Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție

Unitatea de învățământ: Gimnaziul grădiniță “Ioan Vodă”


Data: 13.05.2021
Clasa :I
Prof.învățământ primar – Țurcan Mariana

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: Prietenie


Subiectul: Sunetul [ t] și litera “t”
Forma de realizare: activitate integrată

Tipul activității: fixare și consolidare

Durata activității: 40 minute curs+ 10 minute activitate recreativă

COMPETENȚE SPECIFICE:
CLR: 1.4.Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de
comunicare cunoscute;

2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru


comunicare;

3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de
mână;
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de
mână, folosind materiale diverse;
MEM: 3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul
natural

4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple
DP: 2.3. Explorarea caracteristicilor necesare pentru a fi bun prieten

AVAP: 2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului,
culorii şi formei;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Comunicare în limba română:

O1: să citescă corect, cursiv și expresiv lecția și informațiile despre pisică;

O2: să scrie corect și caligrafic cuvinte și enunțuri;

Matematică şi explorarea mediului:

O3: să exprime opinii (acord/ dezacord) cu privire la anumite atitudini și


comportamente observate în mediul înconjurător.; Arte vizuale şi abilităţi
practice:

O4: să asambleze și să lipească piesele unei compoziții simple;

Dezvoltare personală:

O5: să evidențieze caracteristicile unui bun prieten;

STRATEGII DIDACTICE :

Resurse proceduale: conversaţia euristică, exerciţiul, observaţia, povestirea,


explicația, metoda fonetică, analitico-sintetică, apreciere verbală;

Resurse materiale: calculator, videoproiector, fișe de lucru pe grupe, puzzle, tabla


interactivă ;

Forme de organizare: frontal, individual;


BIBLIOGRAFIE:
Desfăşurarea
activităţii
Secvenţele Ob. Strategii didactice
activităţii operațional Metode şi Materiale didactice Forme de
CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI procedee organizare
e
Activitatea învățătoarei Activitatea elevilor

1. -asigurarea condiţiilor optime Elevii sunt aşezaţi pe 6 grupe de conversaţia plic cu piese Frontal
Moment pentru realizarea activităţii; câte 4-5elevi. Pe masa elevilor puzzle,
organizatoric
-aranjarea mobilierului şi se află căte un plic în care se carton,
1’
formarea grupelor; află piese de puzzle din care vor lipici
brainstorming Pe grupe
-pregătirea materialului compune imaginea cu o pisică,
didactic necesar pentru fișe de lucru pe grupe și un
desfăşurarea activităţii; carton pe care va lipi imaginea
completă. instructaj

verbal

observaţia

2. Anunţ elevii titlul lecției şi Reţin titlul lecției O1, frontal


Anunţarea
temei şi a obiectivele urmărite. Sunt atenţi la formularea O2, conversaţia
obiectivelor obiectivelor. O3,
1’
O4, observaţia
O5

3. Activitățile din această oră se


Dirijarea
învăţării
vor desfășura sub formă de - explicaţia;
38’ concurs. Pentru că se apropie
Crăciunul, astăzi vom împodobi
brăduțul folosind globuri ce au -exercitiul
culori corespunzătoare
echipelor voastre. Pentru - conversaţia;
fiecare răspuns corect, echipa
va primi câte un globuleț în
pom. La final , câștigă echipa
care are cele mai multe
globulețe.

Activitatea 1:
Citirea integrală a textului O1 -analiza
fonetică,
De la fiecare echipă, un elev manualul Frontal
analiticosintetic
citește integral textul. În funcție
ă
de felul în care au citit, brăduțul
Activitatea 2 va fi împodobit cu globulețe.
Citirea selectivă a textului O1
-
Câte un elev din fiecare echipă
citește:
Frontal
Echipa 1- exercițiul 4
Echipa 2- exercițiul 5- coloana 6 manualul,
Echipa 3- exercițiul 5- coloana 3 laptop,
Echipa 4- exercițiul 3 videoproiector,
Echipa 5- exercițiul 6, propoziția 5 tabla interactivă
Echipa 6- exercițiul 6, ultima
propoziție

• Cine e Matei?
Activitatea 3 • Ce a terminat?
Formulare de răspunsuri pentru • Ce dorește să facă?
întrebări. • Ce nu găsește? manualul,
• Cine i-a luat caietul? laptop, Frontal,
• Unde l-a ascuns? videoproiector, individual
tabla interactivă
Activitatea 4 Fiecărui copil dintr-o echipă îi
Cuvinte cu sens opus corespunde un cuvânt căruia
trebuie să îi găsească un cuvânt
cu sens opus:
• tare laptop, Frontal
• plăcut videoproiector,
• plăcere tabla interactivă
• victorie Fișe de lucru pe
• tace grupe
• curat

Copiii trebuie să găsească cuvinte


alintate pentru cele date:
 pătură  carte
Activitatea 5  cameră
Cuvinte alintate  mătură
 caiet
 tren
laptop, Pe grupe
videoproiector,
tabla interactivă

 Copiii despart în silabe


următoarele cuvinte:
“camera”,” păturică”,
“caietul”.
 Copiii alcătuiesc o propoziție
în care să se afle cuvintele O2
Activitatea 6 “prieten” și”motan“.
Exerciții de scriere corectă
Pe grupe
- Despărțire de cuvinte în silabe Fiecare echipă are de citit ( la laptop,
- Alcătuire de propoziții cu videoproiector,
ajutorul unor cuvinte date. tabla interactivă

Activitatea 7 prima vedere)informații tipărite


Curiozități despre pisici despre pisici. O3 Fișă curiozități frontal
laptop,
videoproiector,
tabla interactivă

4. Să recitim textul și să desprindem Un copil citește integral lecția din O5 Conversația manualul Frontal,
Fixarea
mesajul acestuia. manual. individual
cunoştinţelor
3’
Copiii desprind următorul mesaj:
“Matei și motanul Mitică sunt buni
Ce înseamnă pentru voi ”un bun prieteni.”
prieten”? Evidențiază calitățile unui bun
prieten.
5. La fiecare grupă se găsește câte Copiii sunt grupați și lucrează la O4 Instructajul Carton colorat, Pe grupe
Activitate
un plic cu piese puzzle . Aceste completarea și colorarea imaginii. verbal piese puzzle
recreativă
5’
piese trebuiesc lipite pe carton . conversatia
După ce ați completat imaginea,
ea trebuie colorată.

6.
Încheierea
activităţii În încheierea activităţii fac Elevii ascultă aprecierile făcute și - aprecierea Cizmulița lui frontal
2’ aprecieri verbale. Ofer primesc cu bucurie stimulente verbală Moș Nicolae
stimulente dulci din cizmulița lui dulci și cântă un colind. ” Astăzi s-
Moș Nicolae. a născut Hristos”.

S-ar putea să vă placă și