Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE / ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învățământ: Colegiul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad


Aria Curriculară: Om şi societate
Disciplina: Psihologie
Clasa: XD
Unitatea de învăţare: Procese cognitive senzoriale
Tema lecţiei: Evaluare scrisă
Data: 17.11.2021
Propunător: Gana Lavinia Adriana

Competenţe specifice de format:


-identificarea proceselor psihice şi caracterizarea rolului lor în evoluţia
personalităţii;
-analizarea unor procese psihice pornind de la exemple concrete;
-evaluarea caracteristicilor unor procese psihice, prin comparare şi prin
utilizarea unor instrumente adecvate de măsurare;
-relaţionarea eficientă/ cooperarea cu ceilalţi în colectarea, interpretarea şi
evaluarea informaţiilor referitoare la procese şi manifestări psihice;
-utilizarea cunoştinţelor de psihologie în scopul adaptării conduitei proprii la
situaţii concrete de viaţă.

Scenariul didactic

Momentele Elemente de conţinut Strategia didactică

lecţiei Evaluar
e
metode mijloace
Activitate Profesorul asigură liniştea şi notează Conversaţi
profesor absenţii. a

Captarea Profesorul captează atenţia elevilor, Explicaţia


atenţiei anunţându-i că vor avea de completat
un test scris, apoi le împarte testele.

1. Care dintre procesele psihice de


Evaluarea mai jos este cel mai simplu? (1p) Testul
propriu-zisă a) percepţiile;
docimologi
b) reprezentările;
c) imaginaţia; c
d) senzaţiile.
2. Spre deosebire de senzaţii,
percepţia reflectă obiectele în
totalitatea însuşirilor lor în mod:
a)simplu şi elementar
b)schematic şi precis
c)unitar şi integral
d)schematic şi figurativ. (1p)
3. Imaginea obiectului în
reprezentare este: (1p)
a) panoramică şi figurativă,
cu grad înalt de generalizare
b) bogată în conţinut
c) simplă, doar o formă, o
culoare, o dimensiune
4.Ca procese psihice cognitive,
senzațiile se produc:
a. în absența acțiunii stimulului
asupra unui analizator
b. în urma perceperii repetate a
obiectelor
c. prin acțiunea directă a stimulului
asupra unui analizator
d. întotdeauna în mod voluntar
5. Andrei este fascinat de
multitudinea de nuanţe ale peisajului
de toamnă pe care îl admiră de la
fereastra camerei lui, iar acest fapt
arată că percepţia sa este:
a. schematică
b. secundară
c. bogată în conţinut
d. involuntară
6. Reprezentarea casei bunicilor
noştri:
a. este obiectuală
b. poate fi detaşată de contextul
spaţio-temporal în care am perceput-
o
c. se poate realiza în absenţa
memoriei
d. este o imagine abstractă
7. Te afli pe malul mării, briza îţi
adie pe obraz. Ai o stare de bine care
rezonează plăcut cu amintirile tale;
însuşirea de bază a senzaţiei pe care
o trăieşti este:
a)intensitate
b)calitate
c)tonalitate afectivă
d)durată
8. Imaginea perceptivă este bogată în
conţinut, deoarece:
a)îndeplineşte un rol reglator pentru
activitate
b)se realizează concomitent cu
celelalte elemente aflate într-un
context spaţio-temporal
c)se formează numai în prezenţa
obiectului concret
d)cuprinde în anablul ei atât
însuşirile importante, cât şi pe cele de
detaliu
9. În funcţie de analizatorul dominant
implicat în producerea lor,
reprezentările pot fi:
a)reproductive sau anticipative
b)generaale sau individuale
c)vizuale, auditive şi kinestezice
d)generale sau anticipative
10. Calitatea unei senzaţii este
determinată de:
a)durata prezenţei stimulului
b)intensitatea stimulului şi de starea
subiectului
c)specificul stimulului şi
caracteristicile stucturale şi
funcţionale ale analizatorului
d)ecoul, rezonanţa afectivă în funcţie
de experienţa personală a subiectului
Analiza Profesorul discută cu elevii Aprecieri
rezultatelor răspunsurile corecte şi îi ajută să îşi Explicaţia verbale
şi facă punctajele. Se formulează Conversaţi
elaborarea concluziile evaluării. a
concluziilor
.

S-ar putea să vă placă și