Sunteți pe pagina 1din 3

Model PROIECT DE LECȚIE

INOVARE ÎN ACTIVITATEA DIDACTICĂ


DISCIPLINA RELIGIE ORTODOXĂ

Clasa: a VI-a
Disciplina: Religie ortodoxă
Profesor: CRISTINA OINAC
Unitatea de învățământ: SC GIMN NR 1 DAIA
Titlul lecţiei: Rugăciunea Tatăl nostru
Unitatea de învățare: Viața creștinului împreună cu semenii
Competențe specifice vizate:
1.1 Prezentarea cronologică a principalelor evenimente din viața și activitatea Mântuitorului Iisus Hristos, pe
baza textelor biblice
1. 2.1 Prezentarea unor modele spirituale, pe baza textelor biblice, religioase și literare studiate

3.1 Analizarea unor moduri de manifestare a diversității religioase în viața personală, a grupurilor de
apartenență, a comunității

Obiective operaționale:
O1: - să numească corect alcătuirea sfintei rugăciuni în urma lecturării textul biblic de la Matei capitolul
6, folosind noțiunile de: introducere,7 cereri și doxologie;

O2 : - să rezume semnificaţia fiecărei cereri în parte, valorificând cunoştinţele dobândite în cadrul


conversaţiei, în cel puțin două –trei cuvinte ;

O3: - să specifice valoarea Rugăciunii Domnești plecând de la autorul acesteia și frecvența rostirii în
viața liturgică și privată ;

O4: să manifeste dispoziție afectivă privind implicarea în activitățile propuse pe parcursul lecției

Atitudini și valori din programa scolara (la liceu)-


Termeni cheie: Dumnezeu-Tatăl nostru-Sfânt, ascultarea de Dumnezeu, legea iertării
Tipul lecției: Lecție mixtă
Timp de lucru: 45 de minute
Strategia didactică:
● Forma de organizare: individual; frontal
● Metode didactice: analiza documentelor, exercițiul, conversaţia euristică, brianstorming,
argumentarea, explozie stelară, învățare cu ajutorul calculatorului, jocul didactic
● Materiale didactice: Sfânta Scriptură, manualul digital-Editura Didactică și Pedagogică,
diagrama-Coggle, afiș- PREZI- presentation software, joc didactic-learningapps
● Mijloace de învățare: laptopul, boxe, manual în format tipărit
● Platforme on-line: Coggle, PREZI- presentation software,learningapps
● Forma de evaluare: frontal, joc didactic-learningapps
● Bibliografie/Sitografie: evidențierea doar a titlurilor/lucrărilor folosite în construirea propriului
demers didactic.
Rugăciuni şi învăţături de credinţă ortodoxă, Sibiu, 1998, carte apărută cu binecuvântarea Înalt
Preasfinţitului Antonie, Mitropolitul Ardealului
Tatăl nostru- Rugăciunea Domnească pe înţelesul copiilor , Mitropolia Chişinăului şi a întregii
Moldove, îngrijită de pr. Pavel Borşevschi

I
Alexander Schmemann, Tatăl nostru, Ed. Sophia, Bucureşti, 2010,
Șebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metodica predării religiei,
Editura Reîntregirea, Alba Iulia, 2000
Biblia sau Sfânta Scriptură, Ed. Institutului Biblic şi de Misiune a B.O.R., Bucureşti, 1982,
apărută cu binecuvântarea Prea Fericitului Părinte Teoctist, Patriarhul B.O.R

SCENARIUL DIDACTIC

I. Momentul organizatoric (5 min.)


Salutul. Este numit un elev care rostește rugăciunea „Tatăl nostru”. Prezența.

II. Reactualizarea cunoştinţelor și deprinderilor (5 min.)


Cu ajutorul exploziei stelare, elevii își vor reaminti noțiunile legate de Rugăciune:CE este? CINE o face?
UNDE se face? CÂND se face? DE CE- efecte, DE CÂTE feluri?
III. Activitate introductivă/Captarea atenției (5 min.)
Pornind de la povestirea O problemă de iubire - studiu de caz
Anexa 1 Povestire audio http://www.youtube.com/watch?v=opH4TsBTvnY
IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor
Astăzi vom descoperi împreună învățăturile desprinse din rugăciunea Tatăl nostru.

V. Prezentarea optimă a conţinutului şi dirijarea învăţării (21 min.)


Elevii sunt invitați să noteze titlul, citatul lecței și prezentând diagrama îi antrenez în completarea
informațiilor. Cu ajutorul conversației euristice, voi încerca să structurez informațiile precizând autorul,
locul și momentul rostirii,denumirile, alcătuirea și înțelesul rugăciunii.
Pe rând, voi cere să caute textul biblic în ambele evanghelii, să-l citească și să-l analizeze.
● Formularea învățăturii de credință:
Tatăl nostru este modelul desăvârşit de rugăciune, fiind alcătuită de Însuși
Domnul nostru Iisus Hristos.
● Formularea ideii principale/Planul de idei:
Domnul nostru Iisus Hristos S-a rugat deseori Tatălui Ceresc și ne-a îndemnat și pe noi să stăruim
în rugăciune.
Evanghelistul Matei, include rugăciunea Tatăl nostru, din considerente de ordin logic, în cadrul
Predicii de pe munte.
Evanghelia după Luca ne precizează că rostirea rugăciunii Tatăl nostru, a avut loc după părăsirea
Galileii, la cererea unui ucenic.
Rugăciunea Domnească este alcătuită din trei părţi: chemarea(invocarea), 7 cereri și
încheierea(doxologia).
Datorită chemării, dar și a faptului că rostind rugăciunea folosim cuvintele Mântuitorului ea este
intitulată Tatăl nostru și Rugăciunea Domnească.
● Interpretarea și analiza textului selectat/biblic/patristic:
Mulți sfinți părinți s-au aplecat asupra Rugăciunii Domnești, arătându-ne bogăția de învățături,
iată câțiva: Origen, Fericitul Augustin, Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile cel Mare.
● Versete/ Citate /Proverbe:
„Dumnezeu făgăduieşte să ne dea plată chiar pentru acele bunătăţi pentru care Îl rugăm!” dacă noi
„ne uităm la Acela Care are puterea să (ne) împlinească cererea.”(Sfântul Ioan Gură de Aur)

Anexa 2 : https://prezi.com/i/2x40jt_i6cuz/
Anexa 3: https://coggle.it/diagram/YEZw-KypHSEa0hoa/t/tatal-nostru-
rugaciunea-inspirata-1-rugăciunea-domnească

VI. Fixarea cunoștințelor (5 min.)


I
Cu ajutorul unui joc didactic interactiv asociem invocarea, cele 7 cereri, respectiv doxologia cu
învățăturile desprinse.
Anexa 3: https://learningapps.org/view11444532 sau
https://learningapps.org/18117577

VII. Aplicarea noilor cunoștințe în contexte noi de viață (4 min.)


Rugăciunea Tatăl nostru –cântată.
Rostită de aproape 2000 de ani rugăciunea a însoțit traiul creștinului de la frământul pâinii, până la pavăză
în perioadă de represiuni( persecuție). Ea devine mărturisea comuniunii omului cu Dumnezeu primită la
Taina Sfântului Botez.

Anexa 4: https://fb.watch/47s6ylQYtS/

Atitudini și valori/ Abilități și competențe


Manifestarea interesului pentru cunoașterea învățăturii de credință din prisma identității creștin ortodoxe.
Asumarea responsabilităților ce derivă din această identitate: creștinul este fiu al lui Dumnezeu și frate cu
aproapele său.
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate

VIII. Aprecieri şi recomandări

Elevii sunt apreciați verbal si notați pentru implicarea și răspunsurile oferite în cadrul orei.

Anexa 5: https://www.youtube.com/watch?v=oytQvKmn12A

Anexele reprezintă Fișele de lucru/ materialele didactice folosite în timpul orei.

S-ar putea să vă placă și