Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Obiectul: Biologie
Clasa: a VII-a
Subiectul: Increngatura cordate.Clasa amfibieni(Amphibia).
Tipul lectiei: mixta
Data: 02.11.2020
Timp: 45 min
Profesor: Mitrozor ana

Subcompetențe:
 Caracterizarea clesei amfibieni.
 Evidentierea caracterelor de superioritate ale amfibienilor fața de pești.
Obiective operaționale:

O1 - Sa enumere reprezentantii tipici ai clasei amfibieni în baza fragmentului;


O2 - Sa distingă regiunile corpului după planșa și fragmentul din text;
O3 - Sa caracterizeze clasa amfibieni în baza textului;
O4- Sa evidentieze caracterele de superioritate ale amfibienilor fața de pești.
O5-să estimeze rolul amfibienilor în natură și în viața omului.
Strategii didactice:
 Metode si procedee/tehnici: conversatie, lucrul cu manualul, explicația,metoda paianjen, lucru individual, planșa
 Mijloace de instruire: manualul.
 Materiale necesare: manualul.

Forme de activitate: individuala, frontala.

Tipuri/metode/tehnici de evaluare: evaluare curenta, formativa, orala, frontala, conversatie


Desfășurarea lecției
Etapele Tip O Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode/ Evaluare
lectiei ul materiale
Moment Profesorul saluta elevii și îi organizeaza de Elevii se saluta si se
organizatoric lecție. pregatesc de lectie .
Evocare 10 Prin chestionare orală amintim trăsăturile Elevii indeplinesc Individuala
min generale ale vertebratelor și clasele însarcinarea data de
reprezentative ale vertebratelor. profesor.
Un elev vine în față și enumeră asemănările
dintre peștii osoși și cartilaginoși. Un alt elev
vine în față și prezintă deosebirile dintre peștii
osoși și cartilaginoși.
Împreună cu clasa reamintim rolul peștilor în
natură și în viața omului.
2 elevi prezintă proiectele despre pești.
Captarea 5 Propun o ghicitoare. Elevii noteaza tema ghicitoare Frontala
atentiei min noua.
. Cântă cât le ţine gura
Peste apa de pe lac.
Ori le zici, ori le dai pace –
Ele totuna nu tac.
Toată lumea recunoaşte,
Trist e lacul fără…
Deci tema noastra de astazi este: „Increngatura cordate. Clasa amfibieni”.
Se anunta obiectivele.

Realizarea 5 O1 Împart clasa în 3 grupe: Elevii lucrează cu manualul și Lucrul cu Individuala


sensului min 1-trasaturile generale și structural ale realizează sarcinile. manualul Frontala
,2,3
amfibienilor.
,5 2-diversitatea amfibienilor
3-rolul amfibienilor. Conspect
Prezentarea informației. reper
Reflectie Propun o fișă de lucru în grup: Elevii realizează sarcinile Frontala
10 1-careu propuse. Lucru în
min O4 2-completează spațiile libere grup
3-compară peștii cu amfibienii
Extensie 2 Tema : “Increngatura cordate. Clasa amfibieni” Elevii își noteaza tema
min pagina 59-61 pentru acasa
Exercitiul 5 pag.62 ( studiu de caz )
La dorință 2 elevi realizează prezentări power
point despre clasa amfibieni.

Notarea elevilor. Argumentarea notării.

S-ar putea să vă placă și