Sunteți pe pagina 1din 26

Şcoala Gimnazială ,, Gh.

Banea”

INSPECŢIE FINALĂ
PENTRU
ACORDAREA GRADULUI DIDACTIC I

Proiect de lectie integrat


CLASA I B

Prof. Înv. Primar:Perianu Elena Ramona


PROIECT DE LECȚIE

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, GH. BANEA” MĂCIN


DATA: 16.04.2018
CLASA: I B
ARIA CURRICULARA: Limbǎ şi comunicare
DISCIPLINA: COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
DISCIPLINELE VIZATE: Comunicare în limba românǎ
Arte vizuale şi abilitǎţi practice
Muzică și miscare
UNITATEA DE INVĂŢARE :,, Ne mișcăm, ne plimbăm, călătorim”
FORMĂ DE REALIZARE: activitate integrată
CONŢINUTUL ÎNVĂŢĂRII: “Grupul de litere “che ” (de tipar şi de mânǎ)
TIPUL LECŢIEI: predare-invǎţare-evaluare;
DURATA: 2 ore(2 x 45 min)

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicare în limba română
1.1. să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral;
1.3. să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt si sunetele dintr-o silabă;
2.1. să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date;
3.1. să identifice litere, grupuri de litere, silabe, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit ;
3.4. să citească în ritm propriu un text;
4.1. să scrie corect litere, silabe, cuvinte;
4.2. să scrie corect, lizibil si îngrijit propoziţii scurte.

Arte vizuale şi abilitǎţi practice


2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct

Muzică și mișcare
2.1 Cântarea individuală sau în grup asociind mișcarea sugerată de text și de ritm
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A Cognitive:
OC1 –să identifice, în cel mult 1 minut, literele din care este compus grupul de litere ,, che”, prezentat pe planșa suport;
OC2 – să scrie grupul de litere ,, che”, realizând coret legătura dintre literele din care este acesta compus;
OC3 – să pună în corespondență cu imaginile corespunzătoare, prezentate cu ajutorul videoproiectorului, cel puțin două dintre cuvintele care conțin grupul de litere
,, che”;
OC4 – să descopere cel puțin un cuvânt care coține grupul de litere ,, che”, fără a avea la dispoziții imagini suport;
OC5 – să despartă correct în silabe cel puțin un cuvânt dintr-o propoziție dată, fără sprijinul cadrului didactic;
OC6 – să stabilească singur, fără spijinul cadrului didactic, poziția grupului de litere ,, che” pentru cel puțin unul dintre cuvintele date;
OC7 – să alcătuiască propoziții cu cel puțin două dintre cuvintele care conțin grupul de litere ,, che”, într-un interval de 1-2 minute;
OC-8 – să citească în ritm propriu, enunțuri sau texte scurte, care conțin cuvinte cu structură fonetică simplă, scrise cu litere de tipar
.

B Psihomotorii:
OPM 1– să-şi dirijeze efortul oculomotor către centrul de interes vizat de învăţător;
OPM 2 – să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii

C Afectiv:
Stimularea interesului elevilor pentru învățarea citi-scrisului
.

a) METODE ŞI PROCEDEE:
Metoda fonetică analitico – sintetică, observaţia, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, munca independentǎ, jocul didactic

b)MIJLOACE DIDACTICE:
jetoane siluete polistiren, tabla; planşă cu grupul de litere „che”, caiet auxiliar; fișă citire; plicuri; creioane colorate; video proiector calculator, markere

c)FORME DE ORGANIZARE:
- activitate frontală,
- activitate individuală,
-activitate în perechi.
- activitate pe grupe
SCENARIUL DIDACTIC
PRIMA ORĂ

Etapele Ob Timp Conţinutul lecției Strategii didactice Evaluare


activitǎţii op Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment 1 min Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei: Conversaţia frontal
organizatoric - Pregătirea materialului didactic;
- Asigurarea liniştii şi a disciplinei pentru buna
desfăşurare a activităţii.
- Prezentarea celor patru grupe de elevi: echipa
mașinușelor, echipa rachetelor, echipa avioanelor,
echipa submarinelor
Are loc întâlnirea de dimineață, calendarul naturii,
discuții premergătoare lecției
2. Verificarea 1 min Verificarea temei pentru acasă. Se fac aprecieri și Activitate
temei observații frontală
3.Reactualizare OA 10 Joc didactic:”Reconstituie propoziţia!” Conversaţia Jetoane cu Activitate în Observarea
a cunostințelor 2 min *ordonarea cuvintelor scrise pe jetoane, pentru cuvinte grup sistematică
fiecare grupă în parte: ANEXA 1
G.1. ,, Cezar are un elicopter cu elice.”
G.2 ,, Cici are o sisternă colorată.” Joc didactic Evaluarea
G.3 ,, George zboară cu avionul în Germania.” răspunsurilor
G.4 ,, Virgil a primit o mașină cu girofare .”
Fișă de
Se amintesc grupurile de litere învățate până în prezent. scriere Activitate
Elevii sunt solicitați să ordoneze corect cuvintele și să (ANEXA 2) individuală
le scrie pe o fișă de scriere

4. Captarea 6 min Captarea atenției se va realiza cu ajutorul unei siluete Conversația Silueta frotal
atentiei sub formă de cosmonaut ..Elevii vor trebui să descopere , explicația cosmonaut
numele cosmonautului, spărgând baloanele din fața realizat din
clasei. În interiorul baloanelor se află silabe care polistiren,
alcătuiesc numele acestuia (Cos-ta-che). Acesta baloane
,,ascunde” o surpriză Imagine
Elevii vor rezolva sarcina de lucru și vor afla titlul sugerată de
lecției . propoziție
Pe baza unei imagini să alcătuiască o propoziție: (ANEXA 3)
,, Costache colorează o rachetă”
5. Anuntarea 2 min Anunț titlul lecției curente și precizez obiectivele Conversația frontal
temei si a operaționale pe înțelesul elevilor
- vom învăța grupul de litere ,, che” de tipar şi de
obiectivelor
mână,
- vom citi cuvinte, propoziţii ,
- vom scrie cuvinte şi propoziţii care conţin acest
grup de litere.
Voi scrie la tablă titlul ,,che”, ,,Che”
6. Dirijarea OC1 20 Se prezintǎ planşa suport cu grupul de litere „che”, ,, Observația Planșa Frontal
învățării min Che” de tipar si se precizeazǎ componentele acestuia suport
(litera c, h şi e). (ANEXA 4)
Se propune, elevilor, pentru început un joc:
,, OBSERVĂ, UNEȘTE, CITEȘTE”
OC3 Elevii trebuie să realizeze corespondența între imagine (ANEXA 5)
și cuvânt. Imaginile și cuvintele vor fi proiectate pe Explicația
tablă cu ajutorul videoproiectorului. Exercițiul
Videoproiec
Elevii vor da exemple de alte cuvinte care conțin în tor
OC4 alcătuirea lor grupul de litere ,, che”. marker

Elevii primiesc o fișă de citire cu textul ,, În călătorie”


Se observă imaginea din fișa de citire și se desprinde (ANEXA 6)
propoziția ,, Costache are rachetă” Metoda
Se face analiza propoziției : fonetico, Fișă de
- Din câte cuvinte este alcătuită propoziția? analitico, citire
OC5 - Se despart în silabe cuvintele. sintetică
OC6 - Se intuiește poziția grupului de litere ,, che” în
cuvânt.
- Se face citirea în șoaptă a textului;
- Se face citirea model a lecției;
OC8 - Se face citirea în lanț și integral a textului
7 . Obținerea OC7 3 min Obținerea performanței se va realiza printr-un exercițiu Explicația Jetoane cu frontal Evaluarea
performanței de alcătuire a unor propoziții cu ajutorul cuvintelor cuvinte răspunsurilor
scrise pe jetoane. Acestea se află ascunse în spatele
rachetei( Costache, veche, pereche, chenar)
8. Activitate OA 10 Elevii vor decora grupul de litere ,, che” Explicația Machetă din Activitate Aprecieri
recreativă 2 min polistiren, individuală verbale
Carton,
carioca,
ornamente
9. Încheierea 2 min Se fac aprecieri concrete privind participarea elevilor la stimulente Evaluarea
activității lecție, implicarea lor în realizarea sarcinilor de lucru . răspunsurilor
De acordă stimulente.

ORA A DOUA
Etapele Ob Timp Conţinutul lecției Strategii didactice Evaluare
activitǎţii op Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
1. Moment 1 min Se pregătesc materialele necesare pentru continuarea
organizatoric activității.
2. Dirijarea 20min Se prezintă grupul de litere,, che” mic și ,, Che” mare de Observația Plansă
învățării mână. liberă și suport
- Se intuiește fiecare literă a grupului de litere ,, che” dirijată (ANEXA 7)
și ,, Che” și se identifică elementele componente
- Se scrie pe tablă grupul de litere ,, che” Piese
Activitatea continuă cu un puzzle. Eleviivor primi puzzle Aprecieri
piese de puzzle. După ce vor face acest puzzle, vor individual verbale
OC2 obține imagini cu grupul de litere ,, che” și ,, Che” ( mici
și mari de tipar ,și mici și mari de mînă)

OPM Se scriu grupurile de litere ,, che” și ,,Che” (cu litere


1 de mână). Caiete
Se reamintește poziția corectă în timpul scrierii și se stilou
OPM fac exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii. Exercițiul
2
Se reactualizează cunoștințele referitoare la individual
încadrarea corectă în pagină: data, titlul, alineatul,
spațiul dintre litere
- Elevii scriu un rând cu grupul de litere,, che” mic de
mână și un rând de ,, Che”mare de mână
- Se verifică modul de sccriere
3. Obținerea 15 Elevii vor primi plicuri în care se găsesc jetoane cu Explicația Plicuri. În perechi Evaluarea
performanței min silabe amestecate. Ei vor ordona silabele pentru a obține Exercițiul Jetoane reciprocă
cuvinte și le vor lipi pe racheta cosmonautului. silabe
Rachetă
polistiren
(ANEXA 8
4. Activitate 4 min Se interpretează cântecul ,, Racheta mea de vis” CD-payer frontală
recreativă
5. Evaluarea 3 min Se fac aprecieri concrete privind participarea elevilor la
activității lecție, implicarea lor în realizarea sarcinilor .
Se acordă stimulente.

6. Tema 2 min Propun elevilor să completeze pagina din caietul special, Caiet frontală
pentru acasă corespunzătoare lecției ,, che” special
ANEXA 1
ANEXA 2 Fișă de scriere

FIȘĂ
DE
SCRIERE
ANEXA 3

ANEXA 4
Realizează corespondența
Pachet ridiche ureche ochelari buchet
ANEXA 6

În călătorie

Cos-ta-che
Costache
ve-che
veche

che-na-re
chenare

Costache pleacă într-o călătorie. Își dorește foarte mult


să călătorească în Cosmos. Racheta cu care pleacă este veche
dar foarte frumoasă. Geamurile rachetei au chenare colorate.
Costache și-a lua cu el costumul cel nou de cosmonaut și o
pereche de mănuși.
La întoarcere, ne va povesti cum a fost. El dorește să plece
într-o altă călătorie.
ANEXA 7
ANEXA 8

ma che tă

u re che
pa che te

ve che pe
re che che

nar în che
iat Cos ta

che bu che
te bri che

te ri di
che che nar

ra che tă

S-ar putea să vă placă și