Sunteți pe pagina 1din 8

Tănase Petronela, PIPP, AN III

PROIECT DIDACTIC
Propunător/ Învățător: Tănase Petronela

CLASA a III- a

DATA:17.05.2018
ARIA CURRICULARĂ: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Raporturile noastre cu animalele și plantele
SUBIECTUL: Atitudinea față de plante și animale
TIPUL LECŢIEI: predare-învățare

COMPETENȚE SPECIFICE
2.1. Recunoașterea unor atitudini în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele;
2.2. Manifestarea unor atitudini pozitive în raport cu lucrurile, cu plantele și animalele.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
a) cognitive
O1: să explice termenul de „atitudine”;
O2: să asocieze comportamentele redate în text cu termenul corespunzător;
O3: să răspundă cerințelor din cadrul activității pe grupe, privind atitudinea omului față de plante și animale;
O4: să completeze propozițiile lacunare cu informații despre relația omului cu mediul.
b) afective
Tănase Petronela, PIPP, AN III
O1- dezvoltarea unei atitudini pozitive față de mediul înconjurător; dezvoltarea spiritului de cooperare în diferite situații de învățare.
STRATEGII DIDACTICE
a. Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul didactic, pălăriile gânditoare, eseul
b. Mijloace de învățământ: textele pentru jocul ,,Alege ce se potrivește!”, jetoane pentru joc, pălării colorate din carton, fișe de lucru cu
propoziții lacunare, stimulente
c. Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
d. Durata activității: 50 de minute
e. Evaluare: observare sistematică a elevilor, chestionare orală
f. Resurse umane: 18 elevi
BIBLIOGRAFIE

1.Programa școlară pentru disciplina ,,Educație civică”,clasele a III-a și a IV-a aprobată prin ordinul ministrului nr.5003/ 02.12.2014,București;
2.Educație civică,manual pentru clasa a III-a,ed.Aramis Print,2016;
3.Educație civică,caiet de lucru pentru clasa a III-a,ed.Ars Libri,2015.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1.Activitatea introductivă

Se asigură un climat favorabil începerii activității.


Jocul de intercunoaștere: ,,Dacă aș fi un animal, aș fi.......pentru că.......” . Fiecare elev va preciza ce animal și-ar dori să fie și va explica motivul
alegerii.
2.Reactualizarea cunoștințelor

Se va verifica lecția anterioară prin adresarea unor întrebări elevilor.


 De ce se spune că viața omului ar fi imposibilă fără plante și animale?
 La ce folosesc plantele omului? Dar animalele?

3.Dirijarea învățării

 Captarea atenției
Se vor analiza imaginile din povestea ,,Fata babei și fata moșneagului” de Ion Creangă. Se vor analiza cele două personaje în funcție de modul cum se
comportă în situații date ( fata moșneagului curăță părul de omizi și de uscături, îngrijește cățelușa bolnavă, are grijă de animalele din casa Sfintei
Tănase Petronela, PIPP, AN III
Duminici (manifestă grijă, compasiune, blândețe,dragoste); fata babei refuză să ajute la îngrijirea cățelușei, a părului și a copiilor Sfintei Duminici (este
nepăsătoare, indiferentă la suferințele celor din jur, este neglijentă, egoistă).
În urma discuțiilor despre comportamentul celor două personaje din poveste se va explica, cu ajutorul elevilor, înțelesul termenului „atitudine”.
(comportament, mod de comportare, gest). Făcând referire la modul de comportare al celor două personaje, se vor evidenția atitudinile pozitive și pe cele
negative.
 Se va desfășura jocul ,,Alege ce se potrivește!”.
 Elevii vor avea la dispoziție fișe pe care sunt scrise texte de mică întindere în care sunt povestite întâmplări despre atitudinile unor copii față de
plante și animale. Se citește textul și se va evidenția tipul de comportament redat în text. Pe tablă sunt lipite jetoane cu denumirile unor
comportamente pozitive și negative. Elevul numit trebuie să asocieze textul cu jetonul corespunzător comportamentului redat în text. (anexa 1)
 Pe parcursul descoperirii diverselor comportamente, elevii vor completa schema lecției redată printr-un fluture. (anexa 2)
Se vor forma patru grupe. Membrii fiecărei grupe vor purta câte o pălărie colorată în alb, roșu, galben, verde. Se va accentua semnificația pe care o
are fiecare pălărie: albă – informează; roșie – spune ce simte; galbenă – redă beneficiile; verde – creează. Sarcina de lucru pe care o are fiecare grupă are
legătură cu semnificația culorii pălăriei pe care o poartă membrii grupelor. (anexa 3)

4.Obținerea performanței

 Elevii vor avea de completat o fișă de lucru ce cuprinde propoziții lacunare:

1. Eu știu trei atitudini pozitive față de plante și animale:..........................................................


2. Am descoperit trei atitudini negative față plante și animale:............................................................
3. Am trei mesaje pentru cei care fac rău naturii:
...............................................................................
...............................................................................
...............................................................................
4. Am o întrebare din trei cuvinte despre această lecție:..................................................................

5.Evaluare

 Se vor face aprecieri globale și individuale. Se vor evidenția comportamentele pozitive. Activitatea elevilor va fi recompensată cu stimulente (fețe
zâmbitoare).
Tănase Petronela, PIPP, AN III

Anexa 1:

Alege ce se potrivește!

 Textele pentru analiza atitudinilor pozitive și negative:

1. Raluca îl îngrijea cu mare atenție pe Azorel, îi pieptăna părul în fiecare zi, îl hrănea de trei ori pe zi și-i schimba așternutul din cutie în
fiecare seară.
Tănase Petronela, PIPP, AN III

2. Într-o dimineață, când a trecut pe lângă un trandafir japonez, lui Viorel i s-a părut că plângea. A luat repede ghiveciul, l-a scos la aer și
l-a udat bine. Peste câteva zile, trandafirul și-a revenit.

3. Sâmbătă, Ileana a ieșit în parc, însoțită de bunicul său. În timp ce se plimba cu rolele, a auzit un miorlăit sfâșietor, care venea din spatele
tufelor de lângă o bancă. Se apropie repede și îl vede pe un băiețel că trage de coadă un pisoi mic.
-Dă-i drumul! Nu-l mai chinui! spune ea. Surpins asupra faptului, băiatul îi dădu drumul pisoiului și se făcu nevăzut.

4. –Uf, urăsc cactusul ăsta, parcă ar fi un arici! Să-l arunci de aici, mamă, că ieri m-a înțepat la deget atât de tare încât mă ustură și acum!
– Dacă ai fi mai atent și mai puțin repezit, nu s-ar mai întâmpla asta! spuse mama. Țepii cactusului sunt armele sale de apărare
împotriva dușmanilor.

5. Într-o după-amiază de primăvară, Sorin și Matei au plecat cu bicicletele în parc. Acolo, s-au luat la întrecere pe pistele special amenajate
pentru bicicliști. Ca să fie sigur că va câștiga, Matei a luat-o pe o pajiște cu mai multe ronduri de flori. Văzând aceasta, Sorin întrerupe
competiția și-i atrage atenția lui Matei că a călcat iarba și florile.
Tănase Petronela, PIPP, AN III
Tănase Petronela, PIPP, AN III

Anexa 3

Activitate pe grupe - ,,Pălăriile gânditoare”

 Pălăria albă

Citiți, cu atenție, cele două fragmente. Redați, în 4 enunțuri, despre ce este vorba în strofele de mai jos și precizați ce fel de comportament
au cei doi copii față de animale.

,,M-a lovit din răutate

Cu o piatră în picior,

Și-am zăcut și-am plâns atâta,

De credeam că am să mor...”.

(,,Cățelușul șchiop”, de Elena Farago)

,,Așa plângea un gândăcel

În pumnul ce-l strângea să-l rupă

Și l-a deschis copilul după

Ce n-a mai fost nimic din el!”

(,,Gândăcelul”, de Elena Farago)

 Pălăria roșie

Citiți fiecare enunț de mai jos. Scrieți, în 4 propoziții, ceea ce simțiți când citiți aceste enunțuri.

a) Unor copii le face plăcere să hrănească păsărelele și să le facă adăposturi.


b) Uneori îmi place să trag cât mai tare pisica de coadă.
Tănase Petronela, PIPP, AN III
c) În parc mă legăn atârnat de crengile copacilor.
d) Dacă văd un cățel rănit, cred că e mai bine să-l ocolesc.

 Pălăria verde

Imaginați-vă că o pădure ar vorbi, iar voi ați fi glasul ei. Scrieți, în 4 propoziții, un mesaj oamenilor despre importanța protejării pădurii.

 Pălăria galbenă

Explicați, în 4 propoziții, de ce este bine să avem grijă de plante și animale.

S-ar putea să vă placă și