Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Liceul: LTPLS ,,Mihai Eminescu″


CLASA: a V-a
Profesor: Beșliu Natalia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: “O furnică”de Tudor Arghezi. Lectura expresivă și observarea textului
TIPUL LECŢIEI: Lecția de receptare a textului liric
Lecția de analiză lingvistică a textului liric
Competența specifică: 8. Lectura, audierea şi interpretarea textelor literare şi nonliterare, în limita standardelor de conţinut.
Subcompetența: 8.2. Interpretarea textului liric.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 - să citească fluent şi expresiv texul „O furnică” de Tudor Arghezi;
O2 - să integreze expresiile artistice, ortogramele si cuvintele noi în enunţuri;
O3 - să realizeze analiza lingvistică a textului ,,O furnică″ de Tudor Arghezi;
O4 - Să caracterizeze ,,furnica″ din textul propus.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE: ▪ citirea explicativă, observarea , explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, jocul didactic
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ▪ manualul, fisa cu date biografice despre autor, dicţionarul
volume din opera lui Tudor Arghezi, fişe de muncă independentă , fise de lucru
FORME DE ORGANIZARE: ▪ activitate frontală, activitate pe grup, activitate individuală
EVALUARE: orală, scrisă, permanenta formativa
Evaluare:

vor identifica în mod corect raportul realitate –ficţiune în opera literară „O furnică” de Tudor Arghezi

vor identifica în mod corect elemente realiste şi elemente ficţionale în alte texte literare şi nonliterare, precum şi în alte domenii
(filme, opere de artă etc.)

vor crea cel puţin un text ficţional

Lecţia propriu-zisă

Evocare

a) cum vor fi conduşi elevii către formularea unor întrebări şi răspunsuri pentru învăţare

Moment organizatoric: verificarea prezenţei

Captarea atenţiei: Brainstorming: furnica (activitate frontală)

Enunţarea subiectului şi a obiectivelor urmăritite

Realizarea sensului

a) cum va fi explorat conţinutul de către elevi

Recapitularea cunoştinţelor anterioare

Elevii vor citi de pe tablă doar următoarele versuri: „Să-ţi mai pun o întrebare:/ E aproape de culcare”. Întrebări focalizatoare: Este un
text integral sau un frgament de text? Care sunt argumentele care demonstrează că acesta este un fragemnt de text? Ce împiedică
înţelegerea textului? etc. – activitate frontală

Aplicaţie: Argumentaţi de ce următoarele versuri sunt un fragment (cel puţin două argumente) „Dar nu vreau să schimb nimic/ De aceea şi
eu zic:” – activitate în perechi. Prezentarea selectivă a argumentărilor. Timp de lucru: 7 minute

Jurnal dublu de lectură pentru poezia „O furnică” de Tudor Arghezi – activitate individuală

Timp de lucru: 7 minute


Exerciţii de înţelegere a textului: manual, pag.32-33 – activitate frontală

- Vocabular : Scrieţi forma literară a cuvintelor subliniate în exemplele: să vie, să-ţi mai pui o întrebare, îngrijat

Indicaţi sinonime pentru următoarele cuvinte şi expresii: a îmbuca, merinde, a lua drumul îndărăt, degrabă, în zadar

- Ortografie şi punctuaţie: Explicaţi utilizarea celor două puncte şi a semnului întrebării din versurile: „Să-ţi mai pui o întrebare:/ E
aproape de culcare;/ Unde dormi, aici, departe?”

Timp de lucru: 7 minute

Întrebări focalizatoare: Ce este real în poezie?, Ce este ireal?, Ce poate fi real?, Cât din poezie este imaginaţia scriitorului? etc.

Completare frontală a tabelului de mai jos: anexa 1,

Completarea schemei:

În operele sale, un scriitor porneşte de la un sâmbure de realitate şi, cu ajutorul fanteziei, creează o lume ficţională (ficţiune).

Ficţiune – invenţie, plăsmuire. Literatura are caracter de ficţiune. Timp de lucru: 9 minute

Reflecţie

a) cum vor utiliza elevii sensul acestei lecţii

Diangrama Venn: Elevii sunt împărţiţi în 5 grupe. Fiecare grupă primeşte 3 texte (literare şi nonliterare), pe baza cărora vor stabili
asemănările şi deosebirile dintre realitate şi ficţiune în literatură.

Timp de lucru: 5 minute

Joc didactic „Găseşte-ţi perechea”: Fiecare elev primeşte o fişă pe care este scrisă o propoziţie (Anexa 1). În funcţie de conţinutul
propoziţiei, îşi vor căuta perechea în clasă şi vor lipi, în mod corect, propoziţiile în cadrul de mai jos. Câştigă primele trei perechi ce
dovedesc înţelegerea conceptelor realitate-ficţiune. Anexa 2. Timp de lucru: 10 minute

Moment recapitulativ: recapitularea orală a principalelor noţiuni: realitate, ficţiune, text integral, fragment de text – activitate frontală.
Feedback: o impresie despre lecţie. Timp de lucru: 5 minute
FIŞĂ DE LUCRU-CIORCHINELE

Completaţi casetele cu substantive şi adjective care pornesc de la personajul din poezia de astăzi: „O
furnică”, de T. Arghezi.
Oglinda tablei: O furnica

de Tudor Arghezi

- Locul acţiunii: lângă un vişin uscat


- Timpul: ieri, la prânz
- Personajele: furnica şi autorul

- Vocabular:
mâhnit = supărat, întristat;

merinde = mâncare, hrană;

degrabă = repede;

îmbucată = mâncată;

- PROPOZIŢII:

..........................................................................................................................

..........................................................................................................................

..........................................................................................................................

- Mesajul poeziei :
- Expresii artistice:

o furnică mică, mică; vişinul uscat; mărunţica de făptură; gândul mâhnit; merindea îmbucată.

HARTA POEZIEI
Autorul Numărul strofelor

………………….
Locul acţiunii
………………………………………. ……………
Timpul actiunii
..

Titlul poeziei:

,,………………………………...’’

(Titlul lecţiei)
Scrie cuvinte cu sens asemănător Personajele acestei
…………………………..
pentru:
Mesajul poezii sunt:
textului……………………………………………… înfiptă = ..................................
………………………………………………………… .....
cracă =
………………………………………………………… ………………………………
…… merinde = …….

…………………………………………………………. făptură =
. mâhnit =
………………………………………………………… a năvăli =
…………………………………………………………
……….
FIŞĂ DE LUCRU-suplimentar
1.Alcătuieşte enunţuri cu următoarele expresii şi cuvinte:

„mâhnit” -

,,mica-mica”-

„făptură mărunţică”-

2. Ce îi spune poetul furnicii?

3. Scrie cel puţin trei adjective pe care le poţi asocia cu „FURNICA”!

S-ar putea să vă placă și