Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

DATA: 17.11.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G.P.N GLOBU CRAIOVEI
GRUPA: combinata
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECT TEMATIC : „Pe cararile toamnei”
SUBTEMA: „Florile toamnei tarzii”
TEMA ZILEI: „Miresmele toamnei”
Tema activităţii: „Sortează florile după culoare, mărime si lungime”
Domeniul experienţial: Domeniul Ştiinţă – Activitate matematică
Mijloc de realizare: Exerciţiu cu material individual
Tipul activităţii: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
Scop: Clasificarea florilor după culoarea , marimea si lungimea acestora; identificarea asemănărilor şi deosebirilor dintre flori în
funcţie de una dintre cele trei caracteristici
Obiective operaţionale:
O 1 – să denumească corect culorile pe care le pot avea florile toamnei;
O 2 – să identifice corect mărimile florilor;
O 3- sa stabileasca lungimea florilor de toamna;
O 3 – să grupeze toate florile de aceeaşi culoare;
O 4 – să ordoneze florile asemănătoare, după mărimea lor (de la mare la mic) si dupa lungimea lor ( lungi si scurte);
O 5 – să comunice în timpul activităţii, utilizând limbajul matematic corespunzător;
Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, observaţia, exerciţiul, munca independentă
Material didactic: flori de toamna fişă de muncă independentă, recompense.
Forma de organizare: frontal şi individual
Durata activităţii: 20 min.
EVENIMENTE OB. CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
DIDACTICE Metode şi Material
procedee didactic
1.Organizarea În vederea unei bune desfăşurări a activităţii, voi
activităţii aranja măsuţele în formă de semicerc pentru o cât
mai bună vizibilitate şi voi pregăti materialul
didactic necesar pe fiecare dintre acestea.
Copiii se vor aşeza în ordine pe scaune, la măsuţe.
2.Captarea atenţiei Pornind de la discutia avuta in cadrul intalnirii de Expunerea
dimineata despre florile culese pentru mamici– voi
scoate dintr-o cutie flori de diferite lungimi , mărimi
şi culori. frunze
diferite
3. Anunţarea temei Copiii vor afla că în această activitate vom sorta
şi a obiectivelor florile de aceeaşi culoare, apoi le vom grupa pe Explicaţia
cele care seamănă în funcţie de mărimea lor.si
lungimea lor.
4.Reactualizarea O1 Se va discuta cu cei mici despre culorile pe care le Observaţia
cunoştinţelor pot avea florile toamnei :albe,galbene, mov, Evaluare
portocalii , iar copiii vor identifica ce culori au verbală (prin
frunzele de pe măsuţele lor. Apoi voi aduce în Conversaţia aprecieri)
O2 discuţie dimensiunea florilor, explicând termenul Explicaţia
de „mărime” – florile pot fi de mărime mare,
mijlocie sau mică. Voi cere copiilor să exemplifice
alegând fiecare câte o floare mare, apoi una
mijlocie, apoi una mică.
5.Dirijarea O3 Folosind florile de pe măsuţele lor, copiii vor sorta Explicaţia frunze
învăţării frunzele în funcţie de culoarea lor (independent de Exerciţiul diferite
formă , lungime si mărime). Voi supraveghea Evaluare
realizarea corectă a sarcinii şi voi oferi explicaţii verbală (prin
suplimentare copiilor, dacă va fi nevoie! aprecieri)
Apoi vom alege florile care seamănă, şi le vom Explicaţia
ordona în funcţie de mărimea lor: florile mari la
O4 dreapta, cele mijlocii la mijloc, cele mici la stânga. Observaţia Evaluare
Fiecare copil va lucra cu florile din faţa sa, Exerciţiul verbală (prin
aşezându-le de la mare la mic şi împreună cu întreg aprecieri)
colectivul, vom verifica dacă fiecare copil a realizat
corect ordonarea după mărime si lungime a
O5 florilor.

6.Asigurarea Copiii vor primi fişe de muncă independentă Explicaţia fişă de


retenţiei şi a (Anexa 1): muncă
transferului O3 - vor colora cu aceeaşi culoare florile de Exerciţiul independentă
şi O4 acelaşi fel , obţinând astfel mulţimi de flori
Evaluarea asemănătoare ca şi culoare şi formă.
performanţelor - Vor desena pe un spaţiu marcat pe fişă trei
flori ordonate după mărime: de la mare la
mic. Copiii pot folosi flori reale ca şi
şablon.
Se vor analiza fişele realizate de copii şi se vor
repeta noţiunile de asemănare după culoare şi Conversaţia Evaluare
formă, dar şi noţiunea de mărime. verbală (prin
aprecieri)
7.Încheierea Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
activităţii comportamentului şi participării copiilor la
activitate. Voi oferi recompense copiilor care au recompense
fost cei mai activi şi au realizat corect fişa de
muncă independentă.

S-ar putea să vă placă și