Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Data: 08.11.2016
Clasa: a IV-a ,,E”
Învățător: Corghencea Nina
Disciplina: Științe
Modulul: Minunea minunilor-omul
Subiectul:Inima
Tipul lecție: de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor

Competențe specifice:
Receptarea informațiilor științifice;
Explorarea și investigarea lumii înconjurătoare;

Subcompetențe:
2.2.Explorarea pe baza de planșe ,imagini,mulaje a componentelor organismului uman;
2.3.Relevarea importanței vitale a organelor interne pentru om;
2.7.Adoptarea de reguli și respectarea acestora pentru menținerea și dezvoltarea unui corp armonios;
Obiective operaționale:
O1-Să determine locul unde i se află inima;
O2-Să înregistreze bătăile inimii sale prin luarea pulsului;
O3-Să explice rolul inimii și al sângelui în viața omului;
O4-Să completeze ideile unei scheme;
O5-Să folosească în discuție terminologia științifică;
O6-Să stabilească activități care ar contribui la întărirea inimii și la circulația normală a sângelui;
Strategii didactice:
Metode și procedee didactice: analiza, puzzle-ul, exercițiul, lucrul creativ, expunerea.
Forme de activitate: frontală, lucrul în perechi, activitate în echipe.
Materiale: imagini, manualul de Științe, fișe, tabla interactivă, calculatorul.
Bibliografie:
Curriculum școlar: clasele I-IV, Ministerul Educației al RM- Chișinău, 2010
Ghid de implimentare a curriculumului modernizat pentru treapta primară de învățământ, ME al RM, Chișinău, 2011
Zinaida Galben-Panciuc,Svetlana Galben,Științe manual pentru clasa a IV-a, Editura Prut Internațional, 2013
www.didactic. ro
Obiective
Eveni-
mente Strategii didactice
instruc-
ționale
Conținuturi educaționale Metode și Forme de Mijloace de
Metode de
evaluare
procedee activitate învățământ
operaționale

Evocarea Salutul
Captarea atenției Aprecieri
Am doi căluşei verbale
Cutreier lumea cu ei.(picioarele) Dialogul dirijat Frontal
-Numiți componentele corpului nostru datorită căror ne putem
deplasa.
Verificarea temei de acasă
Joc didactic
 Cubul darnic vă oferă cuvinte.Formulați idei, folosind Tabla
O5 Frontal Observația
cuvântul primit .
interactivă
O4  Completați schema cu noțiunile ce lipsesc.
(scheletul,mușchii)

-Cele mai plastice mișcări le realizăm pe fundal muzical.Vă


Realizarea propun să audiem niște sunete,poate chiar recunoașteți această
sensului piesă.(Sunetele bătăilor de inimă)
Aplicație
-Cum fiecare din voi poate să simtă aceste bătăi?(Mâna la piept) Aplicație Autoaprecier
O1 -Ce se întîmplă cu inima ta când depui un efort fizic?(5 așezări) Lupe ea
-Pulsațiile inimii se simt la gât și la încheietura mâinii.(100 bătăi Frontal
O2 pe minut la copii,60-80 la maturi)
-Cercetați cu lupa pielea mâinii.Ce observați?(vase sangvine)

Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor


Conversația
-Ce știți despre inimă? euristică

5.situat în ...(cutia 1.organ ...(intern)


toracică)
O4
2.de mărimea Frontal Aprecieri
...(pumnului) Harta verbale
conceptuală Tabla
4.format din...(mușchi) interactivă

3. în formă de ...(pară)

Povestesc despre structura inimii,arătând la planșă. Explicația Frontal


Demonstrația Planșa
-Care este funcția inimii?

Atelierele experților.Elevii citesc informațiile și comunică ce au


aflat nou.

I-Valvele inimii(funcționarea inimii-filmuleț) Fișe cu


O3 II-Vasele sangvine(imagine) informații
III-Circuitul mare,circuitul mic(planșă) Activitate în Tabla
IV-Sângele Frontală
grup interactivă
V-Grupele de sânge(Ce faci când îți curge sânge din nas?p.33M)
VI-Bolile inimii(stetoscop) Stetoscop
Filmuleț
Cutia întrebărilor
De ce unii oameni sunt răi la inimă?
Care organ este mai important creierul sau inima? Frontal
Brainstorming Cutia cu
Cu ce putem asemăna vasele sangvine ce împânzesc corpul?
întrebări
Să resuscităm bolnavul,aranjând corect piesele.
Reflecția Se formează grupuri după criteriul culorilor inimioarelor Joc didactic Tabla Aplauzele
repartizate în pauză. interactivă colegilor
O6 Grupul Medicilor Activitate în
Scrieți o listă de sfaturi pentru sănătatea inimii. echipă
Grupul Savanților
Selectați cele mai interesante 3 curiozități despre inimă(M.p.110) Fișe
Grupul Scriitorilor Multiple
inteligențe Stetoscop
Explicați expresiile frazeologice propuse.
a-și lua inima în dinți- Lupă
a-i râde cuiva inima-
a i se rupe cuiva inima- Pană Scaunul
a avea inimă de piatră-
a lucre cu tragere de inimă- Calculator prezentatoru
Grupul Matematicienilor lui
Calculați cîte bătăi a efectuat inima voastră pe durata lecției de Hîrtie
științe. colorată
Grupul Artiștilor
Creați un poster ,,De la inimă la inimă”din elementele propuse.
Frontal
O5 Generalizarea lecției
Inimioara s-a întristat pentru că unii copii nu au fost destul de
activi la lecție.Să-i schimbăm dispoziția prin ideile ,concluziile Inimioare
pe baza lecției de azi.(Elevii scriu pe inimioare cu lipici ideile și Propoziții
le aranjează în jurul inimii triste, citindu-le.Inima se înveselește.) lacunare

Tema pentru acasă De studiat tema din manual,de completat


Caietul elevului la tema respectivă;De citit textul,,Inima
perfectă”
;
Care organ e mai important :creierul sau inima?

De ce unii oameni sunt răi la inimă?

Cu ce putem să asemănăm vasele sangvine ce


împînzesc corpul?
Grupul Medicilor
Sfaturi pentru o inimă sănătoasă.
Grupul Scriitorilor
Explicați sensul expresiilor:
a-și lua inima în dinți-
a-i râde cuiva inima-
a i se rupe cuiva inima-
a avea inimă de piatră-
a lucra cu tragere de inimă-
Grupul Savanților
Alegeți cele mai interesante 3 curiozități despre
inimă de la pagina 110 și le prezentați colegilor.
Grupul Matematicienilor
Calculați de câte ori a bătut inima voastră timp de o
lecție(45 minute).
Grupul Artiștilor
Creați un poster cu genericul ,,De la inimă la
inimă”din materialele propuse.

S-ar putea să vă placă și