Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:26.05.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Gura-Solcii
CLASA: Pregătitoare
PROPUNĂTOR:Prof.înv.primar: Șpac Doina-Mioara
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ:,,Prieteni necuvântători”
SUBIECTUL:Sunetul și litera „Z și z”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
TIPUL LECȚIEI : însușire de noi cunoștințe

DISCIPLINE INTEGRATE ÎN LECŢIE: Comunicare în limba română


Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Dezvoltare personală
COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română:

 1.2- Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt,rostit clar și rar;
 1.3- Identificarea sunetului iniţial şi final dintr-un cuvânt,a silabelor și a cuvintelor din propoziții rostite clar și rar;
 3.1- Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar;
 4.1- Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate;
Arte vizuale și abilități practice:
 1.1-Sesizarea semnificației unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen, pictura, modelaj, colaj, film, desen animat, care reflectă un context familiar;
Matematică şi explorarea mediului::
 1.6 Utilizarea unor simboluri matematice în reyolvarea unor sarcini;

1
SCOPUL:Participarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării şi schimbului de idei

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Pe parcursul şi la sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili:

 O1 - să dea exemple de cuvinte ce conțin sunetele învățate;


 O2– să identifice sunetul nou învățat în cuvintele date ;
 O3 - să precizeze locul sunetului "z" în structura unor cuvinte; obiectivul este considerat realizat dacă elevii identifică două poziții;
 O4- să încercuiască litera corespunzătoare sunetului nou învățat; obiectivul este considerat realizat dacă elevii încercuiesc cel puțin o literă mare și una
mică;
 O5 - să coloreze litera nou învățată,dar si alte litere deja învățate,respectând un cod de culori.
 O6 – să citească silabe și cuvinte formate din literele învățate.

STRATEGII DIDACTICE:
-METODE ŞI PROCEDEE:, conversaţia, explicaţia, observația, exerciţiul, demostrația, învățarea prin descoperire.
-MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: planșă cu litera Z/z auxiliar, cartonașe cu imagini, jetoane cu silabe, ecusoane ,,smile face,,.
-FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi.
-RESURSE TEMPORALE: 35 min + 15 min. activități recreative.
-RESURSE UMANE: 12 elevi.
BIBLIOGRAFIE:

„Ghidul cadrului didactic- clasa pregătitoare”, EdituraSinapsis, 2016


Vasile Molan (2016) ,, Didactica disciplinelor Comunicare in limba română şi Limba şi literaura română din învăţământul primar”, Ed. Minisped,
Bucureşti,Ediţie revizuită ,actualizată şi completată;

2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

3
Nr. ETAPELE Ob. Conţinutul ştiinţific Strategii didactice
crt. LECŢIEI etapei
Metode şi Mijloace de Forme de EVALUARE
procedee invăţămant organizare
1 Moment -Pregătirea materialelor necesare
organizatoric desfăşurării lecţiei.
Se creează un climat de prietenie
şi colaborare prin ,, Intâlnirea de
dimineaţă’’
D.P I.Salutul
O 10 ,,Bună dimineaţa copii!”,,Bine aţi conversația Capacitatea de
venit!”Cum vă simţiţi azi?” interrelaţionare
frontal
şi a schimbului
II.Calendarul naturii. de idei
Acum suntem in anotimpul......
(primăvara).Se identifică ziua,se
precizează data,se descrie ziua Capacitatea de
din punct de vedere meteorologic. a participa cu
interes la
III.Prezenţa dialoguri
Copiii se numără în şir pentru a simple,in
vedea dacă sunt toţi copii prezenţi diferite
contexte de
IV.Noutăţile zilei comunicare
Astăzi avem musafiri.Au venit să
observe activităţile pe care noi le
desfăşurăm de aceea vă rog să fiţi
atenţi la explicaţiile mele,să
ridicaţi mâna când stiţi răspunsul
şi să rezolvaţi corect toate
exerciţiile.
2 Pe tabla mică magnetică este Conversația Jocul Frontal Capacitatea de
desenat ,,Copacul cu litere”.In didactic,,Copacul citire a unor
Reactualizarea O1 Individual
copac sunt literele învăţate:A, a, cu litere” litere,silabe,
cunoștințelor
M, m ,I. i ,U, u, R, r ,E, e, N, n, T, Explicația cuvinte scrise
Silabe
4 t, O, o, C, Ă, â, P, p, L, l, S, s, V, cu litere de
v, Ș, ș, F, f, G, g, B, b, D, d, H, h, Litere tipar
J, j; Tabla magnetică

S-ar putea să vă placă și