Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VIII- a
DISCIPLINA: limba și literatura română
LECTIA: MASS-MEDIA ŞI OPINIA PUBLICĂ
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: MIXTĂ
DURATA: 45de minute
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. Să cunoască sensul cuvântului „mass-media”
2. Să prezinte funcţiile şi clasificarea mediilor
3. Să organizeze într-un discurs scris sau oral informaţiile extrase
din mass-media
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
 SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea,
explicaţia, problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.

3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală

LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă


BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Cărţi de specialitate
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Forme de Resurse Modalită


Momentele Metode şi
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizar material ţi de
instruirii (timp) procedee
e e evaluare
Moment - Verifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea Elevii spun absenţii şi se Conversaţi Frontal Catalog Observaţi
organizatoric colectivului clasei pentru începerea orei. pregătesc de lecţie. e a
(1 min)
- Elevii notează în caiet Expunerea Frontal Tablă, -
Captarea atenţiei Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi titlul lecţiei, ascultă şi cretă
(1 min) precizează obiectivele urmărite devin atenţi la
competenţele specifice
urmărite.
Reactualizarea Evaluare
cunoştinţelor Profesorul solicită elevilor să răspundă la Elevii răspund la Conversaţi Frontal Manual orală
asimilate anterior întrebări din lecţia anterioară. întrebări expunându-şi a
(5 min) punctele de vedere euristică

O1 Notează titlul lecţiei pe tablă. Elevii răspund cu Conversaţi Evaluare


Dirijarea Explică elevilor semnificaşia cuvântului mass- ajutorul profesorului, a orală
învăţării. O2 media. Prezintă formele pe care le poate avea dacă va fi necesar. Expunerea Frontal Manual
O3 mass-media respectiv funcţiile pe care le Notează Modelarea
îndeplineşte.
Obţinerea Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia Elevii răspund. Pun Exerciţiul Individual Manual Evaluare
performanţei predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică întrebări. Feed- scrisă
elevilor eventualele neînţelegeri. back-ul
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora Sunt atenţi la cerinţe -
următoare.
Schiţa tablei
Mass-media şi opinia publică
Mass-media = cuvânt compus preluat din limba engleza care
în traducere literară înseamnă „mijloc de masă”, iar în
traducere liberă „mijloace de comunicare în masă”.
Mass-media se referă la toate modalităţile de comunicare.
Mijloacele de comunicare în masă se clasifică astfel:
a) După modul de vehiculare a informaţiei :
- Mijloace scrise (ziare, reviste)
- Mijloace audio-vizuale (radioul,
televiziunea)
b) După gradul de noutate şi compexitate:
- Mijloace tradiţionale (ziare, radioul)
- Mijloace moderne (televiziunea,
internetul)
c) După periodicitatea apriţiei:
- Cu apariţie zilnică (cotidiane)
- Cu apariţie săptămânală (hebdomadare)
- Cu apariţie lunară
Funcţiile: - de transmitere a informaţiei
- De formare
- De influenţare şi manipulare

S-ar putea să vă placă și