Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE
ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program prelungit nr.4 Reşiţa
EDUCATOARE: Gavril Camelia
GRUPA: Mare II P.P.
DATA: 1.04.2008
CATEGORIA DE
ACTIVITATE: Educaţie artistico-plastică
TEMA PLASTICĂ: Obţinerea unei imagini cu ajutorul petei de culoare, al liniei şi al
punctului
SUBIECTUL : „ Grădina cu flori”
MIJLOC DE REALIZARE: Tehnică mixtă: desen cu creioane cerate şi pictură
TIPUL ACTIVITĂŢII: Consolidare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: Să recunoască elemente ale limbajului plastic şi să diferenţieze
forme şi culori în mediul înconjurător;
Să redea liber teme plastice specifice desenului;
Să obţină efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin tehnici
specifice picturii.
OBIECTIVE
OPERAŢIONALE: O1 - Să recunoască elemente de limbaj plastic (punctul, linia,
pata de culoare);
O2 - Să traseze cu creioane cerate conturul florilor ( forma);
O3 - Să aplice culoare în conturul trasat cu creionul cerat;
O4 - Să realizeze lucrarea, respectând etapele cerute şi indicaţiile
primite:
O5 - Să aprecieze critic şi autocritic lucrările pe baza criteriilor
stabilite.

METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, expunerea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul


MATERIAL DIDACTIC
FOLOSIT: Foi de desen, creioane cerate, pensule, acuarele, pahar apă, şerveţele,
modelul educatoarei, computer, cd cu muzică de relaxare.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: „Atlas cu elemente de limbaj plastic” – îndrumător pentru educatoare –


Georgeta Botez, Dana Solovăstru, Editura Aramis, Bucureşti, 2007;
„ Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” –
Editura V&I Integral, Bucureşti, 2000.
„Proiecte tematice orientative”, Aurelia Ana, Smarandache M.Cioflica,
Editura Tehno-Art, Petroşani, 2003
DURATA: 30 min. – 35 min.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

EVENIMENT Ob
DIDACTIC Op CONŢINUTUL INTERSUBIECTIVITATE METODE ŞI MATERIAL
ŞTIINŢIFIC PROCEDEE DIDACTIC

- Aşez măsuţele în formă de careu.


1. Moment Distribui materialele necesare
organizatoric desfăşurării activităţii. Copiii se
aşează la măsuţe.
-„ Ce poveste v-am spus astăzi?”
2. Captarea - Cunoştinţe (Brânduşa).- „ Vă amintiţi despre ce Conversaţia
atenţie legate de era vorba în poveste?”(…) –„Ce este
povestirea brânduşa?” (O floare de primăvară).
„ Brânduşa” şi de – „Ce alte flori de primăvară
anotimpul cunoaşteţi?”(…)
primăvara
. -„ Pentru că primăvara aduce multă
3. Anunţarea „ Grădină cu culoare în natură vă invit să realizaţi Explicaţia
temei flori” astăzi o lucrare în care să folosiţi
culorile pe care le aduce primăvara
(verde, roşu, galben, violet…).Vom
desena şi vom picta o grădină cu
flori, vom folosi punctul, linia şi
pata de culoare
-„ Ce aţi primit pe măsuţe?” (Foi Creioane
4. Intuirea desen, creioane cerate, acuarele, Observaţia cerate, foi
materialului pensule, pahare cu apă, şerveţele). Conversaţia desen,pensule,
acuarele,
pahare

5.Desfăşurarea Se prezintă modelul realizat de


activităţii educatoare. Copiii sunt rugaţi să îl
- Recunoaşterea observe. Sunt întrebaţi dacă ştiu cum
a) Analiza elemente de a fost realizat. Sunt enumerate Observaţia
lucrării-model: O1 limbaj plastic: caracteristicile unei grădini cu flori Conversaţia
punctul, linia, primăvara şi sunt recunoscute în
pata de culoare lucrare elementele de limbaj plastic
prin care sunt redate: punctul, linia,
pata de culoare.
- Punctul - Se cere copiilor să enumere
elementele pictate/ desenate cu
ajutorul punctului, să-şi
reamintească ce este punctul (urma
lăsată de vârful creionului / pensulei
pe o hârtie). Se atrage atenţia asupra
- Raportul de rapoartelor de proporţie: obiectele - Observaţia - Planşa
proporţie din apropiere sunt mai mari, iar cele Conversaţia model
din depărtare sunt mai mici. Explicaţia
- Linia - Se observă împreună cu copiii
elementele pictate cu ajutorul liniei.
Linia se obţine prin mişcarea
creionului/pensulei la dreapta sau la
stânga, în sus sau în jos, iar dacă
trasăm un cerc obţinem linii curbe.
Copiii denumesc liniile percepute în
lucrare: verticale-tulpina pomului,
codiţele florilor, oblice- firele de
iarbă, curbe – soarele, petalele
florilor.
Pata de culoare se obţine când
O1 - Pata de culoare culoarea este fluidă, curge şi se
împrăştie (nu are formă regulată).

b) Explicarea şi Se explică şi se demonstrează


demonstrarea copiilor tehnicile de redare a
modului de formelor de dimensiuni şi culori Explicaţia
lucru: diferite, utilizând corect punctul,
- Desenul cu linia şi pata de culoare. Demonstraţia
O2
creioane cerate - Prima dată trasăm cu creion cerat
linia orizonului, o linie uşor Observaţia
ondulată, în jumătatea de sus a foii
de desen ( pe lăţime).În jumătatea de
jos desenăm florile din grădină,
chiar şi un copac înflorit. Desenăm
primul rând de flori chiar deasupra
marginii foii de desen (explic şi
demonstrez). În planul II , deasupra
primului rând de flori, desenăm alte
flori…Cu creion verde cerat
desenăm codiţele şi frunzele florilor.
În spate, respectând proporţiile,
desenăm un pom, doar tulpina şi
crengile, din linii verticale şi oblice.
Printre flori putem desena fire de
iarbă – linii verticale şi oblice. În
partea de sus desenăm Soarele –
linie curbă închisă, razele de soare şi
chiar câţiva norişori cu albastru.
- Pictura peste - După ce am desenat elementele cu
formele trasate cu creioane cerate, pictăm peste cu
creionul cerat
O3 acuarele. Înmuiem vârful pensulei în
apă, amestecăm în acuarel de
culoarea dorită şi pictăm peste - Creioane
formele trasate cu creionul astfel: cerate,
pământul – maro, negru; flori – roşii, foi desen,
galbene, roz, albastre…; codiţe şi pensule,
frunze – verzi; soare – galben cu acuarele,
portocaliu; cer şi nori – tonuri de pahare cu apă,
albastru. şerveţele
- Solicit un copil să repete verbal
etapele de lucru. Computer, cd
- În timpul lucrului copiii vor asculta
O2
o melodie relaxantă.
c) Exerciţii
pentru O3 „ Mişcăm degeţelele ş-apoi batem Exerciţiul
încălzirea palmele! Închidem şi deschidem Conversaţia
muşchilor mici O4 pumnii!”
ai mâinii: - Creioane
- Trasarea La semnalul educatoarei copiii încep cerate,
d) Executarea formelor cu lucrul. Se insistă asupra poziţiei foi desen,
temei de către creioane cerate corecte a corpului. Se dau indicaţii Exerciţiul pensule,
copii: - Pictura cu individuale unde este cazul. Se acuarele,
acuarele peste orientează atenţia copiilor asupra Explicaţia pahare cu apă,
creioanele cerate aspectului estetic al lucrării şi a şerveţele
- Folosirea curăţeniei la masa de lucru.
punctului, liniei,
petei de culoare

O5
6. Încheierea Se expun lucrările copiilor pe un
activităţii panou. Se face analiza lor, Observaţia
respectându-se următoarele criterii: Conversaţia
dacă s-a realizat tema propusă,
ansamblul estetic al lucrării.
Aprecieri ale lucrărilor şi asupra
comportamentului copiilor.

S-ar putea să vă placă și