemele catalog
1. organizatoric apărute săptămană anterioară; Răspund la întrebări. conversaţia frontal caiete de
motivarea absentelor,etc Prezintă aspectele de dirigenţie
 Se anunţă tema orei de disciplină şcolară
dirigenţie;

Precizează competenţele şi
Anunţarea condiţiile de lucru.
2. temei şi a Scrie titlul lecţiei pe tablă: Elevii notează tema conversaţia caiete de
competen- Cariera profesională frontal dirigenţie
telor lecţiei expunerea

Se prezintă materialul ″Ce


3. Captarea facem după absolvire ?″, material expunerea frontal
atenţiei realizat în Power Point, ce are Elevii comentează video
menirea de a conştientiza că materialul expus proiector,
alegerea profesiei nu e o decizie conversaţia individual laptop
uşoară.

4. Desfăşurarea Dirigintele solicită elevilor să Explică şi exemplifică conversaţia frontal video


dezbaterii precizeze ce planuri de viitor au planurile lor de viitor proiector,
privind cariera profesională şi care exemplul laptop
sunt motivele alegerii profesiei. individual
1 2 3 4 5 6 7
4. Dirigintele cere elevilor să se conversaţia frontal
adune în cerc aşezaţi pe scaune şi
să-şi exprime pe rând, cu glas tare,
Exerciţiu de o anumită profesie. Elevii se implică activ joc de rol
dezgheţ De exemplu: mie îmi place sa în dezbaterea
ma fac doctor. Toţi cei care vor sa aspectelor propuse.
împărtăşeasca această profesie
strigă si eu şi fug să se aşeze în individual
bratele acestuia, unul peste celălalt.
Revin apoi la locurile lor, aşteptând exemplul video
următoarea profesie. proiector,
Se menţionează factorii care au laptop
importanţă în luarea deciziilor
privind cariera. Argumentează de ce
Factori psihosociali: nu s-au lasat
 Familia influenţaţi în luarea
 Scoala deciziilor asupra aprobarea
 Grupul de prieteni viitorului lor sau de ce
 Cererea pieţei forţei de s-au lasat influenţaţi şi
munca de către cine? dezaprobarea frontal
Factori individuali:
 Nivelul intelectual
 Aptitudinile
 Motivaţia exemplul
 Trăsăturile dominante de Sunt stimulaţi să se
personalitate exprime dacă au
 Aspectul fizic posibilitatea de a lua Individual
 Rezultatele şcolare singuri decizii în
Dirigintele precizează că alegerea privinţa viitorului
carierei se face şi în funcţie de conversaţia
personalitate,de abilităţile pe care le
ai şi preferinţele tale.
Li se cere elevilor să–şi facă
conturul mâinii, în mijlocul palmei, conversaţia
să scrie profesia pe care cred că ar individual
dori să o aibă şi pe fiecare deget, să
treacă o calitate personală care îi Desenează conturul Fişa de lucru
recomandă pentru profesia aleasă. mâinii şi scriu pe exerciţiul conturul
Folosind metoda turul galeriei fiecare deget cerinţa. mâinii
profesorul împarte clasa în grupuri Elevii se implică activ conversaţia
de elevi şi distribuie pentru fiecare în dezbaterea
grup foi de flip-chart şi markere. aspectelor propuse. frontal
Profesorul prezintă grupurilor de
elevi fişele de lucru pe care trebuie
să le rezolve menţionând că exemplul
soluţiile se notează pe foaia de flip-
chart.
Precizează ca unul dintre Elevii fiecărei grupe
membrii fiecărui grup va avea rolul discută despre modul aprobarea individual
de ghid. de colaborare
Fiecare grup îşi afişează
produsul la fel ca într-o galerie de dezaprobarea
artă, membrii grupurilor Stabilesc colegul care
examinează fiecare produs, urmând îi va reprezenta
a se completa cu soluţii dacă este
cazul, de celelalte grupuri de elevi. exemplul
Cu ajutorul fişelor de lucru elevii Caută informaţiile de
vor răspunde. care au nevoie pentru
Grupa 1 . Descoperiţi modalităţile sarcina respectivă
de explorare a oportunităţilor de frontal
angajare.
Grupa 2. Menţionaţi metodele de
autoprezentare – Curriculum vitae, Fişe de lucru
Scrisoarea de intentie sau
motivatie.
Grupa 3. Menţionaţi metodele de descoperirea
autoprezentare – interviul şi dirijată individual
portofoliul personal. După expirarea
Grupa 4. Identificaţi etapele timpului de lucru
parcurse,precum şi paşii necesari în fiecare grupă prezintă
luarea unei decizii. prin purtătorul de conversaţia
cuvânt realizările lor
Se prezintă materialul ″Alegoria pe grupe
broscutelor″, material realizat în demonstraţia
Power Point şi preluat de pe
www.didactic.ro, ce are menirea de Elevii motivează individual
a le spori încrederea în propia alegerile făcute conversaţia
persoană.
Consideraţi că o carieră
5. Fixarea profesională depinde numai de conversaţia
noţiunilor calităţi, de performanţe, de
cunoştinţe sau bani? Citesc materialele frontal Materiale
Li se cere elevilor să completeze Comentează, sunt despre
chestionarul şi diploma, privind de accord sau nu exemplul individual profesie si
evaluarea activităţii şi să deseneze cariera
pe foaia de flipchart o faţă veselă,
tristă sau neutră, în funcţie de care
vor preciza dacă le-a plăcut lecţia,
nu le-a plăcut sau au fost
indiferenţi.
Elevii au sarcina de a realiza o explicaţia Frontal
6. Se anunţă schiţă de proiecţie în viitor: eu-
tema orei carieră-familie-copii-locuinţă- Notează tema.
următoare maşină-ţară, in care să evidenţieze
în ce măsură ar putea să se afirme
peste 10 ani dacă ar urma domeniul
dorit.

S-ar putea să vă placă și