Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.03. 2019


Clasa: a IV-a
Propunător: Prof.inv.primar NICOLAI ANGELA SIMONA
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Subiectul lecţiei: Verbul.Timpurile verbului
Tipul lecţiei: predare – învățare
Competenţe specifice :
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil ;
2.5. Adaptarea vorbirii la diferite situaţii de comunicare în funcţie de partenerul de dialog ;
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare ;
3.2. Formularea unui răspuns emoţional faţă de textul literar citit ;
3.5 Sesizarea unor regularităţi ale limbii pe baza textului citit ;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul activității didactice, elevii vor fi capabili :
O1 să definească părţi de vorbire învăţate,respectiv verbul;
O2: să completeze spații lacunare cu verbe corespunzătoare;
O3 : să identifice verbul în diferite surse;
O4: să utilizeze corect timpurile verbului, în enunţuri date
O5: să analizeze verbe, precizând toate categoriile gramaticale învăţate.
O6:- să diferenţieze verbele după persoană , număr şi timp;

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manualul, caiete, planșă, fişe de lucru,


METODE ŞI PROCEDEE: Conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observația,problematizarea ,cadranele ,munca
independentă.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
RESURSE:
 umane: 17 elevi
 materiale: caiet, manual, planșe ,fişe de lucru,
 timp: 45 min.

EVALUARE: observatia sistematica ,aprecieri verbale, evaluare scrisa.

BIBLIOGRAFIE:
 Programa scolara aprobată prin OMENCȘ nr. 5471/ 12.10.2016
 Duţu, Olga, Didactica limbii române si comunicării în ciclul primar, Constanţa ,Europolis, 2002.
 Manual limba și literatură română, clasa a IV-a ,editura ART, 2016
 Auxiliar limba și literatura română, clasa a IV-a, editura ART.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
TIMP ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ
ESTIM DESFĂŞURĂRII AL LECŢIEI TEHNICI DE FORME DE MIJLOACE
A OB. LECŢIEI Activitatea Activitatea INSTRUIRE ORGANIZARE DE ÎNV.
TIV OP învăţătorului elevilor
2 min 1. Organizarea Asigur condiţii optime Se pregătesc pentru Conversația
clasei pentru pentru buna desfăşurare a începerea orei de limba
lecţie lecţiei română

5 min Se verifică calitativ si cantitativ Citesc tema.


2. Verificarea tema scrisă. Se fac aprecieri. Se Conversația Caiete teme
O1 temei și a corectează eventualele greşeli.
cunoștințelor Exercițiul
dobândite
anterior. -Ce părți de vorbire ați învățat Explicatia Frontal
până acum? -răspund oral întrebărilor.
-Ce exprimă verbul?
-Câte numere are verbul?
-Dar persoane?
-Dați exemple de verbe, apoi de -Dau exemple de verbe,
enunțuri în care să folosiți verbe enunțuri .
la persoane și numere diferite.
3 min 3. Captarea Se face prin prezentarea
atenţiei următoarelor versuri lacunare: Completează textul lacunar Conversația Frontal Planșă
„Dimineaţă m-…………… Flipchart
Individual
Şi pe faţă m-………………
O2
Ceai şi brânză …………… Problematizarea
Cu haina m-………………
Şi la şcoală ………………”
-Acțiunea s-a petrecut deja,
-Când are loc acțiunea? deci a avut loc în trecut .
2 min 4. Anunţarea Comunic elevilor subiectul
temei şi a lecţiei şi voi enumera Notează în caiete titlul Tablă, caiete
obiectivelor obiectivele într-un limbaj lecției Explicația Frontal
accesibil lor.

-Scriu titlul lecției pe tablă:


Timpurile verbului

20 5. Dirijarea  Citim prima propoziție din Citesc și subliniază


minute învăţării şi textul studiat anterior și verbele din prima Conversația
obţinerea subliniem verbele. propoziție.
performanţelor  Când are loc acțiunea? -In trecut Manual
O3  Citim propoziția în care cei
doi pui de tigru fac cunoștință. Explicația
 Când se petrece acțiunea? -în prezent.
 Căutăm enunțul în care Frontal
pisicile o anunță pe Ninigra că
va deveni pisică și subliniem Observația
verbul. În viitor.
 Când se petrece acțiunea?

Așadar, REȚINEM și notăm


în caiete că verbele își schimbă Ascultă explicațiile și
forma și în funcție de notează în caiete
momentul în care se face definițiile și exemplele.
acțiunea.
 Așadar avem timpul Caiete
prezent, unde acțiunea are
loc în timpul vorbirii.
Ex: eu scriu(acum)
 Timpul trecut, se desfășoară
înainte de momentul
vorbirii.
Ex: eu citeam(ieri)
 Timpul viitor, acțiunea se
desfășoară după momentul
vorbirii,
Ex: eu voi mânca( mâine)
- Rezolvă frontal Frontal Tablă, caiete,
Vom rezolva împreună ex. 20 exercițiul la tablă manual
O4 din manual, la tablă și în și în caiete.
caiete,precizând când are loc
acțiunea.
7 min O5 6. Asigurarea Fișă de lucru individuală(anexa Rezolvă fișă individual Cadranele Individual Fișe de lucru
O4 feed-back-ului 1)
4 min Veți nota în caiete următoarele
proverbe și veți completa cu Notează proverbele și
verbele corespunzătoare: completează Individual Caiete
7. Evaluarea  Cine …………… după doi corespunzător.
O2 iepuri ………….. nici unul. Munca
 Când pisica…………… independentă
acasă, şoarecii ……………
pe masă.
 Cine ……………groapa
altuia ……………singur în
ea.
2 min 8. Asigurarea  Se notează tema pt acasă:ex. Noteză tema. Manual
transferului şi a 23, pag.37(manual) Explicația
retenţiei  Se fac aprecieri frontale și Primesc aprecieri. Conversația Frontal
individuale despre Individual
participarea elevilor la oră.

Anexa 1
Fisă de lucru individuală
1. Scrie verbul ,, a transforma,, la timpul: 2. Completează spațiile libere cu verbul dintre
paranteze, la timpul cerut:
Trecut:..................................... Viețuitoarele................................frumos.(a se înșirui,
Prezent:.................................... timp trecut)
Viitor:...................................... Chiar în față..............................douăsprezece albine.(a
zbura, timp trecut)
El................(a crede, timp prezent) că în
luminiș.................. (a apărea, timp viitor) și Cucuci
Afonul.
3. Analizează verbele din următoarele propozitii
precizând persoana și numărul lor și timpul acțiunii. 4. Unește verbele cu înţeles asemănător:

Ana învață poezia. spune va veni


Tu ai alergat foarte rapid. murmură a observat
Eu voi scrie lecția. s-a pitit zice
va sosi îngână
a zărit a decis
a hotărât s-a ascuns
s-a străduit
„Dimineaţă m-
……………
Şi pe faţă m-………………
Ceai şi brânză
……………
Cu haina m-……………...
Şi la
şcoală………………”

S-ar putea să vă placă și