Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect de lecție

Școala Gimnazială nr.143


Propunător: Prală Mariana
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Clasa: a V- a A
Data: 17. 11. 2020
Subiectul: Exprimarea emoțiilor
Tipul lecției: mixtă
Conținuturi:
- identificarea emoțiilor;
- emoții pozitive/ emoții negative
- gestionarea emoțiilor.

Competențe generale:
1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

Valori și atitudini:
- Stimularea gândirii autonome, reflexive și critice în raport cu diversele mesaje receptate;
- Cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlalți și prin nevoia de a înțelege și de a folosi
limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;
- Cultivarea unei atitudini pozitive față de limba română și recunoașterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală și îmbogățirea orizontului cultural.

Competențe specifice:
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei, exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la
discuţii pe teme familiare, de interes sau pornind de la textele ascultate/citite;
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ
politicos faţă de interlocutor(i);
2.4. Manifestarea interesului și focalizarea atenţiei în timpul lecturii unor texte pe teme familiare;
3.2. Redactarea, individual şi/sau în echipă, a unui text simplu, pe o temă familiară, cu integrarea unor imagini, desene, scheme;
4.1. Utilizarea achiziţiilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru înţelegerea şi exprimarea corectă a intenţiilor comunicative.

Obiective operaționale:
a) cognitive:
Op.1 -să definească cuvântul emoție pornid de la experiențele personale;
Op.2- să identifice emoțiile dintr-un text citit/ ascultat;
Op.3- să facă diferența dintre emoții pozitive și emoții negative;
Op.4- să integreze emoțiile în diferite situații de comunicare

b) afective: - să participe cu interes la activitățile propuse.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, învățarea prin descoperire.
b) Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală, activitate individuală
c) Resurse: - umane: 28 de elevi
- temporale: 45 de minute
- spaţiale: online
- materiale: laptop, jamboard, fişe de lucru, video-animation, jocuri didactice online

Forme și strategii de evaluare: observarea directă, aprecieri verbale pe tot parcursul lecţiei.

Bibliografie:
a) *** Programa şcolare. Limba şi literatura română, clasa a V- a, OM Nr. 3393/2017.
b) manual: Cătălina Popa, Onorica Tofan, Elena Corcănel, Viorica Isaia, Limba și literatura română. Clasa a V-a, Editura Intuitext, București, 2017
c) *** Gramatica limbii române , ed. a II-a, vol. I, Bucureşti, Editura Academiei, 1966.
d) Emanuela Ilie, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, București, 2014.

Scenariul didactic

Etapele Timp Obiective Activitatea de predare-învăţare Forme de Strategia didactică


lecţiei Activitatea profesorului Activitatea organizare Metode şi Resurse Evaluare
elevilor procedee materiale
Moment 1’ - se asigură climatul de ordine şi disciplină - se pregătesc pentru - activitate conversaţia -catalogul observarea
organizatoric necesar desfăşurării lecţiei în bune condiţii lecţie frontală personal directă
Exerciţiul de 2’ -printr-un Mentimeter profesorul îi -elevii vor răspunde - activitate joc didactic - video- aprecieri
dezgheţ întreabă pe elevi cum se simt întrebării din frontală animation verbale
https://www.mentimeter.com/s/2a5ac3ff5 chestionarul
9fa306bc43b13516bd48fc8/59660436001 Mentimeter
3/edit
Anunţarea 2’ - profesorul îi întreabă pe elevi ce au - elevii vor prezenta - activitate conversaţia - tabla observarea
titlului noii simțit când au prezentat răspunsul emoțiile: bucurie, frontală jamboard directă
lecţii şi a - le comunică elevilor titlul noii lecţii şi tristețe , etc.
obiectivelor obiectivele operaţionale - ascultă cele
operaţionale comunicate de profesor

Conducerea 25’ Op.1- - profesorul le prezintă un videoclip: - elevii vor scrie în - activitate brainstorming - tabla observarea
procesului definiția Alfred&Shadow - Emotion caiete personajele din frontală jamboard directă
de învățare emoției https://www.youtube.com/watch? videoclip
Op.2- v=Hy0P5MPbPRY cerându-le copiilor să
identificarea noteze în caiet personajele
emoțiilor - profesorul începe o discuție și le cere să - elevii, raportându-se la învățarea prin
Op.3- emoții definească cuvântul emoție pornind de la experiențele personale, descoperire
pozitive și experiențele personale: Îți poți da seama vor da o definiție
emoții când cineva are emoții? Precizează personală
negative câteva dintre semnele pe care le asociezi
cu trăirea unei emoții. (Anexa 1)
Emoția înseamnă ceea ce simți.
Comunicarea emoțiilor presupune să - jocul Aprecieri
arătăm ceea ce simțim. Conversația didactic verbale
-profesorul le cere să prezinte emoțiile pe - elevii vor nota pe tabla Activitate
care le cunosc, clasificându-le în emoții jamboard emoțiile, vor individuală
pozitive și negative face o clasificare a
Crezi că e bine să îți comunici emoțiile? emoțiilor
În ce contexte crezi că ar trebui să încerci
să le ascunzi ori să le temperezi?

-profesorul prezintă elevilor un joc în -elevii vor prezenta


wordwall colegilor răspunsul
https://wordwall.net/resource/3048147/em
o%C8%9Bii
prin care li se cere acestora să răspundă la
întrebarea Ce fac atunci când...? (urmând
ca fiecare elev să primească câte o
situație)
Obținerea 7’ Op.4- - elevii au ca sarcină rezolvarea fișei de - elevii rezolvă sarcina activitate exercițiul caietele aprecieri
peformanței integrarea lucru prezentată de profesor ( Anexa 2) primită independentă elevilor verbale
emoțiilor
Asigurarea - are loc pe tot parcursul lecţiei prin aprecieri verbale. - activitate conversația -tabla observarea
feed-back- frontală jamboard directă
ului
Evaluarea 5’ - se va utiliza un set de întrebări (Anexa 3) - elevii rezolvă sarcina - activitate conversația -tabla aprecieri
formativă și folosind jamboard elevii vor răspunde la primită independentă jamboard verbale
acestea individuală
Asigurarea 1’ - se dă tema pentru acasă: - elevii notează tema în - activitate conversația - caietele observarea
retenției și a p. 61, ex. 7. caiete independentă elevilor directă
transferului
Aprecieri şi 2’ Se fac aprecieri asupra modului în care au răspuns, au lucrat şi s-au comportat elevii la lecţie.
constatări De asemenea, se notează elevii care s-au remarcat pe parcursul lecţiei.
asupra
desfăşurării
lecţiei
Anexa 1
Anexa 2

Eu mă simt.......

Alcătuiește câte un enunț în care să-ți exprimi emoțiile în următoarele situații:


a. Când mama ți-a pregătit prăjitura preferată.
b. Când reciți o poezie la serbare.
c. Cand vezi o pisică jucându-se cu un câine.
d. Când ai învățat o formulă la matematică.
e. Când ai terminat de făcut tema.
f. Când iei nota 10.
g. Când afli că nu ai voie să ieși la joacă pentru că nu ai terminat temele.

Citește, în fața clasei, enunțurile având tonul, intonația, mimica și gesturile


potrivite.
Anexa 3

Autoevaluare

Ce am înțeles?

Ce nu mi-a plăcut?

Pot să răspund la o întrebare despre....

Mai am o întrebare despre....

Îmi dau nota ........ și ma simt......

S-ar putea să vă placă și