Sunteți pe pagina 1din 9

Educatoare: Breban Garofita

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ DE O ZI


DATA: 21.03.2018
GRUPA: Ursuleților (mare)
TEMA DE STUDIU:” Ce și cum vreau să fiu?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:” Sunt atâtea meserii...”
TEMA ZILEI: ”Fiecare meserie are frumusețea ei”
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ- ADP

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEŢĂ

SALUTUL:”Bună dimineața!”
CALENDARUL NATURII: La panou
ACTIVITATEA DE GRUP: ”Ghicește meseria!”

 JOCURI SI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE I

-ARTĂ: Pălării moderne – decorare


Papioane – confecție
Brățări –inșirare/lipire fire
-CONSTRUCȚII: Podium pentru parada modei
-JOC DE ROL: Micii cofetari-rafaelo

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE - ADE

-DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: ”Jocul meseriilor” – joc didactic


-DOMENIUL PSIHOMOTRIC: Învățarea mersului în echilibru, pe o linie trasată pe sol(2m)

 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE II


Joc de miscare ”Parada modei”;

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 dezvoltarea capacității de cunoaștere și întelegere a mediului înconjurator, precum și stimularea
curiozității pentru investigarea acestuia;
 aprofundarea cunoștințelor legate de meserii;
 consolidarea unor deprinderi practice specifice nivelului de dezvoltare personală;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să aleagă jetonul așezându-l pe petala florii de lotus denumind meseria;
 să despartă în silabe cuvantul reprezentând grafic numărul de silabe din cuvânt;
 să alcătuiască propoziții simple corect formulate din punct de vedere gramatical;
 să decoreze pălăriile cu materialele puse la dispozitie utilizând tehnica specificată;
 să confecționeze papioane utilizând tehnica plierii hârtiei;
 să execute exerciții antrenând diferite segmente ale corpului (cap, gât, membre superioare,
trunchi, membre inferioare) ;
 să execute corect mersul în echilibru pe o linie trasată la sol (2m)
METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: -metoda Lotus, conversația, explicația, jocul,
demonstrația, exercițiul

MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: jetoane cu unelte, traistuța cu


meserii, invitații la paradă, elastic, hartie xerox colorata, pene, flori, papioane, panglici, lipici, pălării
din carton colorat, mărgele, sârma jenilă, role hârtie igienică, fire textile, aracet, autocolant, figuri
geometrice, material mărunt, biscuiti, zahăr, cacao, nucă de cocos, cuburi mari si mici din lemn,
plastic, scaune, pânză, floarea de lotus, CD, casetofon;

ELEMENTE DE JOC: surpriza , mimarea unei acțiuni, aplauze, ghicirea

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, în grupuri mici de copii și individual.

Bibliografie
1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani), Bucureşti 2008
2.Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010, Editura Arlequin/2012.
3.Învăţământul preşcolar şi primar 3-4/2012Editura Arlequin/2012.
4. Educaţia fizică în grădiniţă-Seria discipline integrate-Ştefania Antonovici-Editura Didactică
Publishing House 2010.
DESFAȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conținutul științific Metode și Evaluare


didactic procedee

Se asigură condițiile optime desfășurării activității:


-aerisirea sălii de grupă;
Moment -pregătirea materialului didactic necesar;
organizatoric -aranjarea mobilierului;
-intrarea copiilor în sala de grupă;
-copiii vor fi așezați pe pernuțe, în semicerc.
Organizez cu copiii Întalnirea de dimineata:
Salutul: Copiii saluta colectiv pe urma individual spunandu-și numele. Conversația Modul de adresare
Calendarul naturii: se completeaza de către copii împreuna cu d-na educatoare;
Impartasirea: Când voi fi mare mi-aș dori să fiu....;
Activitatea de grup: se desfașoară sub forma unui joc exercitiu de grupare în Explicația Exprimarea corectă
funcție de unealta aleasa. Exercițiul
Realizez captarea atenției prin primirea și citirea invitației la “Parada modei”.
Captarea atenției Surpriza
Se prezinta programul zilei de la centrele de activitate:
Anuntarea temei si Dragi copii, azi ne vom juca împreună cu diferite ustensile; Explicația
a obiectivelor - Începem ziua cu surprizele pe care vi le-am pregatit. Prezint centrele de Capacitatea copiilor de
activitate și materialele puse la dispoziție. a retine procedeele si
- Uitati cum m-am gandit să participăm la parada modei: Conversația sarcinile de lucru
La Arta: vom decora cu pene, panglici, floricele, forme geometrice, pălăriile
pentru parada, vom confectiona papioane, le vom decora cu material mărunt,
brățări prin înșirare de mărgele și lipire fire textile pe role de hârtie. Cu aceste
accesorii vom participa la parada modei.
La Joc de rol: prăjituri pentru recepție
La Constructii: vom construi podiumul pentru parada modei.
La Alfabetizare: ne vom juca cu meseriile, fiecare copil trebuie să treacă pe la
acest centru deoarece veți primi o invitație pentru a putea intra la parada modei.
Să nu uitați să treceți pe la centrul alfabetizare pentru a putea primi invitația de
a participa la paradă.
Dar pentru a deveni bun manechin trebuie să participați și la cursuri de
specialitate unde veți învăța să mergeți în echilibru și să aveți o ținută frumoasă.
Aceste cursuri le vom organiza mai târziu

Reactualizarea Se realizează prin privirea la centrul tematic unde sunt așezate diverse imagini Conversatia Atentia copiilor
cunostintelor despre meserii. Cunoștințele copiilor
Adresez copiilor întrebări despre cele observate.
ADE- DLC:
Prezentarea Se prezintă copiilor jocul „Meseriile”;
noului conținut și Regulile jocului: Explicația Atenția și trăirile
dirijarea învățării Jocul începe prin alegerea unui jeton cu o anumita meserie din cutia cu suprize. copiilor
Pe petala florii de lotus se aseaza jetonul ales denumind meseria, apoi se spune
sunetul cu care începe cuvâtul, se desparte în silabe, se reprezintă grafic silabele,
se alcătuiește propoziție cu meseria aleasă. Problematizarea

Sarcina didactică:
-recunoașterea sunetelor cu care începe cuvantul, alcătuirea de propoziții,
identificarea numarului de silabe. Exercițiul Observarea
O alta varianta a jocului se realizeaza prin ghicitori ale meseriilor. Câte un copil comportamentului
alege o ghicitoare, se denumește meseria, se pronunță sunetul inițial, despărțim copiilor
în silabe cuvântul, trasăm grafic silabele, și alcătuim propoziție cu cuvântul Demonstrația
respectiv.

Complicarea jocului:
Pentru complicarea jocului se utilizează jetoane cu produse. Se stabilește
meseria care aparține jetonului respectiv așezându-l în locul indicat. Se identifică
sunetul inițial, se desparte în silabe cuvântul identificând și reprezentând grafic
numărul de silabe și se formulează propoziție cu cuvântul respectiv. Exercițiul observarea
Jocul se termina când pe toate petalele florii de lotus sunt jetoane cu meserii si comportamentului
produse. Conversația copiilor

Asigurarea Voi trece pe la fiecare centru și voi urmări, voi da informații suplimentare dacă
retenției și a este cazul. Dau preavizul de încetare a lucrului și anunț copiii să se pregătească
transferului pentru cursurile de manechin.
Organizarea grupei de copiii Adunarea copiilor pe o coloană. Conversația observarea
I.Pregătirea organismului pentru efort -5’ comportamentului
copiilor
Tipuri de mers
–mers normal
- mers pe vârfuri cu brațele întinse în sus
- mers pe călcăie
- mers ghemuit
Tipuri de alergare
-alergare ușoară
-alegare cu pendularea gambei înapoi Explicația aprecieri individuale,
-alergare cu genunchii la piept frontale și de grup
-pas săltat cu ridicarea brațului și piciorului opus
Revenire la mers de voie cu respirație
II Influențarea selectivă a aparatului locomotor – 10’
-Trecerea în coloană de gimnastică
Ex. 1 Ceasul - 4x4
Stând depărtat cu mâinile pe șold, 1-îndoirea capului spre stânga,2-revenire, 3
îndoirea capului spre dreapta, 4 revenire
Ex.2Rotări de trunchi – 2x8
Ex.3 Privim după fluturi – 2x8 Exercițiul
Stând depărtat, brațele îndoite la frunte, răsucirea trunchiului alternative
stânga/dreapta

Ex.4Brațe scurte, brate lungi -2x8 Demonstrația


Stând depărtat cu bratele îndoite pe umeri, întinderea brațelor în sus, revenire la
poziția inițială
Ex.5 Foarfeca -2x8
Bratele întinse în față și forfecări de brațe Exercițiul
Ex6. Stăm ca barza- 2x8
Măinile pe șold, 4 timpi ridicăm piciorul stâng, 4 timpi ridicăm piciorul drept
Ex7. Sări ca mingea 2x8
Mâinile pe șold, sărituri pe loc Conversație
III. Partea fundamentală Învățarea mersului în echilibru pe o linie trasată pe
sol (2m). Explic și demonstrez deprinderea motrică. Pe rând copiii vor executa
mersul în echilibru
Instructaj
IV. Verificarea gradului de însușire a deprinderii motrice observarea
Împart copiii în două echipe. La semnalul educatoarei primii copii din fiecare Explicație comportamentului
grupă vor executa mersul în echilibru cu o carte pe cap. Exercițiul se repeta pănă copiilor
când fiecare copil din fiecare echipă execută mersul în echilibru.
V. Revenirea organismului după efort
Ne pregătim pentru paradă.
ALA II Parada Modei. Copiii vor folosi și accesoriile confecționate la centru Conversația
Evaluare ARTA (pălării, papioane, brățări).
activitatii În încheiere voi face aprecieri referitoare la modul de desfășurare a activității.
Copiii vor servi prăjiturile pregătite la jocul de rol.
ANEXA 1: GHICITORI

Cin’ te asculta si-ti prescrie Cine își câștigă banul


Cum sa iei o doctorie? Mânuind atent volanul? .
(Medicul) (Șoferul)

Ciorbe ,supe,sarmalute Folosește ac și ață,


Sosuri calde,chiftelute Folosește foarfece,
Pregateste iscusit Face totul cu măsură,
Ca e mester la gatit Despre cine este vorba?
(bucatarul) (croitorul)

In clasa pe orişicine,
Il invata ce e bine.
(Invatatorul)

Cand nu este semafor Tunde cu indemanare


Strada poti trece usor Si iti face si carare
El masinile opreste O frizura sa-ti stea bine
Doar sa treci…si le porneste… Nu-l intrece orisicine
(polițistul) (frizerul)

Dimineața îți zâmbește Cu arome îmbietoare


Când la grădiniță vii Pâinea rumenă apare
Pentru școală pregătește Din cuptorul dogorit
Grupa-ntreagă de copii Cine o scoate mulțumit ?
(educatoarea) (brutarul)

Cu focul el se luptă, Se ocupă cu răbdare


Să-l stingă imediat, De plante și flori
Salvează vieți și bunuri Grebla, sapa, stropitoarea
De iute l-ai chemat! Ii sunt lui de ajutor
(pompierul) (Gradinarul)
INVITAȚIE

LIZA PANAIT, o mare creatoare de modă se pregătește să


lanseze peste o lună colecția primăvară-vară 2018, secțiunea copii
și este în căutare de manechini. De aceea face un apel la toate
educatoarele să organizeze cu copiii o paradă de modă să vadă
care dintre copii au înclinații în acest domeniu.

S-ar putea să vă placă și