Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Şcoala : Şcoala cu clasele I-VIII Bogdan Vodă


Data : 19.05.2010
Clasa : a IV-a A
Invaţator : Săpânţan Anuţa
Aria curriculara : Limba si comunicare
Disciplina : Limba si literatura romana
Unitatea de invaţare : ,,Părerea şi atitudinea ta contează’’
Subiectul : Atributul
Tipul lecţiei : Predare de noi cunoştinţe

Obiective cadru :
 consolidarea cunostintelor despre partile de propozitie studiate
 consolidarea limbajului gramatical

Obiective specifice :
 recunoasterea partilor principale si secundare de propozitie
 analizarea morfologica a partilor de propozitie
 recunoasterea legaturii dintre partile de propozitie

Obiective de referinţă:
2.5-să integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elemente de constructie a
comunicarii studiate
3.4- să citeasca in mod constient si corect un scurt text necunoscut
4.1-să aplice in mod constient regulile de ortografie si de punctuatie
4.4- să utilizeze corect, in textele redactate, elemente de constructie a comunicarii
studiate
4.6-să manifeste interes si spirit critic fata de redactarea diverselor tipuri de texte

Obiective operaţionale :
O1-să raspundă corect la întrebările din rebus
O2-să descopere titlul lecţiei
O3-să cunoscă părţile principale de propoziţie, întrebările la care răspund precum si
felul acestora
O4-să şi însuşească definiţia atributului
O5-să cunoască întrebările la care răspunde atributul
O6-să recunoscă partea de vorbire şi de propoziţie care este determinată de către atribut
O7-să-şi însusescă regulile concursului şi să le respecte
O8-să recunoscă atributele în propoziţii şi să scrie sub fiecare atribut întrebarea la
care raspunde acesta
O9-să analizeze sintactico-morfologic atributele recunoscute în enunţurile date

1
O10-să alcatuiască propoziţii după scheme date
O11-să completeze cu atributele corespunzătoare enunţurile lacunare

Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, autoevaluarea


jocul didactic ,cubul ,ciorchinele

Forme de organizare :frontală , individuală , pe grupe

Mijloace şi materiale de învăţământ: planşă, fişe de lucru , flipchart , carioca

Resurse :
a. oficiale :- Curriculum national
-Programa scolara pentru clasa a IV-a
pedagogice :-Limba si literatura romana-Marcela Peneş, Ed. Ana
-Culegere limba romana, Ed. Paralela 45
-,,Jocul cuvintelor’’Culegere de exerciţii de limba romana, Liliana Catruna,
Natalia Dan, ed Aramis
b. spaţiale : sala de clasa
c. temporale : 50’

2
Nr Etapele lectiei Ob. Continutul si strategia didactica Metode si Evaluare
crt procedee
1. Moment -se asigura un climat favorabil desfasurării activitaţii
organizatoric
1’
2. Captarea atenţiei -se face printr-un rebus
5‘ -pe verticala A-B veti descoperi titlul lectiei de azi

A
1               
2                   
3             
O1 4           
5             
6         
7                -conversaţia,
exerciţiul, jocul - evaluare
B didactic formativă
1. Partea principală de propoziţie care răspunde la intrebarea ,,ce face ?’’ se
numeşte …….
O2 2.,,Plouă .’’ este o ……………….
3. În propoziţia ,,Va ajunge ea prima la linia de sosire.’’ , subiectul este
exprimat prin …………..
4.În propoziţia anterioară subiectul este....................
O3 5.Parte principală de propoziţie..........................
6.Acordul între subiect şi predicat se realizează în …………….
7.,,Stejarii şi fagii alcatuiesc padurea de foioase.’’ In această propoziţie avem
subiect …………….
3. Prezentarea temei Azi vom vorbi si ne vom juca cu aceasta parte secundară de propoziţie –
1’ ATRIBUTUL
Scriem titlul pe tablă.
4. Prezentarea -se prezintă obiectivele lecţiei
obiectivelor 1’
operationale
5. Reactualizarea Copiii vor raspunde la cateva întrebari referitoare la părţile principale de -conversatia,
cunoştinţelor propoziţie. 
3
2’ O3 - Care sunt părţile principale de propoziţie ?
- Prin ce întrebari le recunoastem  ? -evaluare
-Care sunt părţile secundare de propoziţie ?’’ frontala

Pe tablă voi scrie propoziţiile:

Blăniţa iepuraşului strălucea.


Dirijarea învăţării
6. Pădurea deasă foşnea uşor.
15’ O3 Pe potecă alergau doi iepuri. exercitiul,
Caietul meu este ordonat. problematizarea
O5
,
Vom sublinia subiectele şi predicatele.
Vom pune întrebări şi vom descoperi şi celălalte părţi de propoziţie. Le vom -evaluare
sublinia şi nota. frontala

O6 Pe baza întrebărilor puse vom reda definiţia atributului.


Prezint planşa cu atributul.
Alcătuim schema propoziţiilor.

Analizăm gramatical atributele subliniate.


Obţinerea
7. -exercitiul,
performanţei -Activitatea noastra de azi se va desfasura sub forma unui concurs ,,Cine stie , problematizarea
10’ castiga !’’ conversatia
-copiii sunt impartiti in 4 grupe
-vom avea 4 domenii : Recunoste
Analizează
Alcatuieste
Completează jocul didactic
Grupa I
1.Recunoaşte atributele din următoarele propoziţii :
Iepuraşul alb alerga repede.
Cartea elevei este îngrijită. cubul
La şcoală alergau doi copii. -evaluare
Cartea mea este frumoasă. frontala
2.Analizează atributele din textul de mai sus.
Grupa II

4
1.Alcătuiţipropoziţii în care substantivul „elev” să fie:
a) subiect
cubul
b) atribut
O9
2.Completează:

Fata ………………..şi…………..îngriji căţeluşa ……………………., părul


O10 ……………………de omizi, fântâna ………………şi
cuptorul……………… .
-exercitiul
Grupa III
O11
1.Găseşte însuşiri pentru substantivele :
Mama, tabla,copacul.

2.Subliniază doar atributele:


Câinele rău este ocolit. Munca pe grupe
Câinele muşcă rău.
Am desenat un covor de frunze.
Frunzele copacilor sunt verzi.

Grupa IV

1.Asociază cuvintele cu sens opus:


harnic alb
O7
cuminte trist
negru obraznic
vesel leneş

2.Precizează forma corectă a atributelor:


Coada (vulpe) se arăta (stufos) , (lung) şi (roşcat).
O persoană (înalt) ,(blond) şi (vioi) a trecut pe la noi.
O6 -pe parcursul concursului echipele vor rezolva cerintele pe hartiile de flipchart
dupa cerinta dată.
Din fiecare echipă va ieşi la tablă un elev cu exerciţiile scrise şi se vor citi.
Câştigători vor fi cei care au rezolvat corect exerciţiile
5
Exerciţiul,

Fiecare elev va primi o fişă de lucru


Feedback-ul 1.Subliniază atributele:
8. 10’ Colţurile pietrei sunt ascuţite.
Piatra are colţuri ascuţite .
Colţurile sunt de la piatră .
2. Analizează atributele.
3.Găseşte trei însuşiri pentru substantivul elev ciorchinele

Vom recapitula ce am învăţat la lecţia atributul .


Asigurarea Voi scrie pe tablă ,cu ajutorul elevilor ,metoda ciorchinelui.
9. transferului
3’
9. Incheierea Se fac aprecieri şi se notează elevii. conversaţia Evaluarea
activitatii -Tema de casa : individual
2’ manual :ex 3 , 4 pag 110 ă

6
Anexa 1

A
1               
2                   
3             
4           
5             
6         
7               

1.partea principala de propozitie care raspunde la intrebarea ,,ce face ?’’ se numeste …….
2.,,Plouă .’’ este o ……………….
3. în propozitia ,,Va ajunge ea prima in linia de sosire.’’ , subiectul este exprimat prin …………..
4. în propozitia anterioara subiectul este …….
5. parte principala de propozitie
6. acordul intre subiect si predicat se realizeaza in …………….
7. ,,Stejarii si fagii alcatuiesc padurea de foioase.’’ In aceasta propozitie avem subiect …………….

7
8
Grupa I

1.Recunoaşte atributele din următoarele propoziţii :

Iepuraşul alb alerga repede.


Cartea elevei este îngrijită.
La şcoală alergau doi copii.

2.Analizează atributele din textul de mai sus.

Grupa II
1.Alcătuiţi propoziţii în care substantivul „elev” să fie:
c) subiect
d) atribut
2.Completează:

Fata ………………..şi…………..îngriji căţeluşa ……………………., părul


……………………de omizi, fântâna ………………şi cuptorul……………… .

9
Grupa III

1.Găseşte însuşiri pentru substantivele :


Mama, tabla,copacul.

2.Subliniază doar atributele:


Câinele rău este ocolit.
Câinele muşcă rău.
Am desenat un covor de frunze.
Frunzele copacilor sunt verzi.

Grupa IV

1.Asociază cuvintele cu sens opus:


harnic alb
cuminte trist
negru obraznic
vesel leneş

2.Precizează forma corectă a atributelor:


Coada (vulpe) se arăta (stufos) , (lung) şi (roşcat).
O persoană (înalt) ,(blond) şi (vioi) a trecut pe la noi

10
Nume ...............................................

Fişă de evaluare

1.Subliniază atributele:
Colţurile pietrei sunt ascuţite.
Piatra are colţuri ascuţite .
Colţurile sunt de la piatră .

2. Analizează atributele.

3.Găseşte trei însuşiri pentru substantivul elev

11
Fişă de lucru –ATRIBUTUL
1.Ghici,ghicitoarea mea?

Pot să fiu un substantiv,


Pronume sau adjectiv.
În propoziţie sunt sau nu
Determinând substantivul.
Punând întrebarea care,
A cui ,câte, ce fel de ,
Dai de mine repede.

2.În propoziţiile de mai jos ,subliniază pe cea în care cuvintele scrise diferit sunt atribute.

a) O maşină frumoasă trece pe stradă.


Maşina este frumoasă.
Am văzut o frumoasă trecând pe stradă .

b)Colţurile pietrei sunt ascuţite. C )Caietul este al meu .


Piatra are colţuri ascuţite . Caietul meu este curat
Colţurile sunt de la piatră .

d) Doi copii merg la sala de sport.


Pe cei doi i-am întâlnit la sala de sport.
Locul celor doi este la sala de sport.
Cei doi merg la sala de sport .

3.Construieşte propoziţii în care :


a) substantivul lemn , să fie : subiect ,atribut;
b) substantivele clase şi şcoală să facă parte din aceeaşi propoziţie şi să îndeplinească pe rând
funcţia de atribut .

4.Alcătuieşte propoziţii combinând cuvintele astfel încât cele din prima coloană să fie atribute care determină
substantivele din a doua coloană .

- înţelept - elev
-frumos -profesor
-muncitor -ţăran
-primul -popor
-de valoare -echipă
-al clasei -istorie
-de veacuri -muncă

5.Gluma de final !

Invitat la nişte prieteni ,un vizitator citeşte un anunţ pe poarta grădinii acestora :Atenţie la câine !,-aşa că nu
îndrăzneşte să intre.
Soseşte gazda şi deschide poarta .
Văzând câinele ,musafirul întreabă:
- De ce ai pus anunţul acela? Căţelul e atât de mic,încât abia îl vezi .
-Tocmai , mă tem să nu calce cineva pe el.

12

S-ar putea să vă placă și