Sunteți pe pagina 1din 5

INFORMATICA, clasa a XI-a, profilul umanist

PROIECT DIDACTIC nr. 11


Autor: Bliuc Elena, profesoară de informatică

Datele generale. ___________, clasa a XI-a, profilul umanist, Informatică.


Modulul: Tipuri de date structurate.
Subiectul lecției: Rezolvarea problemelor.
Tipul lecției: de analiză – sinteză a cunoștințelor.
Standardul de eficiență a învățării informaticii:
• Utilizarea tipurilor de date.
Unități de competențe:
• Prelucrarea datelor structurate;
• Alegerea structurii de date adecvate rezolvării unei probleme.
Obiective operaționale:
La finele lecției elevii vor fi capabili:
O1 - să precizeze tipul indicilor, tipul componentelor, să reprezinte pe desen structura datelor;
O2 - să scrie expresii aritmetice din declarații;
O3 - să precizeze rezultatul operațiilor relaționale;
O4 - să enumere valorile variabilelor din declarații;
O5 - să elaboreze PASCAL utilizând tipurile de date: șir de caractere, articol, fișiere text;
Strategii didactice:
• formele de organizare: frontală, individuală;
• metodele, procedeele și tehnicile didactice: conversația; expunerea; explicația; exercițiul; analiza;
problematizarea;
• mijloacele didactice: manual la informatică, tabla; fișe; calculatoare.
Strategii de evaluare: evaluare formativă interactivă.
Locul desfăşurării: laboratorul de informatică.
Bibliografie:
• Curriculum Naţional. Disciplina Informatică. Clasele a X-a – a XII-a. Aprobat la Consi- liul Național pentru
Curriculum din cadrul Ministerului Educației, Culturii și Cercetă- rii al Republicii Moldova, proces-verbal
nr. 22 din 5 iulie 2019.
• Ghid de implementare a curriculumului disciplinar la Informatică (2019).
• Gremalschi A., Ciobanu I., Ivanov L., Prisăcaru A. Referenţial de evaluare. Disciplina Informatică //
Referenţialul de evaluare a competenţelor specifice formate elevilor. Institutul de Științe ale Educației,
Chișinău, 2014.
• Gremalschi A., Mocanu Iu., Gremalschi L.. Informatica. Manual pentru clasa a XI-a, Știința, Chișinău, 202
SCHIŢA DEMERSULUI DIDACTIC

I. EVOCARE (5-10 minute)

1. Organizarea clasei. Organizarea clasei (salutul elevilor, evidențierea prezenței, disponibilitatea


mijloacelor didactice).
2. Captarea atenției:
a) Profesorul:
Verifică caietele cu tema pentru acasă.

II. REALIZAREA SENSULUI (5 minute)

3. Comunicarea subiectului lecției şi a obiectivelor


Profesorul:
 Anunță și scrie pe tablă subiectul: Rezolvarea problemelor.
 Anunță obiectivele lecției.

III. REFLECŢIE (20-30 minute)

4. Prezentarea/valorificarea experienței concrete. Elevilor li se propun câteva sarcini, a căror realizare


presupune utilizarea informațiilor studiate/cunoscute.
a) Activitate în grup. Elevilor li se propune să realizeze sarcinile din Fișa 1:

5. Evaluarea lecției. Autoaprecierea, reflecția


Elevilor li se propune să formuleze concluzii, redând anumite emoții, trăiri, impresii acumulate la sfârșitul
orei, relatând:
 Cel mai curios lucru aflat la această oră.
 Cea mai interesantă informație aflată.
 Un lucru știut înaintea lecției.
 Un aspect încă neînțeles.
 Curiozitate rămasă.
 Întrebare.
 Rugăminte/solicitare.

IV. EXTINDERE (2-4 minute)


6. Temă pentru acasă:
a) Studierea paragrafelor 1.1-1.9 de la pagina 6-78.
b) Analizarea exercițiilor rezolvate.
Fișa 1

1. Se consideră declarațiile:
type Tablou = array [1..10] of integer;
var x, y : Tablou;
a) precizați tipul indicilor și tipul componentelor din următoarele declarații;
b) reprezentați pe un desen structura datelor de tipul Tablou.

Răspuns:
a) tipul indicilor: 1..10, tipul componentelor: integer;
b)
type Tablou = array [1..10] of integer;
Indicii 1 2 3 4 ... 10

Componente ...

2. Se consideră declarațiile:
type Tablou = array [1..10] of integer;
var x, y : Tablou;
Scrieți expresia aritmetică a cărei valoare este:
a) suma primelor cinci componente ale variabilei x;
b) suma ultimelor două componente ale variabilei y;
c) valoarea absolută a componentei a treia a variabilei x;
d) valoarea absolută a componentei a opta a variabilei y;
e) suma componentei a patra a variabilei x și a componentei a șasea variabilei y;
f) suma ultimei componente a variabilei x și primei componente a variabilei y;
g) produsul tuturor componentelor variabilei x;
h) produsul tuturor componentelor pare a variabilei y.

Răspuns:
a) x[1]+x[2]+x[3]+x[4]+x[5]
b) y[9]+y[10]
c) abs(x[3])
d) abs(y[8])
e) x[4]+y[6]
f) x[10]+y[1]
g) x[1]*x[2]* x[3]*x[4]* x[5]*x[6]* x[7]*x[8]* x[9]*x[10]
h) y[2]*y[4]*y[6]*y[8]*y[10]

3. Precizați rezultatul operațiilor relaționale:


a) 'X' < 'Z'
b) 'MM' < 'MN'
c) 'TT' = 'T T'
d) 'B' > b'
e) 'CCCC' > CCCD'

Răspuns corect:
a) true;
b) true;
c) false;
d)
e) false.
4. Elaborați un program care va substitui silaba ”ori” prin ”sau”.
Răspuns:
Program P4;
var s : string;
i : integer;
begin
writeln(’Dati sirul s’); readln(s);
for i:=1 to length(s) do
if (s[i]=’o’) and (s[i+1]=’r’) and (s[i+2]=’i’)then begin
s[i]:=’s’;
s[i+1]:=’a’;
s[i+2]:=’u’;
end;
writeln(’Sirul modificat este:’, s);
readln;
end.
5. Se consideră următoarele tipuri de date:
type Participant = record;
Nume : string;
Prenume : string;
Punctaj : integer;
end;
var P1, P2, P3 : Participant;
Elaborați un program care compară punctajul a doi participanți la olimpiada de informatică și afișează pe
ecran numele și prenumele participantului cu punctajul mai mare.
Răspuns:
Program P5;
type Participant = record
Nume : string;
Prenume : string;
Punctaj : integer;
end;
var P1, P2, P3 : Participant;
begin
writeln(’Dati datele primului participant’);
writeln(’Numele:’); readln(P1.Nume);
writeln(’Prenumele:’); readln(P1.Prenume);
writeln(’Punctajul:’); readln(P1.Punctaj);
writeln(’Dati datele participantului al doilea’);
writeln(’Numele:’); readln(P2.Nume);
writeln(’Prenumele:’); readln(P2.Prenume);
writeln(’Punctaj:’); readln(P2.Punctaj);
if P1.Punctaj > P2.Punctaj then P3:=P1 else P3:=P2;
writeln(’Participantul cu punctajil mai mare:’);
writeln(P3.Nume,’ ’,P3.Prenume,’ ’, P3.Punctaj:5:2);
readln;
end.

6. Enumerați valorile ale variabilelor din declarațiile ce urmează:


var L : set of ‘A’ .. ‘D’;
C : set of ‘1’ .. ‘3’;
Răspuns:
[], [’A’], [ ’B’], [’C’], [’D’], [’A’, ’B’], [’A’, ’C’], [’A’, ’D’], [’B’, ’C’], [’B’, ’D’], [’C’, ’D’], [’A’, ’B’, ’C’], [’A’, ’B’, ’D’],
[’B’, ’C’, ’D’], [’A’, ’C’, ’D’], [’A’, ’B’, ’C’, ’D’].
[], [’1’], [ ’2’], [’3’], [’1’, ’2’], [’1’, ’3’], [’2’, ’3’], [’1’, ’2’, ’3’].
7. Scrieți în spațiul rezervat din coloana din dreapta a tabelului:
close (f); Program P7;
for i:=1 to n do var f : text;
var f : text; i, n : integer;
write(f, n-i+1, ’ ’); begin
end. assign(f, ’ev.in’);
i, n : integer; rewrite(f);
Program P7; for i:=1 to n do
assign(f, ’ev.in’); write(f, n-i+1, ’ ’);
begin close (f);
rewrite(f); end.

Fișa 1
1. Se consideră declarațiile:
type Tablou = array [1..10] of integer;
var x, y : Tablou;
a) precizați tipul indicilor și tipul componentelor din următoarele declarații;
b) reprezentați pe un desen structura datelor de tipul Tablou.

2. Se consideră declarațiile:
type Tablou = array [1..10] of integer;
var x, y : Tablou;
Scrieți expresia aritmetică a cărei valoare este:
a) suma primelor cinci componente ale variabilei x;
b) suma ultimelor două componente ale variabilei y;
c) valoarea absolută a componentei a treia a variabilei x;
d) valoarea absolută a componentei a opta a variabilei y;
e) suma componentei a patra a variabilei x și a componentei a șasea variabilei y;
f) suma ultimei componente a variabilei x și primei componente a variabilei y;
g) produsul tuturor componentelor variabilei x;
h) produsul tuturor componentelor pare a variabilei y.

3. Precizați rezultatul operațiilor relaționale:


a) 'X' < 'Z'
b) 'MM' < 'MN'
c) 'TT' = 'T T'
d) 'B' > b'
e) 'CCCC' > CCCD'

4. Elaborați un program care va substitui silaba ”ori” prin ”sau”.

5. Se consideră următoarele tipuri de date:


type Participant = record;
Nume : string;
Prenume : string;
Punctaj : integer;
end;
var P1, P2, P3 : Participant;
Elaborați un program care compară punctajul a doi participanți la olimpiada de informatică și afișează pe
ecran numele și prenumele participantului cu punctajul mai mare.

6. Enumerați valorile ale variabilelor din declarațiile ce urmează:


var L : set of ‘A’ .. ‘D’;
C : set of ‘1’ .. ‘3’;

7. Scrieți în spațiul rezervat din coloana din dreapta a tabelului:


close (f);
for i:=1 to n do
var f : text;
write(f, n-i+1, ’ ’);
end.
i, n : integer;
Program P7;
assign(f, ’ev.in’);
begin
rewrite(f);

S-ar putea să vă placă și