Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATA

UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița P.P. Nr. 11, Satu Mare

DATA:

GRUPA: mică A

EDUCATOARE: Uzum Mirela

TEMA DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Pisicuțe și căței, ei sunt prietenii mei

TEMA ZILEI: Rase de câini și pisici

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA

TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere și însușire de noi cunoștințe

CATEGORII DE ACTIVITATE: ADP+ ALA1+ADE+ALA2

ACTIVITATI DESFASURATE IN CENTRE DE ACTIVITATE:

ADP - INTALNIREA DE DIMINEATA

ALA1: A- Pictură prin ștampilare-pisica persană

NA- Urme de câini

ADE: Ș-DȘ - Convorbire după ilustrații, rase de câini și pisici (activitate

recuperatorie)

JR-DPM – Joc – Pisica prinde șoareci

DIMENSIUNI SI COMPORTAMENTE:

Domeniul de dezvoltare Dimensiuni Comportamente


-Caracteristici structurale și -Descrie unele caracteristici
Dezvoltare cognitivă și funcționale ale lumii vii ale lumii vii
cunoaștere a lumii
-Motricitate grosieră și motricitate -Își coordonează mușchii în
Dezvoltarea fizică, a fină în contexte de viață familiare desfășurarea unor activități
sănătății și igienei diversificate specifice vârstei
personale -Utilizează mâinile și degete
pentru realizarea de activități
variate
- Participă la activități fizice
variate, adecvate nivelului lui
de dezvoltare
Dezvoltarea socio- Comportamente prosociale, de -Își însușește și respectă reguli,
emoțională acceptare și respectare a diversității înțelege efectele acestora în
planul relațiilor sociale în
contexte familiare
-Exersează cu sprijin asumarea
unor responsabilități specifice
vârstei în contexte variate
Capacități și atitudini în Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor -Realizează sarcinile de lucru
învățare cu consecvență
-Integrează ajutorul primit
pentru realizarea sarcinilor de
lucru la care întâmpină
dificultăți

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Lărgirea cunoştinţelor copiilor despre rase de câini și pisici;


dezvoltarea spiritului de observatie;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

DOMENIUL ŞTIINŢE-CENTRUL ȘTIINȚĂ:


 să rețină cel puțin două rase de câine/pisică denumindu-le;
 să denumească câteva caracteristici ale raselor;
 să-și cultive sentimente de dragoste pentru animale;
 să-și însușească câteva reguli de îngrijire a animalelor.

DOMENIUL PSIHO-MOTRIC

 Sa execute exercitii antrenand diferite segmente ale corpului (cap, gat, membre
superioare, trunchi, membre inferioare);
 Sa raspunda motric la o sarcina data;
 Sa execute corect târârea pe palme și genunchi respectând indicațiile date;

ARTĂ:

 să picteze pisica persană utilizând tehnica dactilopicturii;


 să lucreze corect și îngrijit.

NISIP ȘI APĂ:

 să amprenteze urme de câini în nisipul umed

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:


 observația, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exercițiul, problematizarea, învăţarea
prin descoperire, jocul exercițiu;

MATERIALE DIDACTICE ŞI MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: imagini cu pisici,


acuarele, burete, scoica cu nisip umed
FORMA DE ORGANIZARE: în grupuri mici de copii, individual, frontal

MODALITATI DE EVALUARE : grupuri mici, individual și frontal

SCENARIUL ACTIVITATII

În urma discuțiilor purtate cu copiii în cadrul ADP-urilor am aflat informații utile pentru
a desfășura următoarele activități :

La Știință voi desfășura activitatea experiențială DȘ- convorbire după ilustrații, « Rase
de câini și pisici » (activitate recuperatorie). Voi cere copiilor să descrie imaginea, să
denumească rasa de câine/pisică, să enumere câteva caracteristici ale acestei rase (mărime,
culoarea blănii) precum și câteva reguli de îngrijire ale acestora.

La ARTĂ copiii vor putea să picteze la șevalet pisica persană utilizând tehnica
ștampilării. În cazul în care există copii care nu au finalizat lucrările dimineață aceștia vor avea
posibilitatea să le finalizeze în decursul după-amiezei.

La Nisip și apă copiii vor amprenta nisipul umed urme de câini și le vor denumi.

La Centru Joc de Rol voi desfășura jocul Șoarecele și pisica pe parcursul căruia voi
consolida deprinderea motrică târârea pe palme și genunchi, deprindere predată în cadrul
activității experiențiale DPM.

În final copiii vor desfășura activității liber alese în centrele de activitate.

S-ar putea să vă placă și