Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a VIII-a
DISCILINA DE STUDIU: Limba și literatura română
TEMA LECȚIEI:Atelier de scriere: o zi din viața școlii în reportaje;
NUMĂRUL LECȚIEI ÎN UNITATE: 10/11
TIPUL LECȚIEI:lecție de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor.
SUBCOMPETENȚE: 1.1/2.1
PROFESOR: Crețu Elena
DURATA: 45 minute.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 –să indice cu exactitate titlurile viitoarelor reportaje, cronometrîndu-le;
O2 –să elaboreze textele reportajelor;
O3 –să prezinte reportajul în variantă finală, potrivindu-i un titlu;
O4 – să manifeste interes în realizarea sarcinilor de învățare propuse.

STRATEGIE DIDACTICĂ:
1. Metode și procedee: eseu de 3min, clustering, revizuirea circulară, exercițiul, conversația.
2. Forme de organizare: activitate individuală, frontală.
3. Mijloace de învățare: manualul, dicționarul explicativ.

1
Desfăşurarea activităţii
Etapele Tim- Activitatea de predare-învățare-evaluare Metode și Forme de Evaluare
lecţieiOb. pul procedee organizare
Evocare 5min Organizarea clasei. Notarea elevilor absenți. verificarea temei de casă.
Implică-te! Asigurarea unui climat favorabil pentru începerea activității. Eseu de Individuală Scrisă
Se realizează următorul exercițiu: 3min
5min *continuați, timp de 3 minute, afirmația:
-mi-ar plăcea/ nu mi-ar plăcea să fiu jurnalist, deoarece...
Realizarea 10min Anunțarea temei noi și a obiectivelor. Clustering Frontală Orală
sensului Se realizează următorul exercițiu:
*enumerați întîmplările care au avut loc ieri în școală.
O1 Exercițiul Individuală Scrisă
Se realizează ex. 2 pag. 173:
Informează -se citesc exemplele date;
-te! -se cronometrează și se indică cu exactitate titlurile viitoarelor reportaje,
respectând exemplele citite mai sus.
Procesează! 10min Se realizează ex. 3 pag. 173: Exercițiul Individuală Scrisă
O2 -se elaborează textul reportajului care i-a revenit fiecărui elev, din cele enumerate
mai sus;
-se urmărește, în redactarea reportajului, răspunderea la următoarele întrebări:
*ce s-a întâmplat?
*cine a fost implicat, a participat, a lansat o informație?
*când?
*unde?
*de ce?
*cu ce scop?
*ce poate urma?
Reflecție 10min Se realizează ex. 4 pag. 173: Revizuirea Frontală Orală
O3 -se aplică revizuirea circulară pentru textele scrise; circulară
(se transmite textul împreună cu o foaie albă la trei-patru colegi, urmând ca ei să
Comunică
facă, individual, sugestii de îmbunătățire)
și decide! Se realizează ex. 5 pag. 173: Scrisă
-se revede textul, luând în considerație sugestiile din partea colegilor; Exercițiul
-se prezintă textul în fața colegilor;

2
-se potrivește un titlu reportajului dat;
-se prezintă reportajul în fața colegilor.
Apreciază! 3min Se argumentează care este importanța reportajelor în viața de zi cu zi. Conversația Frontală Orală
Se motivează rolul mijloacelor de informare în societate.

Extensie 2min Tema de casă: Conversația Aprecieri


Acționează! 1. Povestește, în 15 rânduri, un reportaj urmărit recent la TV. Explicația. generale.
2.De redactat un reportaj, pe o foaie A4, însoțit de imagini, așa cum ar arăta
reportajul dat într-un ziar.

S-ar putea să vă placă și