Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Didactic Doamna Jiji
Proiect Didactic Doamna Jiji
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR. VERIGI CONŢINUT FORMAŢII INDICAŢII
CRT. (ETAPELE -MIJLOACE DE REALIZARE- DOZARE DE METODICE EVALUARE
LECŢIEI) LUCRU
ŞI DURATĂ
1. Organizarea -alinierea; -20’’ -
colectivului de elevi -raportul; -20’’ Receptivitatea
(3 minute) -salutul; -10’’ -în linie pe un -„Drepţi!” şi interesul
-controlul echipamentului şi -10’’ rând elevilor.
verificarea stării de sănătate; -Răspunsul adecvat
-anunţarea temelor şi a -20’’ -„La stân-ga!” la comenzi.
obiectivelor; -40’’ -„La dreap-ta!”
-exerciţii de întoarceri de pe loc la
stânga şi la dreapta.
2. Pregătirea a). Mers şi variante de mers: -„Cu stângul înainte,
organismului pentru -mers normal; MARŞ!”
efort -„Nu tropăiţi! Spatele -Corectitudinea
(5 minute) drept! Mişcă braţele!” execuţiei variantelor
-mers pe vârfuri cu braţele întinse -„Sus braţele!” de mers şi de
sus; a). 2 min. -în coloană alergare.
-mers pe călcâie cu braţele câte unul -„Îndreaptă spatele!” -Observarea
încrucişate la spate; sistematică.
-mers ghemuit cu palmele pe -„Genunchii apropiaţi! -Frecvenţa de
genunchi; Palmele se sprijină pe execuţie a mişcărilor.
genunchi!” -Amplitudinea
-mers cu mişcări de relaxare; -„Trageţi aerul pe nas şi actului respirator,
îl daţi afară pe gură! La coordonarea lui cu
un pas inspirăm, la mişcarea braţelor şi
următorul expirăm!” păşirea picioarelor.
b). Alergare şi variante de
alergare: -„Nu tropăiţi! Păstrează
-alergare uşoară; distanţa!” -Aprecieri
-alergare de viteză; b).2 min. -în coloană -„Sus genunchii! Mişcă individuale şi
-alergare cu genunchii sus; câte unul braţele! Gura închisă!” colective.
-„Călcâiele la şezută! -Răspunsul adecvat
-alergare cu pendularea gambei Gura închisă!” la comenzi.
înapoi; -„Din alergare uşoară, la -Amplitudinea
-alergare cu schimbare de direcţie; semnalul fluierului actului respirator,
schimbăm direcţia de coordonarea lui cu
alergare. Ultimul devine mişcarea braţelor şi
primul!” păşirea picioarelor.
-„Mişcă braţele! Păstrează
-alergare cu pas adăugat; distanţa!” -Încadrarea în ritmul
*Variantele de alergare se impus. Amplitudinea
alternează cu mersul mişcării braţelor şi
normal. oprirea la comandă.
-„Trageţi aerul pe nas şi
-exerciţii de respiraţie; îl daţi afară pe gură! La
un pas inspirăm, la
următorul expirăm!”
1 min. -în coloană -„Menţine cadenţa!
-mers în cadenţă şi formarea câte trei Spatele drept! Nu tropăiţi!
coloanei de gimnastică. -„Prin centru, câte trei,
MARŞ!”
-„Atenţie! Stai!”
*Se ia distanţă în lungime
şi în adâncime.
*Întoarceri pe lungimea
coloanei de gimnastică
pentru formarea formaţiei
de lucru 3 x 5.
3. Influenţarea selectivă Complex de exerciţii cu steguleţe:
a aparatului I : P.I. -stând depărtat, cu câte un -„Prin săritură, depărtat,
locomotor -în coloană LUAT!”
(8 minute) steguleţ în fiecare mână: câte cinci
*Tempoul de execuţie -Corectitudinea
3x 8t este lent. execuţiilor.
T- aplecarea capului spre stânga; -Localizarea mişcării
T-revenire la P.I.; la nivelul articulaţiei,
T-aplecarea capului spre dreapta; cap-gât, amplitudinea
T-revenire la P.I.; mişcării.
T-aplecarea capului înapoi;
T-revenire la P.I.;
-Coordonarea
T-aplecarea capului înainte;
3x 8 t -„Prin săritură, picioarele mişcărilor la întregul
T-revenire la P.I.
apropiate, LUAT!” colectiv şi echilibrul.
-„Privirea înainte! Braţele
II: P.I. -stând , cu câte un steguleţ
întinse! Vârful apăsat!” -Observarea
*Contactul cu solul pe sistematică.
în fiecare mână:
toată talpa.
în jos 3x 8 t
în fiecare mână:
T-T-sărituri cu picioarele
depărtat în lateral şi apropierea lor
cu balansarea steagurilor prin
lateral sus-jos;
T-inspiraţia-steagurile sus;
T-expiraţie-steagurile jos.
-desfăşurarea coloanei de
gimnastică şi depunerea obiectelor
portative.