Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Clasa : a VI-a
Disciplina: Geografia Europei
Unitatea de învatare: Europa - identitate geografică
Subiectul : Diferențieri climatice și biogeografice
Tipul lecţiei : mixtă
Competenţe generale:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
Competenţe specifice:
1.1 Recunoaşterea termenilor geografici şi utilizarea lor în contexte cunoscute sau în contexte noi
3.2 Explicarea fenomenelor şi proceselor naturale specifice geografiei Europei;
3.4 Analiza comparativă a elementelor din realitatea geografică europeană după caracteristicile
solicitate, stabilind asemănări şi deosebiri;
4.2 Citirea hărţii şi utilizarea corectă a semnelor şi culorilor convenţionale;
Obiective operaţionale:
La sfârşitul lecţiei toţi elevii vor fi capabili :
O1: să definiească concepte precum domeniu climatic, elemente climatice
O2: să identifice factorii care influenteaza clima Europei;
O3: să identifice principalele caracteristici ale domeniilor climatice;
O4: să enumere tipurile de vegetaţie, faună şi soluri din Europa;
O5: să caracterizeze fiecare zonă de vegetaţie cu fauna şi solurile caracteristice;
Strategia: dirijată, cognitivă, euristică;
Instrumente de evaluare: verificare frontală orală, observarea sistematică
Organizarea activităţii: colectiv, individual
Metode didactice: conversaţia euristică, explicaţia, observația, problematizarea, dialogul, expunerea,
analiza, lucrul cu harta.
Materiale didactice: Harta fizică a Europei, manualulul, video proiectorul.
Materiale bibliografice:
1. T. Demeter - ,, Pedologie generală - curs”, Universitatea din București, 2009
2. xxx Geografie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2018
Oficiale: Programa şcolarã
Macroproiectarea didacticã
Locul de desfăşurare: sala de clasa
Durata: 50 de minute
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Momentele Activitatea Profesorului Activitatea Elevului Evaluare


Crt. Lecţiei

1 Moment - verifică prezenţa -comunică


- pregăteşte materialul necesr desfăşurării absenţii Atentionare,
organizatoric
orei în condiţii optime -se pregătesc pentru
Aprecieri
- creeazã un climat cooperant lecţie

2. Reactualizarea -adresează întrebari cu referire la itemii - elevii răspund la


Analiza
cunoştinţelor formulați în lecţia anterioară întrebări
raspunsurilor
anterioare
3. Evocare -noteazã pe tablã titlul lecţiei ,,Diferențieri -noteazã în caiete
climatice și biogeografice” şi explică modul
titlul lecţiei
în care se va desfăşura activitatea
-organizeazã învãţarea
4. Dobândirea de
noi cunoştinţe - identificã factorii care influenteaza clima
- sunt atenţi la
Europei
- prezintă tipurile climatice și principalele explicațiile Observare
caracteristici ale acestora: sistematicã
profesorului;
a) clima mediteraneană;
b) clima temperat oceanică;
c) clima temperat continentală;
- notează pe caiete
d) climă continentală de tranzitie;
e) clima subpolară; ideile expuse;
- identificã factorii care influenteaza zonele
biogeografice ale Europei
- numește pentru fiecare zonă biogeografica
arealul de răspândire, vegetația, fauna și
solurile specifice
a) Zona mediteraneană
b) Zona pădurile de foioase
c) Zona de stepă şi silvostepă
d) Zona de taiga
e) Zona de tundră
f) Zona alpină

5. Asigurarea - priectează un filmuleț recapitulative -urmăresc


retenţiei şi a despre diferențieri climatice și filmulețul
transferului biogeografice în Europa

6. Tema pentru Recomandã aprofundarea cunoştinţelor


acasã asimilate prin citirea lecţiei acasã
7. Evaluarea -Analizeazã critic, laudã, ierarhizeazã, -se raporteazã la
decide/noteazã aprecieri

Schița lecției
Diferențieri climatice și biogeografice

1. Diferențieri climatice

Europa are o climă temperată pe cea mai mare întindere a ei, iar în extremitatea nordică o climă rece
(subpolară).
Factorii principali care determină şi influenţează clima Europei sunt:
- poziţia pe glob;
- relieful care favorizează pătrunderea aerului dinspre Oceanul Atlantic spre interiorul continentului;
- mările care o înconjoară favorizează formarea precipitaţiilor;
- apropierea sau departarea de ocean-> climat oceanic sau continental
Tipuri climatice:
Acestea sunt:
a) clima mediteraneană cu veri calde și secetoase, ierni blânde şi ploioase;
b) clima temperat oceanică, cu ierni blânde şi precipitaţii bogate tot anul;
c) clima temperat continentală, cu precipitaţii reduse, ierni friguroase și veri călduroase
d) climă continentală de tranzitie: precipitațiile scad de la vest la est, iar temperatura este influențată de tipurile
de climă învecinate;
e) clima subpolară, rece aproape tot anul, cu veri scurte şi precipitaţii reduse;

2. Diferențieri biogeografice

Factorii principali care influențează zonele biogeografice sunt:


- Clima (temperatură, precipitații,vânt);
- Relieful prin etajarea altitudinală a vegetației:
- Omul prin activitățile sale;
-
a) Zona mediteraneană-se întâlneşte în partea de sud a Europei
-vegetaţia: este formată din asociații de plante precum maquis şi garriga.
-fauna:scorpionul, broasca ţestoasă, şacalul
-solurile:terra rosa
b) Zona pădurile de foioase-apar în centrul şi vestul Europei
-vegetaţia:stejar, frasin, fag, ulm tei
-animale:lupul,vulpea,cerbul căprioara, veveriţa
-solurile:brun-roşcate, brune de pădure
c) Zona de stepă şi silvostepă-cuprinde o fâşie din nordul mării Caspice şi nordul Mării Negre
- vegetaţia:ierburi (negară, colilie, păiuş),acolo unde apar şi ierburi se numeşte silvostepă
-fauna:rozătoare(iepure, hârciog, popândău)
- soluri:cernoziomuri
d) Zona de taiga ( pădurile de conifere)-este prezentă în sudul tundrei
-vegetaţia:molid, brad, pin, larice
-fauna:urs brun, râs, hermelină, zibelină
-solurile : podzoluri
e) Zona de tundră- se întâlneşte în nordul Europei
-vegetaţia:muşchi, licheni, arbori pitici
-fauna: ren, élan, urs polar, vulpe polară, iepure polar,morsă
-solurile : de tundră îngheţate aproape tot timpul
f) Zona alpină: specifică munților înalți

S-ar putea să vă placă și