Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a VIII-a
DISCILINA DE STUDIU: Limba şi literatura română
TEMA LECŢIEI:Mijloacele de informare. Reportajul. Ştirea.
NUMĂRUL LECŢIEI ÎN UNITATE: 9/11
TIPUL LECŢIEI:lecţie de formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelor.
SUBCOMPETENŢE: 1.1/2.1
PROFESOR: Creţu Elena
DURATA: 45 minute.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 –să definească noţiunea de mass-media;
O2 –să reproducă o ştire pe care au auzit-o recent în legătură cu viaţa socială din ţară;
O3 –să formuleze întrebări asupra textului citi cu scopul de a intervieva un coleg,
O4 – să manifeste interes în realizarea sarcinilor de învăţare propuse.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
1. Metode şi procedee: clustering, explicaţie, exerciţiul, conversaţia, descrierea.
2. Forme de organizare: activitate individuală, frontală.
3. Mijloace de învăţare: manualul, dicţionarul explicativ.

1
Desfăşurarea activităţii
Etapele Tim- Activitatea de predare-învăţare-evaluare Metode şi Forme de Evaluare
lecţieiOb. pul procedee organizare
Evocare 5min Organizarea clasei. Notarea elevilor absenţi. verificarea temei de casă.
Implică-te! Asigurarea unui climat favorabil pentru începerea activităţii. Clustering Frontală Orală
Se realizează următorul exerciţiu:
5min *enumeraţi mijloacele de informare contemporane.

Realizarea 10min Anunţarea temei noi şi a obiectivelor. Frontală Orală


sensului Se defineşte noţiunea de mass-media (mijloacele de informare) – sunt suporturile
pe care ziariştii le folosesc ca să transmită informaţia. Acestea sunt presa scrisă
O1 Explicaţia
(ziarele şi revistele) şi presa electronică (televiziunea, radioul, internetul).
Informează Funcţiile şi rubricile ziarelor şi ale altor mijloace de informare se axează pe:
-te! transmiterea ştirilor recente; abordarea temelor din domenii speciale (politică,
economie, ştiinţă, artă, cultură); publicarea opiniilor (idei, convingeri, comentarii); Exerciţiul
difuzarea faptului divers (deseori senzaţional).
Se realizează ex. 1 pag. 171:
-se examinează sensul cuvintelor propuse;
-se comentează gradul de coincidenţă şi diferenţiere dintre sensurile acestora.
Procesează! 10min Se realizează ex. 3 pag. 171: Exerciţiul s Individuală Scrisă
O2 -se citeşte ştirea;
-se justifică necesitatea lansării ei;
-se precizează cui este adresată;
-se argumentează de ce este adresată anume acestui tip de public.
Se realizează ex. 4 pag. 171:
-se reproduce o ştire care a fost lansată recent în legătură cu viaţa socială a ţării;
-se apreciază exactitatea informaţiei. Frontală Orală
Se realizează ex. 5 pag. 171:
-se redactează textul unei ştiri oficiale, care trebuie adusă la cunoştinţa colegilor
de clasă;
-se lansează oral textul redactat.
Reflecţie 10min Se realizează ex. 8 pag. 171: Exerciţiul Frontală Orală
-se citeşte textul propus;

2
O3 -se formulează întrebări asupra textului;
Comunică -se intervievează colegii între ei în legătură cu cele expuse în reportaj; Conversaţia
-se expune oral informaţia esenţială din acest reportaj.
şi decide! Descrierea
Se realizează ex. 11 pag. 172:
-se descriu imaginile care ar putea însoţi acest reportaj într-un ziar; Individuală Scrisă
-se descriu imaginile care ar putea însoţi reportajul de mai sus într-o emisiune de
ştiri.
Apreciază! 3min Se organizează o discuţie despre: Conversaţia Frontală Orală
-noţiunile noi aflate la lecţie;
-reportaj, ştire.
Extensie 2min Tema de casă: Conversaţia Aprecieri
Acţionează! Ex. 12 pag. 172. Explicaţia. generale.
Ex. 14 pag. 173.

S-ar putea să vă placă și