Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

DATA: 07.12.2020
CLASA: a V a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială „ Alecu Russo” – Iași
PROPUNĂTOR: Student Chiperi Paul-Marian
DISCIPLINA: Religie
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Sărbătorile în viața omului
TITLUL LECŢIEI: Relația dintre sărbătorile religioase și alte sărbători (Nașterea Domnului și Anul Nou)
TIPUL DE LECŢIE: Comunicare/ însușire de noi cunoștințe
SCOPUL LECŢIEI: Fixarea informațiilor cu privire la sărbătoarea religioasă propusă și relația cu o sărbătoare tradițională
DURATA: 40’
Competenţe generale
C.G.3. înțelegerea rolului întrupării și nașterii Domnului și de ce este un eveniment atât de important
.

Competenţe specifice:
3.5. – identificarea şi selectarea informaţiei relevante pentru o tema datǎ, pe paginile web recomandate de profesorul de religie;
4.2. – aplicarea învǎţǎturilor creştine cu privire la relaţiile dintre semeni şi

Competenţe derivate:
La sfârşitul orei elevii:
C1 → precizeazǎ sensurile cuvintelor din titlu;
C2 → identificǎ evenimentul Nașterii Domnului din Sfânta Scriptură;
C3 → recunosc icoana Nașterii Domnului și caracteristicile acesteia;
C4 → enumerǎ principalele sărbători religioase închinate Domnului Iisus Hristos;
1
C5 → precizeazǎ rolul Nașterii domnului.

Strategia didactică:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, lectura, povestirea, exercițiul
2. Mijloace de învăţământ: DEX, Sfânta Scripturǎ, prezentare Powerpoint
3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, individuală,
Resurse:
1.Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V-a;
• Planificarea calendaristică orientativă;
• Proiectarea unităţii de învăţare.
2.Temporale: • număr de lecţii: 1
• durata: 40’
3. Bibliografice:
*** Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
*** Dicţionarul Explicativ al Limbii Române, Ed. Univers Enciclopedic Gold, Bucureşti, 2012.
Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;
Cucoș, Constantin, Pedagogie, ediția a III-a revăzută și adăugită, Editura Polirom, Iași, 2014
Cristian, Alexa; Dragoș, Ioniță; Marius, Bîzoi; Mirela, Șova; Sorina, Ciucă, Religie, Cultul Ortodox, Manual pentru clasa a V-a

2
Scenariul didactic
Nr. Comp. Timp Metode şi Mijloace de Forme de
Etapele lecţiei Conţinutul instructiv-educativ Evaluare
crt. derivate min’ procedee învãţãmânt org.
-Salutul, elevii răspund la salut
- Rugãciunea de început „Tatǎl nostru”;
elevii rostesc rugăciunea şi se pregătesc
pentru începerea activităţii didactice; Activitate
Momentul Conversaţia
1 1’ -prezența frontalã
organizatoric

Unitatea de învǎţare:
Sărbătorile în viața omului
Titlul lecţiei de astǎzi este:
Relația dintre sărbătorile religioase și
alte sărbători
La sfârşitul orei elevii:
Precizarea C1 → precizeazǎ sensurile cuvintelor
unităţii de din titlu;
învăţare, a C2 → identificǎ rolul sărbătorii Activitate
2 titlului şi a 1’ religioase în viața omului Explicaţia frontalǎ
competenţelor C3 → enumerǎ principalele sărbători
derivate ale religioase
lecţiei C4 → recunosc icoana Nașterii
Domnului și evenimentul istoric al
sărbătorii
C5 → enumeră activități pe care le pot
desfășura în cadrul sărbătorilor
prezentate
C6 → precizeazǎ rolul Nașterii

3
Domnului
C1 Sărbătoarea- este o zi deosebită de Explicaţia DEX
celelalte zile calendaristice, și care se
repetă în mod ciclic.
Aceste sărbători pot fi de natură:
C2 -religioasă, precum sărbătorirea unor
evenimente religioase Activitate
-naționale Frontalã
-tradiționale Lectura
Se adresează următoarele întrebări:
-Ce sărbătoare mare se apropie?
R: Crăciunul Sfânta Aprecieri
-Cum ne pregătim să întâmpinăm Scripturǎ verbale
această sărbătoare? Povestirea
R:post, rugăciune, spovedanie,
Comunicarea
C2 împărtășire, fapte bune
3 noilor 25’
-De ce a trebuit să se întrupeze și să se
cunoştinţe C3 nască Hristos?
C4 R: pentru mântuirea noastră
Se lecturează pasajele evanghelice care Conversația
C5 relatează momentul nașterii Domnului. PowerPoint
Este prezentată icoana Nașterii
Domnului,caracteristicile acesteia.
Se discută despre sărbătoarea Anului
Nou în legătură cu sărbătoarea
Crăciunului; puncte comune între cele
două: tradiții și obiceiuri, aduc prilej de
bucurie, aducem mulțumire lui
Dumnezeu

4
Se adresează câteva întrebări pe baza
textului evanghelic, cu scop de fixare a
cunoștințelor:
-În ce evanghelii este relatat evenimentul
nașterii Domnului Hristos?
Activitate
R: în evangheliile Sfinților apostoli Sfânta
Fixarea şi individualǎ
Matei și Luca Lectura Scriptură Aprecieri
4 sistematizarea 7’
- În timpul cărui rege iudeu a avut loc verbale
cunoştinţelor Activitate
nașterea lui Hristos? Exercițiul PowerPoint
frontalǎ
R: Irod
-De ce a ucis Irod atât de mulți prunci?
R: deoarece căuta să-l afle și să-L ucidă
pe Hristos
Aplicație: Anexa 1
Aprecierea Se fac aprecieri generale şi individuale
Activitate Aprecieri
5 activitãţii 3’ privind implicarea în predarea noilor
frontalǎ verbale
elevilor cunoştinţe.
Cerință: Realizați o compunere de
minim o pagină în care să precizați cum
vă pregătiți pentru întâmpinarea
Tema pentru
6 2’ sărbătorii Nașterii Domnului( Crăciunul) Explicaţia
acasã
și a sărbătorii Anului Nou. Activitate
Realizați și un desen, la alegere, despre frontalǎ
Nașterea Domnului sau Anul Nou.
Solicit elevilor să rostim rugăciunea de
Încheierea final ,,Cuvine-se cu adevărat” Exerciţiul
7 1’
activitãţii Salutul moral

5
Anexa 1

Ordonați cronologic faptele:

_Irod, auzind cuvintele magilor, s-a tulburat și a căutat unde avea să se nască Hristos.
_Magii s-au întors pe altă cale în țara lor.
_Îngerul Domnului s-a arătat în vis lui Iosif și i-a spus:,, Scoală-te, ia Pruncul și pe mama Lui și fugi în Egipt și stai acolo până ce
îți voi spune, fiindcă Irod are să caute pruncul că să-L ucidă.”(Matei 2,13)
_Mântuitorul S-a născut în Betleem în zilele lui Irod.
_Irod, văzând că a fost înșelat, a dat poruncă să fie uciși toți pruncii până în 2 ani.
_Iosif din cetatea Nazaret a mers împreună cu Fecioara Maria în Betleem.
_Magii au mers la Irod și au întrebat unde este regele iudeilor, care tocmai s-a născut.
_Magii au fost călăuziți de stea în locul în care se afla Pruncul Iisus.

S-ar putea să vă placă și