Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Liceul Economic „Vasile Conta” Tg.Neamț


Profesor: Roman Ioan Romeo
Modulul: Calitatea produselor și serviciilor
Clasa a IX-a A
Unitatea de învățare: Serviciile.
Subiectul lecției: Caracteristicile serviciilor.
Tipul lecției: Lectie de comunicare/însușire de noi cunoștinte.
Locul de desfășurare a lecției: Sala de clasă.
Durata: 50 minute.

I. Conținutul tematic
1.1. Caracteristicile serviciilor (forma nematerială, nestocabilitatea, intangibilitatea,
coincidența în timp și spațiu a producției și consumului – inseparabilitatea, indivizibilitatea –,
eterogenitatea, prețul serviciilor este fixat de cerere, absența proprietății);
1.2. Exemple ale caracteristicilor serviciilor.

II. Competențe specifice:


II.1. Analiza serviciilor.

III. Competențe derivate:


Pe parcursul activității didactice elevii vor fi capabili să:
CD 1 – Să definească caracteristicile serviciilor;
CD 2 – Să enumere caracteristicile serviciilor;
CD 3 – Să caracterizeze caracteristicile serviciilor;
CD 4 – Să formuleze concluzii.

IV. Activitatea de învățare


 Enumeră caracteristicile serviciilor;
 Caracterizează caracteristicile serviciilor.

V. Strategia didactică
 Predare: expozitiv-euristice (expunerea, explicația, exemplificarea, conversația,
observațiile independente, utilizarea fișelor de lucru);
 Evaluare: evaluativ-stimulative: chestionarea orală, observarea și aprecierea verbală,
(elevul demonstrează că este capabil să enumere și să caraterizeze caracteristicile
serviciilor).
 Forme de organizare a activitații lecției: frontal interactiv, grupe, individual.
 Resurse:
o Manual scolar;
o Fișe de lucru;
o Surse bibliografice.

Bibliografie:
1. Petre, T., Iordache, G., Simionescu, G., Stănescu, T. – Comerț – manual pentru clasa a
IX-a, filiera tehnologică, profilul servicii, Editura CD Press, București, 2010;
2. Ioncică, M. – Economia serviciilor – Teorie și practică, Editura Uranus, București,
2000;
3. Olteanu, V. – Marketingul serviciilor, Editura Ecomar, București, 2006.
SCENARIUL DIDACTIC:

Competențe Momentele lecției Dozarea Conținutul lecției Strategia


derivate timpului didactică
Moment 2 min Înregistrarea absenților, Conversație,
organizatoric asigurarea ordinii și disciplinei, instructaj verbal
pregătirea materialelor
Actualizarea 5 min. Profesorul solicită definirea Conversație,
cunoștințelor serviciilor. întrebări,
anterioare Profesorul solicită enumerarea aprecieri
implicațiilor pe care le determină verbale.
prestarea serviciilor.
Profesorul solicită elevilor
enumerarea criteriilor după care
se realizează clasificarea
serviciilor.
Elevii răspund întrebărilor
profesorului.
Prezentarea noilor 30 min. Profesorul notează pe tablă titlul Expunere,
conținuturi tematice lecției și obiectivele acesteia. explicatie,
Profesorul solicită elevilor exemplificare,
identificarea unor diferențe între problematizare,
produse și servicii. conversație.
Elevii își exprimă câteva păreri.
Profesorul solicită elevilor să
noteze pe caiet definiția
caracteristicilor serviciilor, astfel
„caracteristicile serviciilor
reprezintă atributele, însușirile
de bază ale acestora, determinate
prin aspecte esențiale care
diferențiază serviciul de alte
concepte tehnologice”.
Profesorul notează pe tablă
caracteristica: forma nematerială
și explică acest concept.
Profesorul notează pe tablă
caracteristica: nestocabilitatea și
explică acest concept. Îl
exemplifică și solicită elevilor
prezentarea unor experiențe din
viață relevante temei. Elevii
răspund solicitării profesorului.
Profesorul notează pe tablă
caracteristica: intangibilitatea și
explică acest concept.
Profesorul notează pe tablă
caracteristica: coincidența în timp
și spațiu a producției și
consumului – inseparabilitatea,
indivizibilitatea –, solicitând
elevilor răspunsuri la o serie de
întrebări. Elevii răspund
întrebărilor profesorului.
Profesorul notează pe tablă
caracteristica: eterogenitatea și
explică acest concept. Oferă
elevilor și sinonimul acestei
caracteristici: variabilitatea.
Profesorul notează pe tablă
caracteristica: prețul serviciilor
este fixat de cerere și explică
acest concept.
Profesorul notează pe tablă
caracteristica: absența proprietății
și explică acest concept.
Elevii notează pe caiete toate
informațiile oferite de profesor.
Fixarea și 13 min. Profesorul propune completarea Fișa de lucru,
sistematizarea unei Fișe de lucru, în vederea conversație,
cunoștințelor asigurării unei corecte aprecieri
sistematizări a conținuturilor. verbale.
După completarea fișelor de lucru
elevii își analizează rezultatele.
Profesorul apreciază activitatea
elevilor.
Tema pentru acasă 2 min. Profesorul solicită elevilor Expunere,
următoarea sarcină: „Prezentați conversație.
caracteristicile serviciilor
educaționale, pornind de la
experiența dobândită în școală”.

Model Fișă de lucru

Fișa de lucru

Corelați caracteristicile definitorii ale serviciilor, cuprinse în coloana A, cu explicațiile


specifice fiecăreia dintre ele, cuprinse în coloana B, din tabelul de mai jos:

A. Caracteristicile serviciilor B. Continutul caracteristicilor serviciilor


1.Forma nematerială a.serviciile nu pot fi percepute cu ajutorul
simțurilor fizice, nu pot fi văzute, simțite.
2.Nestocabilitatea b.serviciile oferă satisfacții și avantaje fără a
presupune și transferul proprietății asupra vreunui
bun material.
3.Intangibilitatea c.serviciile sunt activități cu conținut diferit.
4.Coincidența în timp și spațiu a producției și d.serviciile se manifestă sub formă de activitati.
consumului
5.Eterogenitatea e.clientul alege să apeleze la serviciul
prestatorului dacă îl costă mai puțin decât ar face
singur serviciul respectiv.
6.Prețul serviciilor este fixat de cerere f.realizarea serviciilor necesită prezența în același
loc a prestatorului și a beneficiarului.
7.Absența proprietății g.serviciile nu pot fi stocate, păstrate pentru a fi
consumate ulterior.
Soluția:
a- b- c- d- e- f- g-
Răspuns:
1–d
2–g
3–a
4–f
5–c
6–e
7-b

S-ar putea să vă placă și