Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA:

NIVELUL: II

EDUCATOARE:TOADER ELENA

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?”

TEMA PROIECTULUI:,, ÎN AŞTEPTAREA IEPURAŞULUI !”

TEMA ACTIVITĂŢII: „VINE , IEPURAŞUL DE PAŞTE”

MODALITATE DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATĂ( ALA1+ DLC+DOS+ALA 2)

TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea, sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor, priceperilor şi deprinderilor

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri (echipe)


MIJLOC DE REALIZARE: DLC - „POVESTEA IEPURAŞULUI DE PAŞTE” - povestire
DOS - „IEPURAŞUL DE PAŞTE”- aplicaţie practică
DURATA: o zi
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
SCOPUL ACTIVITĂŢII:

 Stimularea curiozităţii,a interesului de cunoaştere faţă de tradiţiile şi obiceiurile de Paşte;


 Dezvoltarea capaciăţtii de a asculta o poveste,de a transpune semnificaţii prin limbajul specific vârstei;
 Consolidarea şi sistematizarea deprinderilor practic-gospodăreşti,a muncii individuale cât şi în echipă ;
 Educarea atenţiei,a spiritului de cooperare,de ordine şi disciplină,a spiritului critic şi autocritic.;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să reţină titlul povestirii;


- să redea pe scurt conţinutul povestirii pe baza imaginilor în succesiunea desfăşurării evenimentelor;
- să exprime verbal semnificaţia sărbătorii Paştelui şi a unor simboluri;
- să descrie unele obiceiuri specifice zonei legate de sărbătorile pascale;
- să manifeste interes pentru literatura adresată copiilor;
- să denumească materialele şi instrumentele de lucru;
- să realizeze corect tabloul de primăvară respectând etapele de lucru şi păstrând acurateţea lucrării;
- să adopte o poziţie corectă la măsuţă pe durata desfăşurării activităţii practice;
METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, mâna oarbă, exerciţiul, munca independentă, în
perechi, în grup, jocul, metoda Turul Galeriei;

MATERIAL DIDACTIC: Coletul surpriză de la iepuraş, planşele reprezentând momentele principale ale povestirii, lipici, carton colorat,
iepuraşi, iarbă, floricele, creioane colorate, fişe de muncă independentă, fişe labirint, jocuri mozaic;

EVALUAREA ACTIVITĂŢII:

 Aprecieri verbale individuale şi colective;


 Recompense;
 Expoziţie cu lucrările copiilor;
BIBLIOGRAFIE:

 Preda Viorica, Pletea Mioara, Grama Filofteia”Ghid de proiecte tematice”, Bucureşti, Editura Humanitas, 2006;
 Borteanu Silvia şi colaboratorii “Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Bucureşti, Editura Didactica Publishing House, 2009.
 Adina Glava, Maria Pocol, Lolica Lenuţa Tătaru”Educaţia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar, Editura
Paralela 45, Pitesti, 2009.
1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):
Întâlnirea de dimineaţă –„ Bună dimineaţa iepuraşilor veseli!” – ,,Bună dimineaţa” cântecel de înviorare, salutul, prezenţa, calendarul naturii,
împărtăşirea cu ceilalţi, noutatea zilei.

Rutine – ,,Suntem harnici”- exersarea unor deprinderi de ordine (vor strânge materialele şi vor face curat la locul unde au lucrat)
Tranzitii –„Câte unul pe cărare’’ – joc cu text şi cânt; "În fiecare dimineaţă.."-versuri ritmice, ” Iepuraşul de Paşte”-cântec,”Iepuraş coconaş”-
cântec.
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE(ALA1) – Centre de interes:

ARTĂ: ,,Coşul cu ouă de Paşte’’ – colorare


- să coloreze în interiorul unui contur dat;
- să utilizeze in mod creativ culorile;
JOC DE MASĂ: ,,Oul’’ - mozaic
- să constituie din mai multe părţi întregul;
- să mânuiască pisele mozaic puse la dispoziţie;
- să colaboreze cu partenerii de joc în armonie şi înţelegere.
STIINŢĂ: ,,Ajută Iepuraşul să ajungă la coşul cu ouă ’’- labirint

- să descopere drumul parcurs de iepuraş către coşul cu ouă;


- colorează drumul pe care va merge cu verde.
- colorează cu culori adecvate elementele din fişă.
4.ACTIVITĂŢI RECREATIVE (ALA2): “Cursa iepuraşilor”
Pe parcursul şi la sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:

- Să respecte semnalul de plecare de pe loc la începutul concursului;


- Să execute alergarea corect;
- Să aibă o atenţie distributivă, atât pentru traseu cât şi pentru oul din lingura ce o are în mână;
- Să participe activ, în spiritul regulilor jocului şi să-şi aducă contribuţia la reuşita echipei.

REGULILE JOCULUI:
Pe rând copiii vor trebui, cu lingura cu oul în mână, să alerge până la coşuleţul unde se vor colecta ouăle.
Vor fi împărţiţi în două echipe.
Echipa care va termina prima şi va avea cele mai multe ouă în vas, va fi câştigătoare.
Complicarea jocului: Pe traseu, copiii vor avea ca sarcină să meargă în echilibru pe o bancă de 30 cm înălţime.
Pe parcursul întrecerii se urmăreşte plecarea de la start, execuţia corectă a deplasării, schimbarea alergătorilor.
După prima rundă se trece la complicarea jocului.
Va fi declarată echipa câştigătoare. Se fac aprecieri generale şi individuale.
SCENARIUL ZILEI

Copiii iubesc nespus această sărbătoare, deoarece simbolul lor drag, Iepuraşul de Paşte, le aduce în dar cadouri,dulciuri şi ouă roşii.

Centrul tematic şi sala de grupă sunt amenajate corespunzător sărbătorii care se apropie cu decoruri specifice, reviste, cărţi, diverse
imagini, jucării etc;

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă:

Bună dimineaţa, iepuraşilor veseli!

Vom purta o scurtă discuţie despre sărbătoarea care se apropie,după care facem prezenţa,completăm calendarul naturii, anunţ noutatea zilei.
Astazi la noi la gradinitţă a venit un musafir să vadă câte lucruri interesante ştiţi voi să faceţi şi cât de cuminţi şi activi sunteţi la activităţi.

Tema zilei se numeşte:Vine, Iepuraşul de Paşte!

Prezint copiilor scrisoarea şi coletul surpriză pe care le-am primit de la Iepuraşul de Paşte în timp ce mă îndreptam spre grădiniţă.

Aici avem toate materialele necesare desfăşurării activităţilor de astăzi.Deschid scrisoarea şi citesc:

Dragii mei prieteni,

“Dragii mei prieteni de la grupa mare, în curând sosesc la voi, dar până ne întâlnim v-am trimis povestea mea, ” Povestea Iepuraşului de
Paşte” (aveţi şi planşele)sper să o ascultaţi cu atenţie,după care vă rog să realizaţi activitatea practică “Iepuraşul de Paşte”.
Vă rog să realizaţi şi alte lucrări pentru mine în cadrul sectoarelor :

ARTĂ: ,,Coşul cu ouă de Paşte’’ – colorare

JOC DE MASĂ: ,,Oul’’ – mosaic

STIINŢĂ: ,,Ajută Iepuraşul să ajungă la coşul cu ouă ’’- labirint

La sfărşitul zilei vreau să vă jucaţi jocul de mişcare:

“Cursa iepuraşilor” –joc de mişcare

Dacă rezolvaţi toate cerinţele mele la sfârsitul zilei o să primiţi o altă surpriză din partea mea.

Vă doresc să aveţi o zi minunată alături de doamna educatoarea

Semnează: Iepuraşul de Paşte

Pentru a-i arăta iepuraşului că suntem cuminţi haideţi să-i spunem versuri ritmice:

În fiecare dimineaţă

S-avem gândul bun pe faţă ,(trecem palmele peste faţă)

Către soare să privim(braţele în formă de cerc,privim în sus)

Iubire să dăruim (strângem braţele peste piept )

De gând rău, să ne ferim (mâna alungă gândul rău )


S-adunam doar bucurie!(strângem braţele peste piept)

Şi-n lume s-o răspândim!(sărim ţn sus cu braţele desfăcute)

Şi-atunci orişice copil,

În fiecare dimineaţă

Are gândul bun pe faţă!(trecem palmele peste faţă).

Prin metoda mâna oarbă copiii vor extrage din săculeţ ecusoane în formă de ouă roşii, verzi şi galbene specifice fiecărui centru. În funcţie de
ecusoanele din piept, copiii se îndreaptă spre centrul corespunzător. La fiecare centru educatoarea prezintă sarcinile şi obiectivele copiilor.
Aceştia se aşează la măsuţe şi rezolvă cerinţele. Reamintesc copiilor comportamentul în cazul acestor activităţi: vorbim în şoaptă, pentru a nu-i
deranja pe colegi, lucrăm ordonat, utilizăm cu grijă materialele puse la dispoziţie şi ducem la bun sfârşit lucrarea începută. Îi supraveghez şi
intervin acolo unde este nevoie. Copiii se rotesc în cadrul centrelor.Fac aprecieri individuale şi de la fiecare centru lucrările vor fi expuse în sala
de grupă.

Trecerea la urmatoarea etapa a zilei se face prin tranzitia" Câte unul pe cărare" joc cu text şi cânt;

Acum ne aşezăm frumos pe scăunele pentru a asculta “Povestea Iepuraşului de Paşte”. Copii repetă titlul povestirii. Redau conţinutul
povestirii clar,cursiv,expresiv folosind mimica şi gestica corespunzătoare.Expun conţinutul urmărind succesiunea momentelor
principale,simultan cu povestirea prezint imaginile sugestive. Pe parcursul povestirii explic cuvintele necunoscute (coteţul, zarvă, buturugă,
cuibar, risipiră, pintenog).

După terminarea povestirii le voi adresa întrebări pentru a reconstitui continutul povestirii.Evaluarea activitatii se face cerându-le copiilor
să formuleze propoziţii cu cuvintele nou întâlnite.
În încheierea activităţii fac aprecieri colective şi individuale.

Tranziţia dintre activitatea de povestire şi cea de activitate practică se face interpretând cântecul :,,Iepuraşul de Paşte,,.

Încă o dorinţă a iepuraşului este aceea de a realiza lucrarea practică “Iepuraşul de Paşte”. Copiii intuiesc materialele de lucru(coşuleţele cu
material mărunt pentru lipit,planşele pe care vor lipi,lipici).Se afişează copiilor un model deja realizat,se intuieşte, după care le voi explica paşii
ce trebuie respectaţi în realizarea lucrării. Vom executa câteva exrciţii de încălzire a muşchilor mici ai mânuţelor: închidem şi deschidem pumnii,
cântăm la pian,plouă, tună, iese soarele.După ce toţi copiii au realizat lucrarea, se strâng resturile în coşuleţe se şterg măsuţele şi mânuţele
copiilor, se fac aprecieri asupra modului în care au lucrat. Lucrările realizate se expun la panou.

Trecerea la urmatoarea etapă a zilei se face prin tranziţia”Iepuraş coconaş”.

Mai avem de îndeplinit o ultima dorinţă a iepuraşului,să ne jucam jocul: “Cursa iepuraşilor”

Copiii împărţiţi în două echipe vor trebui, cu lingura cu oul în mână, să alerge până la coşuleţul unde se vor colecta ouăle.

Pe traseu, copiii vor avea ca sarcină să mreargă în echilibru pe o bancă de 30 cm înălţime.

Echipa care va termina prima şi va avea cele mai multe ouă în vas, va fi câştigătoare.Iepuraşul este foarte mulţumit şi se ţine de cuvânt,oferă
copiilor recompense dulci: ouă de ciocolată. Ziua se încheie cu o expoziţie pregătită pentru colegii din celelalte grupe şi parintii copiilor.
NR ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGII EVALUARE
CRT ACTIVITĂŢII EDUCATOAREI COPIILOR DIDACTICE
Se creează condiţii
optime pentru desfăşurarea
activităţii: Intră ordonat în sala
de grupă şi se aşează
1. Moment -aranjarea mobilierului pe în semicerc.
organizatoric centre,
--pregătirea materialului
didactic necesar rezolvării
sarcinilor propuse pe centre de
activitate şi domenii
experenţiale.
-aranjarea scaunelelor in
semicerc.
Activitatea debuteaza cu : Capacitatea de atentie
2. întâlnirea de dimineaţă - Copiii ascultă motivaţia
Captarea atenţiei activităţii Conversaţia
salutul, prezenţa copiilor,
Explicaţia
completarea calendarului
naturii,noutatea zilei.
Se poartă discuţii
referitoare la tema abordată în
această săptămână.
Se realizează prin prezentarea
coletului surpriză şi a scrisorii explicaţia
primite de la Iepuraşul de
Paşte’’.
Se discută despre apropierea Observarea
sărbătorii Paştelui şi comportamen-
semnificaţia acesteia. conversaţia tului copiilor
Ce sşrbştoare mare se
apropie?
Cum se pregatesc copiii de
Paşte?
Tema zilei de astăzi se Copiii ascultă tema,
numeşte ,,Vine Iepuraşul de obiectivele operaţionale
Anunţarea temei şi sarcinile de
3. Paşte!’’
şi a obiectivelor Se citeşte scrisoarea în care
îndeplinit.

sunt precizate tema şi demonstraţia


obiectivele operaţionale ale
zilei.

Tranziţie versuri ritmice Copiii spun versuri


,,În fiecare dimineaţă,, ritmice.
Prin metoda mâna oarbă copiii
vor extrage din săculeţ Metoda mâna oarbă
Prezentarea
ecusoane în formă de ouă
4. conţinutului şi roşii, verzi şi galbene

dirijarea învăţării specifice fiecărui centru de


lucru,astfel copiii vor fi
împărţiţi pe trei grupe. Copiii colorează la
La fiecare centru copiii vor sectorul artă.
avea de realizat următoarele Munca individuală Observarea
sarcini: ARTĂ: ,,Coşul cu comportamen-
ouă de Paşte’’ – colorare tului copiilor
JOC DE MASĂ: Copiii realizează din Munca pe echiper
,,Oul’’ – mozaic ţinte oul.
Aprecieri verbale
STIINŢĂ: ,,Ajută
Iepuraşul să ajungă la coşul
Copiii rezolvă
cu ouă ’’- labirint
sarcinile labirintului. Munca individuală
Trecerea la urmatoarea etapă a
zilei se face prin tranziţia"
Câte unul pe cărare" joc cu
Copiii interpretează
text şi cânt;
jocul cu text şi cânt.
Astăzi la activitatea de
Povestirea
educare a limbajului veţi
asculta : Observarea
  „Povestea Iepurasului de Copiii sunt atenţi la comportamen-
Paste!’’Doi,trei copii repetă înşiruirea logică a tului copiilor
titlul povestirii. evenimentelor din
Va trebui să fiţi foarte atenţi povestire.
la ce s-a întâmplat în poveste.
În redarea textului povestirii
se va respecta succesiunea
logică a ideilor, tonul şi
mimica vor fi adecvate
fiecărui moment. Simultan cu
povestirea prezint imaginile
sugestive.
Pe parcurs se vor explica
cuvintele noi (coteţul, zarvă,
buturugă, cuibar, risipiră, Exerciţiul Aprecieri verbale
pintenog).
Pentru fixarea cunoştinţelor
solicit copiii să precizeze titlul
povestirii, să redea ideile Copiii formulează
principale folosindu-mă de propoziţii cu
întrebări. cuvintele nou exerciţiul
Le voi cere copiilor să întâlnite.
formuleze propoziţii cu
cuvintele nou întâlnite.
Tranziţia dintre activitatea de Se iterpretează
povestire şi cea de activitate cântecul Iepuraşul de
practică se face interpretând Paşte.
cântecul :,,Iepuraşul de

Asigurarea Paşte,,. Încă o dorinţă a


5. iepuraşului este aceea de a explicaţia
transferului şi a
realiza lucrarea practică
retenţiei “Iepuraşul de Paşte”.
Copiii intuiesc materialele de
lucru(coşuleţele cu material Copiii intuiesc
materialele de lucru
mărunt pentru lipit,planşele pe
care vor lipi,lipici).Se afişează
copiilor un model deja
realizat,se intuieşte, după care
le voi explica paşii ce trebuie
respectaţi în realizarea
lucrării. Vom executa câteva Exerciţiul
exrciţii de încălzire a Observarea
muşchilor mici ai mânuţelor: comportamen-
închidem şi deschidem tului copiilor
pumnii, cântăm la pian, plouă,
tună, iese soarele.Copiii trec Copiii lipesc elementele
apoi la executarea lucrării componente ale lucrării

practice. practice. Munca individuală


După ce toţi copiii au realizat
lucrarea, se strâng resturile în
coşuleţe se şterg măsuţele şi
mânuţele copiilor, se fac Aprecieri verbale
aprecieri asupra modului în
care au lucrat. Lucrările Copiii repetă titlurile
activităţilor de pe
realizate se expun la panou. parcursul zilei
Vor fi făcute aprecieri asupra
participării copiilor la
activitate, implicând şi copiii
în analiza muncii din aceasta
zi prin metoda “Turul Metoda turul galeriei.
galeriei”. Observarea
Trecerea la urmatoarea etapă a comportamen-
Se intonează Iepuraş
zilei se face prin tului copiilor
coconaş.
tranziţia”Iepuraş coconaş
Copiii sunt invitati să se joace
jocul de miscare “Cursa
iepuraşilor,,. Jocul de Demonstraţia
6. Încheierea mişcare este cunoscut de
Respectă indicaţiile
activităţii copii. Acestia ascultă regula primite Observarea
Îşi coordonează
jocului distractiv după care comportamen-
mişcările cu ritmul şi
trec la desfăşurarea lui. tului copiilor
textul jocului
Iepuraşul este foarte mulţumit Jocul
şi oferă copiilor recompense
dulci.
Ziua se încheie cu o expoziţie
pregătită pentru părinţii şi
colegii din celelalte grupe.

S-ar putea să vă placă și