Sunteți pe pagina 1din 5

INSTITUȚIA PUBLICĂ ȘCOALA PRIMARĂ HÎRBOVĂȚ

PROIECT DIDACTIC LA
DEZVOLTAREA PERSONALĂ

Subiectul:„Trăiască Republica Moldova la


cei 30 ani de independență ”

Învățătoare: Sucitu Marina,


gr.did. doi
Data: 01.09.2021
Clasa: a III-a ,,A”
Învățător: Sucitu Marina
Disciplina: Dezvoltare personală
Durata: 45 minute
Subiectul: ,,Trăiască Republica Moldova la cei 30 ani de independență! ,,
Tipul lecției: mixtă
Tipul evaluării: evaluare formativă interactivă (EFI)
Unităţi de competențe:
2.3. Estimarea posibilităţilor de învățare de la cei din jur și de informare în baza modelelor din comunitate.
4.1. Identificarea punctelor forte personale şi ale aspectelor ce necesită dezvoltare.
4.2. Aprecierea valorii muncii personale şi a celorlalţi.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil să:
O1- să recunoască simbolurile de stat, utilizând imaginile date;
O2- să numească sărbătorile naționale importante, identificând rolul acestora;
O3- să descrie monumentele/locurile istorice , analizând imaginile date;
O4 - să manifeste interes și respect pentru istoria neamului prin cunoașterea acestuia;
Strategii didactice:
 Metode și procedee: ascultare activă,conversația, demonstrația, , observația, descoperirea, explicația , jocul didactic, metoda 3-2-1, cubul,
braistorming, clustering, graficul CCC, acrostih, banca cu informații.
 Forme de organizare a activității: frontal, individual.
 Resurse didactice: TIC, cuvinte încurajatoare, cariocă, creion simplu,fișe cu copii, flori, spice, nourași,cuvinte, imagini, baloane.

RESURSE BIBLIOGRAFICE
1. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa I-IV, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, Chișinău 2018.
3. Curriculum național.Învățământul primar, Chișinău 2018.
Resu Strategii didactice
Momentele rse Obiec Met., Mijloace Forme
Activitatea învățătorului și a elevilor Evaluarea
lecției de tive proced,
timp tehnici
Evocarea  Momentul organizatoric.
1 La tablă este scris: BINE AȚI VENIT! Salutul Frontal Aprecieri
Elevii s-su așezat în bănci. verbale
 Cuvântul învățătorului: Ascultare Calculator
Din nou calendarul perindă a activă
O filă ce trece-n trecut
Și toamna se uită-n oglindă
Septembrie iar a început.

Cu-n clopoțel, septembrie, și-o floare


Cu-n zîmbet dulce și cu-n dor nespus
Pe pragul școlii toamna ce-a frumoasă
Pe toți la școală astăzi ne-a adus. Conversa Frontal EFI
-Ce sentimente v-a cuprins la audierea aceastor versuri? ția

1 O4  Joc: Paharul din sufletului meu. Vor alege paharul ce arată starea Joc did. Calculator
sa la moment.(curiozitate, optimism, bucurie, euforie,tristețe,
frică)

2  La tablă sunt câțiva nourași cu cuvinte. Elevii trebuie să Salata de Fișe- Frontal EFI
descopere tema lecției: TRĂIASCĂ REPUBLICA MOLDOVA LA cuvinte nourași
CEI 30 ANI DE INDEPENDENȚĂ !
Realizarea  Anunțarea temei și a obiectivelor lecției.
sensului Explicați Calculator Frontal
1 O1  Explicația cuvintelor din DEX: Independență, Suveranitate. a

3 O3  Discuții asupra sărbătorii naționale: Ziua Independenței în baza Conversaț Frontal Aprecieri
unor imagini (activitățile ce sunt desfășurate în acea zi- jocuri, ia Calculator verbale
monologuri, imagini, expozișii,concerte ș.a.). Observați
a
2 O4  Joc: ,,Cum mai putem spune,, .Completarea clusteringului cu
Joc did. Calculator Frontal
sinonimele cuvântului patrie.(neam, vatră, țară, casă, loc
cunoscut,popor, stat, teritoriu, regiune,moșie, națiune) Clustering Calculator Frontal Aprecieri
1 O4  Discuții :La ce ne gândim când auzim Moldova? Braistormi verbale
ng
2 O1  Completarea tabelului cu părea proprie referitor Moldova. Graficul Calculator Frontal
Ce știu? Ce vreau să știu? Ce am aflat? CCC

2 O2  Recunoașterea simbolurilor de stat. La tablă sunt afișate Descoper Imagini Frontal Aprecieri
simbolurile statului. Elevii vor numi și explica ce cunosc despre irea verbale
ele.

1 O2  Audiția imnului Republicii Moldova. Audiția Calculat Frontal


Reamintirea regulilor în timpul audierii imnului de stat. or

2  Legenda Moldovei-audiția și vizionarea ei. Audiția

2 O4  Completarea acrostihului cu fiecare literă a cuvântului Moldova, Acrostih Frunze – Frontal EFI
răspunzând la întrebarea: Cum este țara noastră? fișe
M-mică, mândră; O-ordonată,omenoasă; L-luminoasă; D-
darnică,dragă, dulce; O- ospitalieră; V-verde, visătoare; A- agrară.
Banca cu Calculator
1 O1  Informații despre capitala țării Chișinăului și sectoarele lui. Frontal
informaț.
3 O4  Joc:,, Îmi cunosc țara,,
Joc did. Harta,
În față fiecare au câteva spice de grâu cu un nume de orășel-raion Individu Aprecieri
din Modova. Vor atașa spicele pe hartă la locul potrivit. fișe- al verbale
spice
2 O4  Continuarea excursiei prin Moldova despre cetățile, teatrele cât și Calculator
Descoper
oameni de cultură, președinții care au activat. imagini Frontal
irea
Reflecție 3 O4  Joc didactic: ,,Roata interogativă,,. La tablă este afișată o roată, Minge Frontal
Joc did.
elevii vor trebui să țintescă în roată cu mingea și să răspundă la
întrebarea care a ales-o.
Graficul Calculator
1 O2  Completarea rubricii din tabel : Ce ați aflat? Frontal Aprecieri
CCC
verbale
Met-3,2,1
3  Lucru independent :Noi suntem viitorul! Fișa Individu
Fiecare elev are în față drapelul RM, ei vor trebui să-l coloreze apoi -copil al
să îl completeze.
culoarea albastră- 3 probleme cu care se confruntă RM;
galbenă-2 soluții de rezolvare a lor;
roșie- un mesaj/sfat oamenilor din țară.
Joc did. Cubul Frontal EFI
2 O4  Joc : Cubul evaluatorului curios. Cubul

 Audierea poeziei:,, Țara mea” de Mihai Vîlcu și o povață pentru Audiția Calculat
copii de I.L.Caragiale or

2  La sfârșitul lecției se va interpreta cântecul :,,Moldova mea” de Audiția Calculat frontal


Amelia și Valentin Uzun. or,baloan
Extensie e
 Discuții cu părinții despre copilăria până la declararea
independenței RM.

S-ar putea să vă placă și