Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Data:
Profesor:Suhin Maria
Obiectul: Limba şi literatura română
Clasa: a VII
Subiectul lecţiei: Tipuri de dicţionare
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe şi deprinderi

Competenţe specifice
1 Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte.
2 Utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de
comunicare
3. Aplicarea conceptelor de specialitate în receptarea diverselor tipuri de texte.
4. Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte/
contexte orale şi scrise

Obiective operaţionale
Pe parcursul secvenţelor didactice elevii trebuie:
 cognitive:
- să definească noţiunile: dicţionar, articol de dicţionar
- să recunoască sensurile diferite ale aceluiaşi cuvânt în diverse situaţii de
comunicare;
- să explice diferenţa dintre dicţionar şi alte tipuri de texte cu caracter explicativ şi
de sinteză
- să argumenteze rolul/ utilitatea/ necesitatea consultării unui dicţionar în diferite
etape de elaborare a mesajelor orale şi scrise
 afective:
- să interiorizeze noile cunoştinţe în sistemul propriu de valori estetice
- să dovedească receptivitate afectiv – intelectuală faţă de tema abordată

Resurse educaţionale
a) capacităţile de receptare ale elevilor
b) Timpul: 45 minute.

Metode şi procedee
Conversaţia euristică, problematizată, explicaţia, exerciţiul, discuţia frontală şi pe grupe sau „în
perechi”( cu colegul de bancă), observaţia sistematizată, învăţarea prin descoperire, comparaţia,
jocul didactic (careul), ciorchinele.

Material didactic Manualul- Editura Rosetti (coordonator Mircea Martin), fişe de lucru,
dicţionare, ilustraţii
Forme de organizare: - activitate individuală, activitate frontală şi activitate pe grupe.
Scenariul didactic

Etapele lecției ACTIVITATEA ACTIVITATEA ELEVILOR Metodele


Profesorului didactice
Evocare verificarea prezenţei Se dialoghează cu elevii despre Conversaţia
10 min. elevilor, crearea unei oportunitatea extinderii surselor de Explicaţia
atmosfere necesare informare. Se propune spre completare şi Argumentarea
desfăşurării lecţiei argumentare un careu tematic- acesta va Sistematizarea
indica atât titlul lecţiei, cât şi reperelor
recapitularea problematizată a unor conceptuale
noţiuni despre ideea de creaţie şi joc la Completarea
Ion Creangă, în « Amintiri din careului
copilărie », precum şi reperele generale
ale lecţiei nou abordate.
Se explică definiţiile careului şi se scrie
la tablă titlul lecţiei : Jocul cu
dicţionarele
Consultarea unui Se dialoghează cu elevii despre Conversaţia
10 min. dicţionar şi extragerea eventualele dificultăţi întâlnite în problematizată
unui context explicativ receptarea şi efectuarea temei şi se Exerciţiul
pentru un cuvânt, la notează în caiete concluziile desprinse. Inventarierea
alegere, urmărind: exemplelor
- modalitatea prin care se
indică explicaţiile
cuvântului respectiv
- formele cuvântului
- abrevierile utilizate în
completarea explicaţiei
5 min. pregătite pentru lecţie Centrarea problemei de interes imediat Conversaţia
prin relaţionare cu verigile didactice Problematizarea
anterioare.
Este fixată motivarea Prin dialog cu elevii se vor stabili Conversaţia
situaţiei de învăţare, următoarele repere ale lecţiei: Explicaţia
10 min. împreună cu indicarea 1- definirea conceptelor: “dicţionar”, Problematizarea
planului de lucru scris la “articol de dicţionar” ( rol, utilitate, Studiul
tablă. funcţii, tipuri, exemplificări) cu / fără individual/ în
consultarea sursei. Se aprofundează ideea perechi
textului în text ( de exemplu: pentru
definirea cuvântului «  dicţionar » se
consultă… tot un dicţionar ! ). Discuţie
problematizată: ex. 1/ 17.Exemplificări.
Concluziile se notează în caiete.
2- alte “structuri” înrudite cu dicţionarul
( de exemplu: enciclopediile,
compendiile, monografiile, antologiile,
florilegiile, crestomaţiile, glosarul,

2
indexul- indice etc.)- explicaţii/
comparaţii
3- Situaţii particulare ale articolului de
dicţionar: contexte explicative ( expresii,
citate). Exemplu- consideraţiile lui
B.P.Hasdeu şi G.Călinescu- ex. 8/ 18
Realizarea Pe baza consideraţiilor Elevii fac schimb de dicţionare între ei. Explicaţia
sensului anterioare se fixează Se va analiza articolul de dicţionar Învăţarea prin
5 min. deprinderile lucrului cu “enciclopedie” din câteva dicţionare descoperire
dicţionarul. diferite (activitate pe grupe, în funcţie de Problematizarea
numărul dicţionarelor alese pentru Observaţia
consultare) Ciorchinele-
Concluziile se notează în caiete. pentru
explicaţiile
diferite ale
noţiunii
“enciclopedie”,
extrase din
dicţionare
diferite
Se aprofundează studiul, Valorificarea aspectelor enunţate Lucrul în
5 min. prin intensificarea anterior- ex. 17 şi 18/ 19- discuţii cu perechi ( cu
transferului de achiziţii colegul de bancă şi frontale, pentru colegul de
informative spre sinteza lor. bancă)
autoevaluare. Concluziile se notează în caiete.
Reflecții Se vor formula diferite Fixarea unor elemente de transfer.Elevii Conversaţia
4 min. întrebări pentru analizează, în perechile deja constituite, Problematizarea
verificarea şi fixarea situaţia potrivit căreia dicţionarul are un Observaţia/
cunoştinţelor nou rol informativ complex .În final, se investigaţia
dobândite.. dezbate, frontal, ideea despre o posibilă
temă de reflecţie : Dicţionarul ideal
pentru mine
1 min. Tema pentru acasă: Se conturează câteva concluzii, se indică Conversaţia,
redactarea unui eseu- unele evaluări cu caracter formativ. concluzia
Dicţionarul ideal pentru
mine

3
Tipuri de dictionare de limba romana
Desi cu totii vorbim limba romana asta nu inseamna ca toti vorbim limba romanacorect.
Un dictionar de limba romana este cea mai importanta carte pe care o potiavea in biblioteca ta, te
va invata nu doar sa vorbesti corect, dar si sa cunosti omultime de cuvinte noi, care iti pot
imbunatati vocabularul, gramatica si modul incare te privesc cei din jurul tau. Dictionare de
limba romana gasti laPravaliaCuCarti de diferite tipuri. Cu totii stim de DEX, Dictionarul
Explicativ allimbii romane, probabil la el ne si gandim cand auzim cuvantul dictionar, insaexista
mult mai multe tipuri de dictionare de limba romana, fiecare in parte te poate ajuta la ceva.
Asadar inainte sa cumperi un dictionar de limba romana este bine sa stii ce vrei sacunosti sau
care parte a limbii romane consideri ca vrei sa o stii mai bine, caredomeniu vrei sa il stapanesti
mai bine. Astfel exista urmatoarele tipuri dedictionare de limba romana:
dictionare de antonime
dictionare de sinonime
dictionare de pleonasme
dictionar de ortograme si omofone
dictionar ortografic
dictionar de cuvinte si sensuri recente
dictionar de expresii si locutiuni
dictionar de neologisme
dictionar de argou al lumii interlope
dictionar de psihiatrie si psihopatologie
dictionar frazeologic al limbii romane
 dictionar de termeni geografici
dictionar de arhaisme
dictionar al greseilor de limba
dictionare de omografe
dictionar de termeni literari
dictionar etimologic de termeni stiintifici
dictionar de comunicare, morfologie, corectitudine si expresii generative
dictionar de teme si simboluri
dictionar de filosofie
Lista poate continua, exista o multime de tipuri de dictionare de limba romana, toate aceste
dictionare cuprind o parte a limbii romane si nu pot ajuta sa neimbunatatim cunostintele din acel
domeniu sau pur si simplu sa nu cunoastemlimba natala mai bine.

S-ar putea să vă placă și