Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.04.2016
UNITATEA DE INVATAMANT: Gradinita Fratila
GRUPA: Mijlocie
PROF. INV. PRESCOLAR: Aliman Mariana
TEMA ANUALĂ: “Cand/cum si de ce se intampla?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: “Primavara, vino iara!”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: “Buchetul de flori al primaverii.”
ALA I ( activitati pe centre de interes): Joc de masa+ Stiinta
TEMA ACTIVITĂŢII: “Flori de primavara”
Joc de masa: Puzzle
Stiinta: „Floricele” (sortare dupa culoare)
Scopul( Stiinta): -Formarea deprinderii de a grupa floricele dupa anumite criterii;
-Dezvoltarea vitezei de executie si a indemanarii;
-Verificarea cunoştinţelor dobândite în activităţile anterioare , referitoare la anotimpul primăvara;
Scopul ( Joc de masa ): -
-Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi;
- Reusita asamblarii jocului de puzzle.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii copiii vor fi capabili:
-să sorteze dupa culoare floricele formand multimi; obiectivul este realizat dacă toţi copiii sunt capabili să sorteze
în mod corect floricelele;
- sa recunoasca tipurile de flori si sa le numeasca;
- sa manifeste spirit cooperant in activitatea de grup;
- sa inteleaga si sa execute sarcinile de lucru;
- sa pastreze curatenia la masa de lucru;
- sa colaboreze cu colegii pentru asamblarea pieselor de puzzle.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul.
Material didactic: coli carton, jetoane reprezentand floricele, puzzle.
Forma de organizare: frontal şi individual

BIBLIOGRAFIE:
 „Curriculum pentru învăţământ preşcolar”, M.E.C.T., 2008

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL STRATEGII
CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC AL ACTIVITĂŢII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
1. Pentru o bună desfăşurare a activităţii se iau următoarele
Moment măsuri:
organizatoric  aerisirea sălii de grupă;
 pregătirea materialelor didactice necesare;
 intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.
2.
Captarea atentiei Introducerea in activitate se va realiza printr o scurta
expunere prin care educatoarea le va spune si le va arata Explicatia
copiilor materialele si le va explica cum va trebui sa
lucreze si ca la terminarea lucrarilor vor primi si Observarea
recompense. comportament
ului copiilor
3.Anuntarea temei Educatoarea va anunta jocurile si activitatile ce urmeaza a
fi desfasurate in fiecare centru de interes, se vor intui Conversatia
materialele, iar copiii vor merge la centru pe care si l a ales
fiecare.

Pentru fiecare centru se vor purta discuţii referitoare la Conversatia


ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la
4. Desfasurarea dispoziţie şi modul de utilizare a ustensilelor.
activitatii Se reaminteşte copiilor comportamentul pe care trebuie
să-l aibă în cadrul acestor activităţi:
- vorbim în şoaptă pentru a nu deranja pe alţii; Explicatia
- lucrăm frumos, să nu pătăm, să utilizăm cu grijă
materialele;
- apreciem şi protejăm lucrările făcute de colegi ; Evaluare orala
Copiii se organizează în centrul dorit, intuiesc şi se
familiarizează cu materialele pregătite .

La sectorul JOC DE MASA copiii vor trebui sa realizeze Demonstratia


lucrarea prin asamblarea puzzelului.

La sectorul STIINTA, copiii vor sorta floricelele dupa


forma, dimensiune si culoare asociind numarul Observatia
floricelelor cu cifrele corespunzatoare.

Se vor face exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai Exerciţiul


mâinii: închiderea şi deschiderea pumnilor, mişcarea
degetelor, rotirea pumnilor, bătăi din palme, spalam batista,
scuturam batista, cantam la pian, pica ploaia.
Pe tot parcursul activităţii se vor asigura condiţiile
optime pentru realizarea sarcinilor propuse.
Educatoarea trece pe langa fiecare copil pentru a verifica
daca lucreaza corect si pentru a l ajuta daca este cazul. Audiţia
În timpul lucrărilor, copiii vor asculta cantecele de muzicală
primavara.
5. Se cere copiilor să facă aprecieri şi autoaprecieri, Aprecieri
Evaluarea activitatii exprimând opinii referitoare la modul cum s-a lucrat, Conversaţia verbale
şi la rezultatele pe care le-au obţinut.

6. Se vor face aprecieri stimulative de către educatoare cu Conversaţia Aprecieri


Incheierea activitatii referire la fiecare grup în parte şi se vor nominaliza stimulative
copiii care s-au remarcat.

S-ar putea să vă placă și