Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA:

ȘCOALA:

CLASA: a III-a

PROF. ÎNV. PRIMAR:

ARIA CURRICULARĂ: Educație fizică, sport și sănătate

DISCIPLINA: Joc și mișcare

UNITATEA TEMATICĂ: Jocuri în aer liber

SUBIECTUL: Jocuri de mișcare în aer liber


TIPUL LECȚIEI: mixtă

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1 - aplicarea deprinderilor locomotorii în cadrul unor jocuri de întrecere

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 - să efectueze exerciţiile de încǎlzire, în vederea pregǎtirii organismului pentru efort, pe baza demonstrației și a explicațiilor
primite;
O2 - să execute corect jocurile studiate în lecţiile anterioare ,pe baza experienței acumulate;

1
O3 - să respecte etapele de executare a noului dans ( zumba, I like it)
O4- să manifeste corectitudine în executarea mișcărilor.

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exercitiul
Mijloace didactice: boxa, cercuri, creta colorată,fluier
Forme de organizare: frontal, pe echipe

BIBLIOGRAFIE :
*** MEN (2014). Programa școlara ”Joc si miscare” pentru clasele a III-a și a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014 ,
București

Strategii didactice Evaluare


Etapele Conţinuturi Metode si Mijloace Forme de

lecţiei/Obiective procedee organizare

I. Moment Se asigură un conditiile optime, pentru o buna Frontal


organizatoric desfăşurare a activităţii.
(5 minute)  Adunarea şi alinierea colectivului
Alinierea
 Verificarea echipamentului şi a stării elevilor pentru Observarea

2
de sănătate Conversaţia începerea orei sistematică
de joc și
 Exerciții pentru captarea atenţiei mișcare
colectivului:
  Frontal
Elevii vor executa comenzile primite :
-mâna dreaptă sus ;
-mâna stângă la piciorul drept ;
- mâna dreaptă la spate ;
- mâna stângă pe cap.

Ruperi de rânduri şi adunarea în următoa-


rele formaţii:
- în linie pe două rânduri;
- în coloană pe două şiruri(fete,baieti);
- în linie pe un rând;

VARIANTE DE MERS: Formatie in


 mers normal cerc Observarea
II. Încǎlzirea  mers pe vârfuri, alternat cu mers Explicația sistematică
organismului ghemuit în tempou variabil ( Uriaşii şi Demonstratia

3
pentru efort piticii ) Exercitiul Formatie in
(7 minute)  mers în cadenţă( Trec soldaţii) coloana
O1
VARIANTE DE ALERGARE:
 Zborul avioanelor Explicația
Execitiul Frontal
La acest exercitiu se aleargă în tempo ușor în
cerc și/ sau descriind cifra 8. Brațele sunt
Observarea
ținute ca aripile unui avion. Pentru a mări
sistematică
eficiența acestui exercițiu, “zborul” se va face
cu “motorul” zumzăind.
Creta pentru
 Alergare în triunghi
trasarea celor 2 grupe
doua

Colectivul este împărţit în două grupe. triunghiuri

Pe laturile unui triunghi, marcat vizibil la


colţuri, se va alerga din latură în latură. Pe o
latură alergare cu genunchii la piept, pe
cealaltă alergare cu pendularea gambei înapoi,
iar pe ultima mers liber pentru revenirea
organismului.

Complex de exerciţii libere:

4
Ex.1. – stând cu mâinile pe șold:
 rotiri ale capului spre dreapta.
 rotiri ale capului spre stânga;
Ex.2. – stând depărtat cu brațele sus:
 rotiri simultan de brațe înainte;
 rotiri simultan de brațe înapoi;
Ex.3. – stând:
 mâinile pe șold;
 mâinile pe umăr;
 ridicare pe vârfuri cu brațele sus;
Ex.4. – stând depărtat cu mâinile pe șold:
 îndoiri ale trunchiului spre stânga;
 îndoiri ale trunchiului spre dreapta;
 îndoirea trunchiului înainte, palmele
ating solul;
 extensia trunchiului cu brațele sus.
III.Repetarea Joc nr. 1:  Poșta merge
jocurilor Toți copiii sunt dispuși în formație de cerc cu Conversaţia Creta Observarea
învǎțate disatnțare între ei. In jurul picioarelor fiecare Exercitiul Formatii in cerc sistematică
( 10 minute) își desenează un cerc. In mijlocul cercului Jocul
O2 mare se află un copil care are rol de "Poștaș".
La începerea jocului poștașul strigă: „Poșta

5
merge de la ...(Andrei) la …(Maria)!" Cei care
și-au auzit numele trebuie să treacă repede
unul în locul celuilalt fără să se atingă. In Aprecieri
timpul acesta poștașul caută să ocupe unul verbale
dintre cele doua cerculețe. Acela care rămâne
fără cerc, rămâne „poștaș" și jocul continuă. Frontal
Dacă poștașul nu reușește să ocupe nici un
cerculeț, continuă jocul și strigă o altă Observarea
pereche. sistematică
Moment de relaxare Conversaţia
Copiii stau în cerc. La comanda ”Umflă Exercitiul
balonul” copiii vor mima suflarea în Jocul Popice
balon.La comanda ”Balonul s-a spart” copiii Cercuri
vor imita sunetul scos de balon
ssssssssssssssss-poooooooooooc si vor ridica Pe echipe
brațele sus. Aprecieri
Joc nr. 2 : Ștafeta cu ocolire de obstacole verbale
Elevii sunt organizați în 3 echipe. Se
stabilește traseul și se prezintă obstacolele-
popicele și cele trei cercuri. Pe rând, echipele Pe echipe
se aliniază la start. La semnal, primul elev din
echipă pornește în alergare ,ocoleste popicele,

6
sare în cele trei cercuri așezate pe traseu,
aleargă spre următorul din echipa sa și predă
ștafeta. Următorul jucător nu are voie să
pornească decât după ce coechipierul ajunge
la linia de pornire. Echipa care reușește timpii
cei mai buni, câștigă.
Moment de relaxare
Copiii stau în coloană câte unul (cele 3 echipe
de mai sus). Se vor pune în mișcare ,pe teren,
dirijați de către primul elev din fiecare
coloană.(1-2 minute).

IV.Anunțarea Elevii vor fi anunţaţi că vor învăţa un dans , Frontal Observarea


temei și a (zumba, I like it) care se va realiza pe fond Boxa sistematică
obiectivelor muzical.
( 1 minut) Se explicǎ elevilor mișcările de dans în
V. Dirijarea ordinea executării lor. Observaţia
învățării  Demonstrația
Explicarea noului Conversaţia
Se exemplifică de cadrul didactic, apoi de
joc Explicaţia
către un copil dansul.
( 2 minute ) Demonstraţia
.
O3
 Executarea

7
Se execută o dată, de probă, pentru înțelegerea
coregrafiei.
Zumba se va repeta de 2-3 ori.
 Evaluarea
Elevii claselor pregătitoare și I sunt invitați să
execute dansul alături de colegii lor de la clasa
a III-a, cei din urmă reprezentând modelele.
Elevii sunt solicitati să analizeze randamentul
fiecărei clase.
Executarea Se fac aprecieri asupra modului de execuție a
noului joc mișcărilor.
(10 minute) Aprecieri
verbale

O4
O5
VII.Revenirea Se face prin intermediul jocului “Simone Conversaţia In perechi Aprecieri
organismului spune”. Copiii sunt așezați pe doua siruri față Exercitiul verbale
(5 minute) în față. Invățătorul le dă diferite comenzi:
„ Simone spune … Măna pe cap! Măinile în
șold! Invârtiți-vă! Stați într-un picior”. Cei ce
respect comenzile sunt considerați câștigători.
VIII. Concluzii, Cele trei cadre didactice apreciază activitatea Conversația Frontal Aprecieri

8
aprecieri și elevilor şi acordă sfaturi pentru coregrafiile verbale
recomandări viitoare.
( 5 minute) Se face alinierea, salutul şi părăsirea terenului
de sport în mod disciplinat.

S-ar putea să vă placă și