Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.03.2009
ORA: 9 – 10
CLASA: a III-a A
UNITATEA: Şcoala cu Clasele I-VIII Nr. 2 Baia-Sprie
ARIA CURRICULARĂ: Matematicǎ şi ştiinţe ale naturii
OBIECTUL: Matematicǎ
SUBIECTUL: Exerciţii şi probleme cu înmulţiri şi împǎrţiri în concentrul
numerelor 0-100
TIPUL LECŢIEI: consolidare
SCOPUL: consolidarea deprinderii de calcul mintal şi în scris, folosind operaţiile
matematice de înmulţire şi împǎrţire în exerciţii şi probleme.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: sǎ scrie şi sǎ rezolve toate operaţiile matematice cunoscute cu perechea
de numere datǎ;
O2: sǎ rezolve mintal exerciţiile;
O3: sǎ afle numerele necunoscute;
O4: să efectueze calcule, respectând ordinea operaţiilor;
O5: sǎ rezolve problema datǎ folosind planul de întrebǎri;
O6: să coopereze cu colegii de grup în realizarea sarcinilor;
RESURSE: a) procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca în grup,
munca independentǎ, evaluarea;
b) materiale: fluturi, flori, soare, iarbǎ, lipici, carton A4 verde,
creioane colorate, fişe de evaluare curentă.
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate independentă,
activitate pe grupe
PROPUNĂTOR: inst. Lavinia Raluca Suzana Adorean
Etapele lecţiei Ob. Desfǎşurarea lecţiei Metode şi Material Evaluare
op. procedee didactic
1. Avanpremiera - pregǎtirea materialelor necesare unei bune desfǎşurǎri
a lecţiei;
- elevii sunt împǎrţiţi în 4 grupe omogene;
- asigurarea climatul de încredere reciprocă pentru
reuşita actului didactic;
2. Reactualizarea - verificarea temei pentru acasǎ din punct de vedere evaluare
cunoştinţelor calitativ şi cantitativ; frontalǎ
O1 În timpul verificǎrii cantitative a temei, elevii vor scrie exerciţiul
toate operaţiile pe care le pot face cu numerele 8 şi 4,
precizând ce au obţinut.
- se rezolvǎ oral câteva exerciţii, verificându-se astfel
dacǎ elevii cunosc tabla înmulţirii şi a împǎrţirii
(Anexa 1), precum şi o problemǎ în versur:
“Ana-i micǎ , dar citeşte
Tot mereu , fiindcǎ doreşte
Lucruri multe ca sǎ ştie despre lumea nostrǎ vie.
Marţi , opt pagini a citit
Şi deloc n-a obosit .
Miercuri , de cinci ori mai mult
A citit într-un timp scurt
Şi joi a citit sub pin
De patru ori mai puţin
Decât miercuri , fiindcǎ ea
Mai are şi-a învǎţa .
O întreabǎ un rǎţoi :
“Ana , cât ai citit joi ? “;
3. Anunţarea - anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor observarea
subiectului şi a urmǎrite: sistematicǎ
obiectivelor Astăzi vom rezolva “Exerciţii şi prbleme cu înmulţiri şi a elevilor
împărţiri”. Vom rezolva exerciţii pentru a afla numere
necunoscute; vom rezolva şi exerciţii respectând
ordinea efectuǎrii operaţiilor; vom rezolva probleme.
4. Desfǎşurarea - se scrie pe tablǎ şi în caiete titlul lecţiei:
activitǎţii Exerciţii şi probleme cu înmulţiri şi împǎrţiri
O “Ana a aflat multe despre lumea vie şi acum vrea sǎ
realizeze o lucrare în care sǎ foloseascǎ aceste
informaţii. Singurǎ ea nu reuşeşte, dar am putea noi sǎ exerciţiul
o ajutǎm. Vreţi?”
- în continuare exerciţii scrise se vor realiza sub formǎ
de concurs:
1. Fluturaşii şi-au pierdut în zbor culorile. Calculeazǎ
corect exerciţiile scrise pe fiecare aripioarǎ şi vei afla fluturi,
cu ce culori sǎ le colorezi pentru a le reda frumuseţea. munca în grup creioane evaluare
3 x 6= 7 colorate curentǎ
7 x 8= 32
49: 7= 18
63: 7= 56
4 x 8= 9 (fluturaşii vor avea în final
aripioarele colorate la fel în cele 4 grupe);

2. Bucuroşi cǎ aţi reuşit sǎ-i coloraţi, fluturaşii au


zburdat peste câmpia înfloritǎ. Au obosit şi acum ar
dori sǎ se aşeze fiecare pe o floare. Dacǎ calculezi lalele, lipici
corect numǎrul necunoscut, vei afla fiecare fluturaş pe
ce floare se va aşeza: evaluare
frontalǎ
a X 7=63 6 X b=24 c : 5= 9 24 : d=8
a= b= c= d=
a= b= c= d=

3. Ai lucrat corect pânǎ acum. Însǎ şi floricelele trebuie


sǎ aibǎ un locşor al lor. Dacǎ respecţi ordinea efectuǎrii iarbǎ din
operaţiilor şi gǎseşti rezultatul corect, grupa ta va fi hârtie
recompensatǎ cu o bucǎţicǎ de iarbǎ: creponatǎ

(6 X 6) : 9= (8 X 3) : 6=
27 : 3 X 7= 72 : 9 X 5=
problematizarea
4. Soarele a ieşit sǎ vadǎ ce tablouri minunate aţi
obţinut şi tare ar vrea sǎ se aşeze în fiecare. Rezolvǎ
corect problema şi va ajunge negreşit la grupa ta.
Ionela are 3 buchete de ghiocei, iar Anca de 4 ori soare
mai multe buchete.
Câte buchete de ghiocei au împreunǎ cele douǎ
fete?
Rezolvare
Câte buchete de ghiocei are Anca?
3 X 4 = 12 (buchete)
Câte buchete de ghiocei au împreunǎ cele douǎ fete ?
3 + 12= 15 (buchete)
Rǎspuns : 15 buchete
- elevii vor asambla dupǎ fiecare exerciţiu
recompensele primite, iar în final vor obţine un tablou
de primǎvarǎ;
5. Evaluarea - fiecare elev primeşte o fişǎ de evaluare curentǎ; explicaţia fişe de probǎ scrisǎ
cunoştinţelor - se explicǎ sarcina fiecǎrui exerciţiu şi se dau munca evaluare
explicaţii suplimentare unde este cazul (Anexa 2); independentǎ
6. Încheierea - se expun lucrǎrile realizate de elevi;
lecţiei - se fac aprecieri generale şi individuale;
- se noteazǎ tema pentru acasǎ: ex. 9/45 din culegere
ANEXA 1

EXERCIŢII ORALE

10 x 7 = ___ 6 x 7 =___
18 : 9 =___ 72 : 8 =___
5 x 7 =___ 15 : 3 =___
8 x 3 =___ 8 x 7 =___
24 : 6 =___ 9 x 4 =___

Produsul numerelor 6 şi 7 __ Câtul numerelor 49 şi 7 ___


Suma numerelor 23 şi 19 ___ Diferenţa numerelor 100 şi 58 __
32 este de ___ mai mare decât 8 54 este de ___ mai mare decât 9
35 este produsul numerelor ______ 63 este produsul numerelor _______
47 este suma numerelor ____ 39 este suma numerelor ______
ANEXA 2

Fişă de lucru -Înmulţirea şi împărţirea prin joc


Fişă de lucru -Înmulţirea şi împărţirea prin joc

1. Cautǎ floarea care ascunde rezultatul corect!


1. Cautǎ floarea care ascunde rezultatul corect!

28:4 6x7 12:6 3x9 8x9 28:4 6x7 12:6 3x9 8x9

2 7 42 72 27 2 7 42 72 27

2.Labirint:Rezolvă exerciţiile în ordinea indicată de săgeţi. 2.Labirint:Rezolvă exerciţiile în ordinea indicată de


x7 +9 :10 x9 -2 săgeţi.
3 x7 +9 :10 x9 -2
:5 3
:5
28+ 9x 6: 8+ 8x
28+ 9x 6: 8+ 8x
Calculeazǎ şi în funcţie de rezultatul Calculeazǎ şi în funcţie de rezultatul
primit coloreazǎ aripile fluturaşilor: primit coloreazǎ aripile fluturaşilor:

7 cu portocaliu 7 cu portocaliu
32 cu albastru 32 cu albastru
18 cu galben 18 cu galben
56 cu violet 56 cu violet
9 cu maro 9 cu maro

Calculeazǎ şi în funcţie de rezultatul Calculeazǎ şi în funcţie de rezultatul


primit coloreazǎ aripile fluturaşilor: primit coloreazǎ aripile fluturaşilor:

7 cu portocaliu 7 cu portocaliu
32 cu albastru 32 cu albastru
18 cu galben 18 cu galben
56 cu violet 56 cu violet
9 cu maro 9 cu maro

S-ar putea să vă placă și