Sunteți pe pagina 1din 13

Proiect didactic

DATA: 9.12.2020
CLASA: Clasa a II - a
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială „Ion Creangă” Huși
PROFESOR ITINERANT ȘI DE SPRIJIN: Dănilă Andreea
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și științe
OBIECTUL: Exerciții și probleme cu numere de la 0 la 100
SUBIECTUL: Adunarea și scăderea numerelor naturale fără trecere peste ordine
TIPUL LECȚIEI: consolidare de cunoștințe
SCOPUL: Consolidarea deprinderilor de adunare și scădere corectă.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să rezolve corect adunări și scăderi cu numerele naturale din concentrul 0 – 100, fără
trecere peste ordine;
 Să opereze cu noțiunile matematice învățate: termeni, sumă, descăzut, scăzător,
diferență;
 Să rezolve probleme cu o singură operație;
 Să participe în mod activ și eficient în activitatea de rezolvare a sarcinilor;

STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ȘI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, exercițiul,
problematizarea, demonstrația.
- MIJLOACE DIDACTICE: fișe de lucru, foi cu exerciții, planșe.

- FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.


RESURSE UMANE: 1 elev
RESURSE TEMPORALE: 40 minute
BIBLIOGRAFIE:
- Programa școlară pentru clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a aprobată prin ordinul
ministrului Nr. 3418/19.03.2013.
- Bălan, C., Andrei, C., Voinea, C. & Stan, N. Matematică și explorarea mediului:manual
pentru clasa I, Ed. Didactică și Pedagogică. București. 2018.
- Dâmbean, C. A., Moga, A. & Peterffy, C. Dezvoltarea deprinderilor de învățare a
matematicii la ciclul primar. Ghidul profesorului de sprijin. „Cum să devină copilul cu CES
mai performant”. Târgu – Mureș. 2016.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Strategii didactice
Nr. Etapele Conţinut instructiv -educativ Evaluare
crt . lecției Activitatea Activitatea Metode și Mijloace de Forme de
profesorului elevului procedee învățământ organizare
Observarea
1. Moment Asigurarea condiţiile Elevul își pregătește Conversația comportament
organizatoric necesare desfăşurării materialele necesare u-lui elevului
optime a orei, cerând pentru activitate.
elevului să
pregătească
materialele necesare,
să-și corecteze
poziţia în scaun şi să
păstreze liniștea.

2. Verificarea Profesorul de sprijin Elevul își pregătește Conversația Caietul de Frontal Observarea
temei și a verifică tema pe care caietul cu tema la matematică sistematică a
cunoștinșelor elevul a avut-o pentru matematică pentru ca elevului:
anterioare acasă. profesorul să o Planșe apacitatea de a
veifice. răspunde
corect la
În continuare se Elevul răspunde la întrebările
verifică noțiunile întrebări cu privire la profesorului.
teoretice: termeni, noțiunile teoretice
sumă, descăzut, despre adunare și
scăzător, diferență. scădere.
(Anexa 1)
2. Captarea Profesorul de sprijin Elevul răspunde la Conversația Frontal Aprecieri
atenției salută elevul și îl salutul profesorului verbale.
întreabă cum se simte de sprijin.
astăzi.

În continuare recită:

„Fiindcă tu ai învăţat
Ce la şcoală ți-a
predat,
Haide să mai
exersăm,
Exerciţii să lucrăm
Cu sumă şi diferenţă
Ca să prinzi
experienţă.”

4. Anunţarea Anunțăm elevul că Elevul este atent la Conversația Frontal Observarea


subiectului astăzi vom efectua profesorul de sprijin. sistematică a
lecţiei şi a exerciții, vom rezolva elevului
obiectivelor probleme cu
operaţionale numerele 0 – 100
folosind operațiile de
scădere și adunare
fără trecere peste
ordine.

5. Sistematizare Profesorul de sprijin Elevul ascultă atent Conversația Fişe de Frontal Aprecieri
a, va desfășura ora sub indicațiile Explicația lucru verbale.
consolidarea, formă de concurs. profesorului de Exerciţiul
fixarea Pentru aceasta elevul sprijin. Observarea
cunoştinţelor își alege un nume de sistematică a
asimilate erou. elevului:
anterior În continuare îi Elevul rezolvă capaciatatea de
prezintă elevului un exercițiile din fișa de a rezolva
tabel (Anexa 2) în lucru. corect
care se vor trece exercițiile.
punctele pe care le
obține la fiecare
probă din fișa de
lucru (Anexa 3)
La sfârșitul lecției va
primi o diplomă în
funcție de puncetele
pe care le obține.

6. Obținerea Elevul primește o Elevul este atent la Explicația Fişa de Individual Aprecieri
performanței fișă de lucru pe care profesorul de sprijin Exercițiul lucru verbale
trebuie să o rezolve și manifestă interes Munca Observarea
individual (Anexa 4). pentru fișa de lucru independentă sistematică a
primită. elevului:
capaciatatea de
a rezolva
corect
exercițiile.

7. Tema pentru Se explică sarcinile Elevul este atent și își Conversația Fișa de Individual Aprecieri
acasă temei pentru acasă. notează tema pe care Explicația lucru verbale
Rezolvă exercițiile o are de realizat
din fișa de lucru pentru ora următoare.
(Anexa 5).
8. Evaluarea Profesorul de sprijin Elevul este atent la Conversația Stimulente Frontal Aprecieri
activităţii calculează punctajul sugestiile Diplomă verbale
pentru fiecare probă profesorului de
și va face aprecieri sprijin.
asupra lecției cât și
asupra
comportamnetului
elevului pe parcursul
orei.
Elevului i se acordă o
diplomă. (Anexa 6)
Anexa 1
Planșe
Întrebări:

- Ce operaţii matematice am învăţat?


- Cum se numesc numerele care se adună?
- Dar rezultatul adunării?
- Cum se numeşte numărul din care scădem?
- Cum se numeşte numărul pe care îl scădem?
- Cum se numeşte rezultatul scăderii?
Anexa 2
Tabel punctaj

Proba Punctaj obținut Total


1.
2.
3.
4.
Anexa 3
Fișă de lucru

1. Calculaţi, puncte ca să câştigaţi!

30+42=
53+20=
28+40=
64+20=
17+40=
74-60=
65-22=
53-41=
34-13=
76-26=

Punctaj acordat: 1 punct pentru fiecare operaţie rezolvata corect!

2. Calculați:

Eu ştiu că sunteţi isteţi;

Calculaţi cât de repede puteţi!

34 mărit cu 21.

La 41 adăugaţi 15.

Din 55 luaţi 32.

Diferenţa numerelor 66 şi 22.

Suma numerelor 20 şi 14.

Punctaj acordat: 1 pct pentru fiecare exerciţiu rezolvat corect!

3. Ioana are 4 păpuși . Corina are 3 păpuși. Câte păpuși au fetele


împreună?

R:...............................

Punctaj acordat: 1 pct pentru exerciţiu rezolvat corect!


4. Dan avea 27 de mașinuțe din care i-a dat lui Mihai 11.
Câte mașinuțe i-au rămas lui Dan?

R:....................................
Punctaj acordat: 1 pct pentru exerciţiu rezolvat corect!
Anexa 4

Fișa de lucru
Calculați:

58-33=

35-11=

63-41=

61-21=

29-16=

88-46=

98-24=

57-23=
Anexa 5

Fișa de lucru
Anexa 6

Diplomă

S-ar putea să vă placă și