Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
Scopul:
Verificarea și consolidarea cunoștințelor referitoare la aspectele de toamnă cu ajutorul
instrumentelor standardizate și nestandardizate
Dezvoltarea capacității de a percepe și descrie natura în anotimpul toamna
Strategii didactice:
Metode și procedee: Observarea, conversaţia, explicaţia,
Mijloace de învățare: calendarul naturii, jetoane în formă de ceas, recompense, ceas de perete,
ceas fără ore
Forme de organizare a colectivului de copii: frontal, individual, în perechi, în grup.
Modalițăți de evaluare: - Evaluare continuă prin aprecieri;
- Verificare orală, observarea permanentă a comportamentului, analiza
și corectarea imediată a răspunsurilor.
Durata: 2h și 30min
Bibliografie:
1. Activitatea integrată din grădiniţă - Editura Didactica Publishing House, 2008;
2. Aplicarea noului Curriculum pentru educație timpurie – o provocare, Editura Diana,
Pitești, 2009;
2
3. MECTS –„Curriculum pentru educația timpurie”, 2019.
4. Ghid pentru proiecte tematice, Editura Humanitas Educațional, Bucuresti, 2005;
5. Kirsten Hansen, Roxane Kaufmann, Kate Burke Walsh, Crearea claselor după
necesităţile copililui;
SCENARIUL ZILEI
NISIP ȘI APĂ: Desene pe nisipul umed - Frunza. Copiii vor desena cu degetul pe nisipul umed
frunze.
JOCURI MANIPULATIVE: Grămada mai mare, grămada mai mică Vor face două grămezi de
frunze, una mai mare, alta mai mică.
4
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Momentele activității Ob. Continutul activității Strategii didactice Evaluare
Metode si Mijloace de Forme de
op.
procedee învățământ organizare
Moment organizatoric Se creează condiţii optime pentru Conversația Aprecieri
desfăşurarea activităţiilor on-line verbale
- le spun părinților ce materiale să
folosească;
- trimit link-ul pentru conectarea pe
Classroom;
O1
Introducerea în activitate - Copiii
sunt anunţaţi că trebuie să se așeze înapoi pe
5
scaun și să privească ecranul monitorului
Precizarea temei – Vor aștepta până
când voi pune prima imagine de toamnă. Îi
voi întreba cum cred ei că se numește
activitatea pe care urmează să o facem, iar
apoi voi da eu răspunsul final.
O2 Observarea materialului: Discutăm
despre aspectele de toamnă, folosindu-ne de
un PPT făcut de mine, în prealabil, în care se
derulează imagini cu anotimpul toamna.
O3 Fixarea conţinutului: După
observare, le voi spune copiilor că urmează
să facem un tablou de toamnă.
- Urmează să poziționăm corect elemente de
toamnă în tablou
Voi lăsa un cadru pe exran și îi voi invita să
îl privească. Le voi spune că urmează să
facem împreună un tablou complt din
natură. Apoi voi pune o imagigne cu un
copac în toate cele 4 anotimpuri, cerându-le
să îl aleagă pe cel potrivit. Apoi îi voi ruga
să alăture un copil copacului, îmbrăcat
corespunzător.
O2
-Identificăm greșelile făcute de mine
Voi adăuga pe jos frunze verzi. Le voi cere
6
să mă corecteze.
-Fiecare copil poate personaliza acest tablou
Pe rând, fiecare copil va adăuga un element
tabloului nostru.
Copiii vor fi recompensați cu
aplauze
O3
Obținerea performanței O1 Se va realiza cu ajutorul tabloului Conversați
făcut de noi toți. Le voi cere copiilor să a
adauge un stol de păsărele, un cer înnorat.
-Ce fac păsărelele?
O2 - Unde merg ele?
- Ce urmează să se întâmple cu
vremea?
O5 NISIP ȘI APĂ : Desene pe nisipul
umed – Frunza ruginie
O6 JOCURI MANIPULATIVE: Convorbir
mică euristică
7
Asigurarea retenției și a Ora 1 a sosit Zâna Toamnă n-a venit ....
transferului Am adaptat acest joc la activitatea on-line.
Toți copii sunt pe scaun. Atunci când vine
Zâna Toamnă, primul care se ridică a Jocul
câștigat jocul Individual
Momentul de povestire
Poveste de toamnă- citirea împreună cu
părinții înainte de domnul de după-amiază
8
9